Рейтингът на одобрение на британския премиер Борис Джонсън падна до рекордно ниско ниво от началото на мандата му начело на правителството на фона на скандала за коледното парти по време на пандемията от коронавирус, показва проучване, публикувано в петък от The Times и YouGov.

Според анкетата, проведена на 8-9 декември, само 24% от анкетираните сега имат положително мнение за Джонсън, докато 66% от жителите на кралството имат отрицателно мнение за него (останалите не са решили отношението си). Отбелязва се, че настоящият рейтинг на одобрение на премиера, равен на минус -42, се е влошил с 11 пункта в сравнение с предишното проучване от средата на ноември. Това е и най-ниската цифра за Джонсън, откакто се премести на Даунинг Стрийт 10 през юли 2019 г.

Социолозите припомниха, че най-висок рейтинг на одобрение за дейността на настоящия премиер (+29) е регистриран през април 2020 г. в началото на пандемията от коронавирус. В същото време, както се посочва в доклада на YouGov, недоволството от Джонсън в момента се увеличава не само сред опозиционно настроените граждани, но и сред поддръжниците на управляващата Консервативна партия: 41% от избирателите, които традиционно гласуват за торите, са критични към ръководителя на правителството.

В същото време лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Кийр Стармър все още не е в състояние да изтръгне политически предимства от настоящата ситуация: неговият рейтинг на одобрение е -14. Сред високопоставените членове на правителството най-високи показатели за доверие на гражданите има ръководителят на Министерството на финансите Риши Сунак (38% от анкетираните имат положително мнение за него).

Социолозите подчертават, че спадът в популярността на Джонсън идва на фона на скандал за коледно парти. Служители на кабинета на министър-председателя организираха вечеринка през декември миналата година, когато страната беше под строги ограничителни мерки заради пандемията от коронавирус. Според Daily Mirror десетки държавни служители са участвали в тържества на Даунинг Стрийт 10 в разгара на втората вълна на епидемията, когато на лондончани, които не живеят заедно, беше забранено да се срещат на закрито.

На 7 декември ITV пусна невиждани досега кадри от зала за брифинг на медиите в резиденцията на премиера, които показват, че бившият прессекретар на Джонсън Алегра Стратън репетира отговори на възможни въпроси на журналисти за партито. Във видеото, заснето на 20 декември миналата година, Стратън много се смее и разменя шеги с колеги, че "това не беше купон, а просто малък празник с вино и сирене“. Записът предизвика възмущение както сред обикновените британци, така и сред членовете на парламента, включително членове на Консервативната партия. Иън Блекфорд, ръководител на фракцията на Шотландската национална партия в Камарата на общините, призова Джонсън да подаде оставка заради скандала.

Първоначално Джонсън каза, че не е имало парти на Даунинг стрийт през декември миналата година и настоя, че членовете на обкръжението му спазват всички необходими правила, но на 8 декември, изказвайки се в Камарата на общините на британския парламент, ръководителят на правителството обеща да проведе проверка за инцидента. Той изрази възмущение от поведението на Стратън във видеото и се извини, че си е позволила да се шегува с възможността да се пренебрегнат Covid-ограниченията. В същото време началникът на кабинета повтори, че според информацията, с която разполага, партито, на което са щели да бъдат нарушени ограниченията, не е проведено.

***

Лондон. Върховният съд на Великобритания разреши екстрадирането на Джулиан Асандж в САЩ., съобщава британският вестник The Guardian, като отбелязва, че решението нанася сериозен удар върху усилията на съоснователя на Wikileaks да предотврати екстрадицията си в САЩ, където ще бъде съден по обвинения в шпионаж. Защитата му обаче има право да оспори решението.

Пакет от уверения бяха представени тази година като част от опитите на САЩ да преодолеят решението на магистратите от януари. Тогава съдията Ванеса Барайтсер постанови, че Асандж не може да бъде екстрадиран в САЩ поради опасения за психичното му здраве и риск от самоубийство в американски затвор. Сега обаче Върховният съд отмени присъдата и реши, че основателят на Wikileaks може да бъде предаден на американското правосъдие.

***

Лондон. Рекордните шест милиона граждани на Обединеното кралство чакат ред за стационарно лечение в болници през октомври, най-високото ниво от началото на водене на подобна статистика през 2007 г., пише британският вестник London Evening Standard, позовавайки се на данни от Националната здравна служба (НЗС).

Изданието посочва, че опашката от пациенти непрекъснато нараства от май 2020 г., когато в нея имаше 3,8 милиона души. Броят на пациентите, чакащи хоспитализация повече от година, през октомври миналата година е 312,6 хил. спрямо 167 хил. преди година. В тази връзка НЗС задължи болниците да се справят до март 2022 г. с всички случаи, при които пациентите чакат за лечение в болниците повече от две години.

Освен това над 10 хиляди души са прекарали повече от 12 часа в спешните отделения в очакване на прием от лекар през октомври, което е с 37% повече от година по-рано.

Както по-рано съобщи The Daily Telegraph, цитирайки проучване на Британската медицинска асоциация, английската НЗС изпитва недостиг на персонал през есенно-зимния сезон на остри респираторни вирусни инфекции и трябва да наеме около 50 хиляди лекари, в противен случай рискува да не се справи с наплива от пациенти. Сега в Англия има трима лекари на хиляда души, докато средното за страните от ЕС е четири.

***