Преглед на някои от основните теми в британския печат (Агенция "Фокус")
©
Първото проучване в реалния свят, разглеждащо 78 000 случая на "Омикрон“ в Южна Африка, установи, че рискът от хоспитализация е с 29% по-нисък в сравнение с щама Ухан и с 23% по-нисък от делта, като ваксините се държат добре срещу него.
Много по-малко хора също са се нуждаели от интензивни грижи от Омикрон, като само пет процента от случаите са приети в интензивно отделение в сравнение с 22 процента от пациентите с делта, показва проучването.
Професор Робърт Дингуол, бивш правителствен съветник по Covid, от университета в Нотингам Трент, каза, че от южноафриканските данни става ясно, че паниката е неоправдана. Говорейки в лично качество, проф. Дингуол каза: "Ситуацията с омикрон изглежда става все по-абсурдна. Очевидно има много снобизъм в южноафриканската наука и медицина, но техните топ хора са толкова добри, колкото всеки, който бихте намерили в по-универсално развита страна.
Те очевидно не смятат, че паниката на елита тук е оправдана, дори като се вземат предвид демографските различия в уязвимостта – които вероятно са повече от отменени от по-високия процент на ваксинация.
Смятам, че Омикрон много прилича на грипна пандемия, за каквато се подготвяме – много отсъствия от работа по болест за кратък период от време, което ще създаде трудности за обществените услуги и икономическата дейност, но не от такава тежест като да бъде голям проблем за NHS и погребалния бизнес“.
Той предложи своята оценка, тъй като се оказа, че лидерът на либералдемократите, канцлерът в сянка на лейбъристите, секретарят по транспорта в сянка на лейбъристите и секретарят за образованието в сянка на лейбъристите са дали положителни тестове за вируса.
Ежедневно докладваните случаи във Великобритания нараснаха до 59 610, което представлява увеличение от 12,1% през последната седмица. Въпреки това броят на извършените тестове се е увеличил с 12,4% през същия период, а процентът на хората с положителна проба е относително стабилен - около 10%.
Данните от Южна Африка, които са събрани от Discovery Health, най-голямата частна здравна застрахователна компания, и Южноафриканския съвет за медицински изследвания (SAMRC), установиха, че въпреки че има голям брой внезапни инфекции при хора, които са били ваксинирани, случаите изглежда са по-малко тежки и това беше подкрепено от анекдотични доказателства от лекари на място.
Те открили, че ефективността срещу инфекцията е спаднала от 80 процента на 33 процента, но предлага 70 процента защита срещу хоспитализация и това се запазва при всички възрастови групи и хронични състояния. Към момента на изследването не е имало смъртни случаи.
Професор Гленда Гери от SAMRC каза: "Много е окуражаващо да видим тези резултати и да съобщим, че ефективността на ваксината все още е по-голяма от 50 процента. Така че е обнадеждаващо и отново – стратегията за бустер може също да смекчи намаляването на ефективността на ваксината.
"Мисля, че е твърде рано да си вадим заключения, но можем да кажем, че предходната инфекция и ваксинацията влияят на намаляването на приема и сериозното заболяване. И виждаме по-кратка продължителност на хоспитализацията. Хората, които са били ваксинирани, остават в болница само 2,4 дни“.
Райън Ноуч, главен изпълнителен директор на Discovery Health, каза: "Можете да видите ясно, че при Омикрон възрастното население има 29% по-нисък риск от прием. Ако погледнете дела на пациентите, приети в интензивни грижи в интензивно отделение за тежко заболяване, през първите три вълни, делът на пациентите в интензивни грижи и интензивното отделение общо нараства до 35 процента, докато в този омикронен период е само около 13 на сто.
***
Лондон. Върховният съд на Обединеното кралство отхвърли иск на активистката Кристи Елан-Кейн, която твърди, че споменаването на мъжки и женски пол в паспортте нарушава човешките права, съобщава вестник The Independent.
"[За документ като паспорт] полът е част от биографичната информация, която може да се използва за потвърждаване на самоличността, като се съпоставят тези данни с [информацията, съдържаща се в] актове за раждане, удостоверения за осиновяване и други [документи]“, цитира изданието съдията по делото - Робърт Рийд. "Следователно полът в тези документи има значение“.
Той отбеляза също, че на държавно ниво е необходим единен подход към посочването на пола. Промяната на формата на паспорта е крайно нежелателна и ще създаде големи проблеми, ако не бъдат коригирани и други официални документи. "В Обединеното кралство няма закон, който да признава хората без пол“, заключи Рийд.
Ищцата не е съгласна с това решение и е заявила, че ще търси преразглеждане на делото в Европейския съд по правата на човека.
Кристи Елан-Кейн води кампания в продължение на повече от 25 години за постигане на правно и социално признание за идентичност без пол, припомня изданието.
***
Лондон. Повече от 50 нобелови лауреати подписаха отворено писмо, в което призовават всички страни по света да намалят разходите за отбрана с 2% годишно през следващите пет години, пише The Guardian. Половината от спестените по този начин пари се предлага да бъдат изпратени във фонда на ООН за борба с пандемиите, климатичната криза и крайната бедност.
Според вестника съобщението е публикувано в момент, когато нарастващото напрежение в света доведе до постоянно нарастване на разходите за оръжие. "Отделните правителства са принудени да увеличат военните разходи, защото други го правят“, се казва в изявлението. "Механизмът за обратна връзка поддържа ускоряваща се надпревара във въоръжаването – колосална загуба на ресурси, които могат да се използват много по-разумно“.
Отвореното писмо, написано от италианския физик Карло Ровели, беше подкрепено от много учени и математици, включително британския математик и физик Роджър Пенроуз, както и от Нобеловите лауреати: британския биохимик Венкатраман Рамакришнан и американския биолог Карол Грейдър. Освен това към тях се присъедини и Далай Лама, който получи Нобелова награда за мир.
Известни личности по света твърдят, че нова надпревара във въоръжаването може да доведе до "опустошителни и смъртоносни конфликти“. В същото време авторите на посланието имат "просто и конкретно предложение за цялото човечество“: те съветват "всички страни членки на ООН да се споразумеят за съвместно намаляване на военните разходи с 2 процента всяка година в продължение на пет години“.
Учените призовават световните лидери да дарят половината от така получените финансови ресурси на "световен фонд под контрола на ООН“ за борба със сериозни и общи проблеми за цялото население на Земята: "пандемии, изменение на климата и крайна бедност“. Според техните изчисления до 2030 г. в сметката на фонда може да има до 1 трилион долара. В същото време, според The Guardian, подписалите призива изразяват съмнения, че големите или средните държави наистина ще се решат да намалят бюджета за отбрана и че ООН и нейните организации ще прехвърлят каквито и да е суми.