Еди Рама е необичаен премиер. Бюрото му е осеяно с пастели, моливи и акварелни картини. Огромните стени на офиса му са покрити със стотици абстрактни изображения негово собственото творение. В клетка в преддверието създават врява два сиви папагала, пише британският вестник The Times за албанския министър-председател.

Управлението на Албания в продължение на осем години не попречи на 57-годишния Рама да се отдаде на артистичните си импулси – дори повече. Социалистическият политик, който e висок 195 см някога е играл професионално баскетбол, и едва вдигна поглед от най-новите си сюрреалистични произведения на изкуството, когато е влязъл журналистът на изданието в офиса му..

Той бе подложен на много напрежение напоследък. Албания се очертава като прозападна опора на Балканите, тъй като Русия и Китай се възползват от пренебрегването от Европейския съюз за този лесно запалим регион регион.

Поради това Великобритания започна да ухажва Рама, надявайки се да увеличи инвестициите в Албания, член на НАТО, и да засили отношенията между страните, започнали преди век.

Тези връзки бяха сведени на практика до нула, когато комунистите управляваха в Тирана от Втората световна война до 1991 г., но тази година се очаква британски военни кораби да посетят страната, за да участват в съвместни военни маневри.

Рама казва, че е в "добри отношения“ с Борис Джонсън. И двамата са бивши кметове на техните столици, роля, в която албанецът остави своя отпечатък, когато нареди мрачните сгради от комунистическата епоха да бъдат боядисани в ярки и весели цветове.

"Днес те се смеят добре“, каза той.

Британският министър-председател наскоро назначи сър Стюарт Пийч, бившият главен маршал на авиацията, който е служил като върховен военен командир на НАТО до миналото лято, за специален пратеник в региона.

В понеделник Пийч ще се срещне с външния министър на Албания Олта Джака в Тирана, за да обсъди нарастващото напрежение в региона.

Някои балкански държави, разочаровани от привидно застиналото очакване за членство в ЕС, вместо това се обърнаха към Москва и Пекин. Рама обаче настоява, че десетилетията на изолация на Албания при Енвер Ходжа, нейния параноичен комунистически диктатор, означават, че тя може да устои на "изкушението“ да търси алтернативни геополитически съюзи.

Въпреки че Рама сравнява стремежа на Албания към членство в ЕС с пиесата "В очакване на Годо", на Самюел Бекет, чийто главен герой така и не пристига, той се ангажира да се присъедини към блока. "Ние сме 100 процента отдадени на евроатлантическото пространство“, каза той.

Именно в Сараево, столицата на Босна, на 390 км северно от Тирана, сръбски националист предизвика Първата световна война, като застреля ерцхерцог Франц Фердинанд, престолонаследникът на Австро-Унгария, през юни 1914 г. Осемдесет години по-късно и югославските войните доведоха до смъртта на 140 000 души, като кланетата тогава накараха НАТО да нареди на бойните си самолети да бомбардират Сърбия. Съвсем наскоро Сърбия подаде молба за членство в ЕС, но подсигури своите залози, купувайки руски изтребители и танкове. Москва, чрез своя сръбски съюзник, е заподозряна в опит да дестабилизира Косово, твърдо прозападна страна, която също се стреми към членство в ЕС, както и Босна и Херцеговина, друга кандидатка за ЕС.

***

Лондон. Европа навлиза във важна седмица на дипломация, като съдбата на Украйна, обградена от 100 000 руски войници, виси на косъм, пише британският вестник The Guardian.

Висши дипломати от САЩ и Русия ще се срещнат в Женева в неделя и понеделник, за да обсъдят исканията на Москва, изложени миналия месец в два проекта на договори, един със САЩ и един с НАТО. Голяма част от съдържанието им е неприемливо за Вашингтон и Алианса, включително най-важното искане Украйна никога да не става член на НАТО.

Администрацията на Байдън настоява, че правото на суверенните държави да кандидатстват за членство в НАТО не подлежи на договаряне, нито пък разполагането на американски войски в Европа, подчертаха представители на администрацията в навечерието на преговорите. Те обаче казаха, че Вашингтон ще обсъди други гаранции за сигурност, като взаимните ограничения за разполагане на ракети на континента. Това далеч не отговаря на всеобхватните промени, които Москва изисква.

Малко, ако изобщо има такива дипломатически наблюдатели, очакват бързо споразумение за разрешаване на кризата тази седмица, но обратното - пълен срив - е възможен. Бързо трябва да стане ясно дали Русия се интересува от преговори по нейните предложения или те са предназначени да бъдат отхвърлени, създавайки претекст за война, която Владимир Путин вече е решил.

"Намалете очакванията си и след това ги намалете още“, каза Мелинда Харинг, заместник-директор на Евразийския център към Атлантическия съвет. "Внимавайте с исканията на Москва по време на срещите. Ако Русия настоява, че НАТО не може да се разширява никога повече, ние ще знаем, че Москва се готви за война в Украйна, тъй като това е червена линия за Запада.

Двете страни в Женева ще бъдат водени от ветерани преговарящи, заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман и заместник-външния министър на Русия Сергей Рябков, придружени от висши служители от съответните министерства на отбраната и на външните работи. Преговорите трябва да започнат в понеделник, но официални лица казаха, че в неделя вечерта ще има неофициална среща между двете делегации.

Американски служители настояват, че Шърман и нейният екип ще обсъждат само двустранните елементи на предложенията на Русия, а не всичко, в което други страни имат суверенен дял. Мантрата към столиците на Киев и НАТО е: "Нищо за Вас без Вас“.

Преговарящите екипи ще се преместят в Брюксел в сряда за сесия на Съвета НАТО-Русия, в която ще вземат участие всички 30 членове на Алианса. Това ще бъде първото подобно заседание от 2019 г. на Съвета, който беше създаден през 2002 г., за да разсее напрежението и да изгради консенсус.

На следващия ден във Виена ще има среща на постоянния съвет на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), председателстван от Полша. Представителите ще бъдат на по-ниско посланическо ниво от сесията на НАТО предния ден. Тази среща обаче ще бъде пропита с особено значение, защото ще включва европейски държави извън НАТО като Финландия и Швеция, които обмислят бъдещето си в светлината на натиска на Русия върху Украйна. По-специално финландските лидери намекнаха ясно през последните няколко дни, че може да погледнат отново на членството в НАТО.

"Вярваме, че след двустранни разговори със Съединените щати и след това във формата на НАТО е възможно в този по-широк форум да са възможни някои развития“, каза Никодем Рахон, говорител на полското посолство във Варшава.

Вашингтон казва, че срещата между САЩ и Русия в Женева ще бъде преди всичко възможност за представяне на позиции, а не за тяхното разрешаване.

"В понеделник ще чуем как Русия обяснява своите предложения и основните опасения, които ги мотивират. Ще отговорим и ще споделим нашите собствени опасения“, каза висш служител на администрацията. "Надяваме се, че това ще доведе до идентифициране на няколко двустранни въпроса, където има достатъчно обща основа, за да продължат дискусиите“.

Не е ясно дали Шърман или Рябков са упълномощени да поставят нови идеи на масата. "Те ще говорят за руската позиция, ще говорят за стабилност“, каза европейски дипломат, информиран за подготовката на САЩ. "Те ще говорят за руските искания и ще обяснят защо те не са приемливи и ще изложат някои наши въпроси относно европейската стабилност и руските действия.

Очаква се Шърман също да изброи евентуалните "разходи“ за Русия, ако продължи с военни действия в Украйна, включително широки финансови санкции, евентуално изваждане от международната система за електронни плащания Swift и ограничения на способността на нейните граждани да купуват западни технологии.

Според The New York Times, председателят на съвместния комитет на началник на щабовете на САЩ генерал Марк Мили, също така е предупредил своя руски колега, генерал Валери Герасимов, че инвазията ще бъде изправена пред дълъг бунт, подкрепен от модерно американско оръжие. Американски служители отказаха да коментират съобщенията, че зенитни ракети Stinger са били изпратени в Украйна в очакване на такава партизанска война.

"Дипломацията тази седмица е от решаващо значение. От един момент стана ясно, че Западът няма да каже категорично "не“ на предложението на Москва, защото е заложено твърде много. Въпросът беше докъде са готови да стигнат Вашингтон и европейците с преговорите“, каза Андрей Баклицки, старши научен сътрудник в Московския държавен институт за международни отношения.

***

Лондон. Министърът на външните работи на Великобритания Лиз Тръс предупреди, че страната й е готова едностранно да отмени части от споразумението за Северна Ирландия след Брекзит, ако преговорите, които води, се провалят, пише британският вестник London Evening Standard

Тръс каза, че ще предложи "конструктивни предложения“ на своя колега от ЕС Марош Шефчович тази седмица по време на първите им преговори лице в лице.

Но същевременно тя предупреди, че е "готова“ да задейства член 16 от протокола за Северна Ирландия, който ще спре части от договора, предназначени да предотвратят твърда граница с Ирландия, ако не бъде постигнато споразумение с ЕС

Външният министър получи отговорност за преговорите с ЕС, след като лорд Дейвид Фрост подаде оставка като министър за Брекзит миналия месец.

Тя заяви че е неин "абсолютен приоритет“ да разреши "непредвидените последици“, създадени от Протокола, за да запази мира в Северна Ирландия.

"Когато се срещна с Марош Шефчович тази седмица за първите ни преговори лице в лице, ще представя нашите конструктивни предложения за разрешаване на ситуацията.

Текущите проблеми са "безброй и очевидни“, аргументира се тя, цитирайки проблеми като бюрокрация при изпращане на колети между Северна Ирландия и Великобритания и проблеми с набавянето на специална кошер храна за еврейската общност.

"Готова съм да работя ден и нощ, за да преговарям за решение“, заявява Тръс.

"Но нека да бъда ясна, няма да приема нищо, което предполага, че хората на Северна Ирландия не могат да се възползват от същите решения относно данъчното облагане и разходи като останалата част от Обединеното кралство, или което все още води до това стоки, които се движат в нашата собствена страна, да подлежат на проверки.

"Моят приоритет е да защитя мира и стабилността в Северна Ирландия. Искам решение чрез преговори, но ако трябва да използваме легитимни разпоредби, включително член 16, аз съм готова да го направя.

Миналата седмица Шефчович предупреди, че "основата на цялата сделка", сключена между Обединеното кралство и ЕС, ще бъде застрашена, ако Великобритания предприеме драстичната стъпка.

"Това е много разсейващ елемент в дискусиите. Опитвате се да постигнете нещо заедно и - бам – отново идва заплахата от член 16", каза той пред германския вестник Der Spiegel.

"Това засяга основите на нашите отношения.

"Протоколът за Северна Ирландия беше най-сложната част от преговорите за Брекзит и той е основата на цялата сделка. Без протокола цялата система ще се срине. Трябва да предотвратим това на всяка цена."