Преглед на някои от основните теми в британския печат (Агенция "Фокус")
© Pixabay.com
Москва прибягва до сплашване за втори път тази година и разполага войски в такъв брой и затова нахлуването в Украйна започва да изглежда не само възможно, но и реално. В същото време Путин предупреди НАТО да не разполага с персонал и военна техника в Украйна, като каза, че за Русия това ще се превърне в "червена линия" и тя ще даде решителен отговор на такива действия. Москва настоява, че няма агресивни намерения, и казва, че именно Киев "мъти водата“, криейки плановете си да завземе двете самопровъзгласили се републики в Донбас.
Ясно е, че президентът Путин е раздразнен. Събитията в Русия не се развиват по начина, по който той искаше. Икономиката е в застой, цените растат. Covid-19 се отразява сериозно на неваксинираното население. В страната няма открита опозиция, но руската младеж е недоволна и с всички сили се стреми да емигрира. Корупцията е разпространена и Кремъл вижда врагове навсякъде. Всяка проява на опозиционни настроения се потиска брутално с помощта на превантивни арести и забрани за дейността на независими активисти, наричани агенти на западно влияние. И тъй като администрацията на Байдън е по-последователна от обърканите сигнали на президента Тръмп, безмилостните усилия на Русия да отслаби, подкопае и обърка западната демокрация и институции се сблъскват с нарастваща съпротива.
Москва прибягва до любимите тактики на авторитарните режими. Тя подклажда кризи в чужбина в опит да обедини общественото мнение в Русия. През 2014 г. това проработи. Благодарение на анексирането на Крим, Путин успя да спре спада на популярността си след преизбирането му през 2012 г. Ако през цялото време звучат предупреждения, че "Западът си играе с огъня“, нацията всъщност придобива манталитет на обсадена. Въпреки това Блинкен е прав, като предупреждава Москва за катастрофалните последици от военните действия. И все пак Западът може да направи малко, за да успокои Украйна, освен да доставя оръжия там, да обучава украински военен персонал и да изпраща съветници. Вашингтон заплашва с нови санкции, но значителна част от руската икономика вече е под санкции, а хората от черния списък са лишени от възможността да пътуват на Запад. И въпреки че генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг настоява, че Украйна има право да се присъедини към Алианса, засега това е изключително малко вероятно. Колкото и осъдително да е искането на Русия да наложи вето на присъединяването на Украйна, НАТО няма много желание да приеме страна, разкъсана от конфликти, корупция и нестабилност, в редиците си и да й предостави огромна гаранция за взаимна военна помощ в случай на атака.
Западът трябва да осъди самонадеяната Русия, да накара Москва да облекчи напрежението, да възобнови закъсалите преговори за Украйна и да предложи на професионалния и прагматичен дипломат Лавров спасяваща престижа основа за деескалация и нов европейски пакт за сигурност, който може да бъде взет сериозно. През седемте години на войната в Украйна са загинали над 14 000 души. Окопната фронтова линия напомня на бойното поле от Първата световна война. Там всеки ден се чуват изстрели и хора умират. Двете самопровъзгласени републики съществуват само благодарение на руските пари и подкрепа. Това не е някакъв далечен конфликт. Това е европейско огнище на напрежение, което може да предизвика катастрофална военна ескалация, ако всички страни не разберат колко е опасно и не действат (за неговото разрешаване).
***
Лондон. За втори път тази година Русия съсредоточава войски близо до границата с Украйна. Защо 90 хилядната групировка сега предизвиква такова безпокойство сред западните страни и независимите анализатори, коментира британският вестник The Guardian.
В сряда държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отправи мрачно предупреждение, че Русия планира "масирана офанзива“. Това се потвърждава от аналитични изчисления от отворени източници и оценки на западните разузнавателни служби. "Има достатъчна причина за това“, каза един информиран източник.
Твърди се, че Джо Байдън се тревожи за това развитие от няколко седмици. Усилията за намаляване на напрежението обаче се провалиха, включително срещата в четвъртък между Блинкен и руския му колега Сергей Лавров. Това предполага, че Русия иска да продължи кризата.
Изданието Jane's, специализирано във военна информация следи движението на руските танкове, артилерия и военни части към окупирания Крим в Южна Украйна, Воронежска област и Смоленска област, които се намират на изток и север от Украйна. Изданието сухо нарича тези действия "аномална военна дейност в Русия“.
Директорът по изучаването на международната сигурност Нийл Мелвин от Кралския институт за изследвания на отбраната на Обединеното кралство каза, че сегашното натрупване е много по-сериозно, отколкото през април. Той отбелязва признаци на задълбочена подготовка за воденето на военни действия, по-специално полевата модификация на руските бронирани машини.
Новите елементи приличат на клетки, закрепени с болтове към кулите на бронираните машини. Това показва, че Кремъл е уплашен от оръжията, които Украйна напоследък купува от Запада. Москва е особено загрижена за американските противотанкови системи "Джевлин“ и турските дронове "Байрактар“, които са способни да удрят руски танкове в най-уязвимите места, тоест отгоре.
В същото време Русия прави остри изявления. Тази седмица президентът Владимир Путин нарече увеличената военна подкрепа на НАТО за Украйна "червена линия“. По-специално, Алиансът бе предупреден срещу разполагането в Украйна на западни системи за противоракетна отбрана като тези, разположени в Румъния и Полша.
Този фокус върху оръжията произтича от по-общи причини, поради които Русия настоява за решение на този проблем. Орисия Луцевич, украински анализатор от Chatham House, каза, че времето е на страната на Украйна, тъй като тя се стреми да се развива по западен образец.
Според нея Путин не желае Киев постепенно и решително да се оттегли в западната сфера на влияние. "Русия иска да контролира по-строго своята близка чужбина, предотвратявайки разширяването на НАТО. Това се отнася за Грузия и Украйна “, каза Луцевич.
Днес е лесно да се каже, че последните събития са провокирани от Русия, за да изпитат решимостта на САЩ и Запада, особено в момент, когато на власт в Германия идва ново ляво правителство. Западните дипломати обаче подчертават, че Украйна не е член на НАТО и следователно Алиансът не е длъжен да защитава тази страна в случай на нападение срещу нея.
Вместо това генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в сряда сутрин усърдно подчерта икономическия характер на отговора. "Ние дадохме да се разбере, че цената ще бъде много висока и санкциите са една от възможностите“, каза той. Мелвин обаче отбеляза, че санкциите са наложени от няколко години, разходите за Русия се увеличават, но това не я възпира.
Независимо от това, пълномащабна офанзива е много малко вероятна и най-вероятно Русия преследва дипломатически цели. Мелвин вярва, че Кремъл се надява да рестартира застоялия мирен процес в Минск. Става дума за споразумения, сключени през 2014-2015 г., след като Русия превзе Крим и сепаратистите поеха контрола над Донбас. Тези региони сега са разделени от останалата част на страната с фронтова линия.
"Русия иска да неутрализира Украйна и да я превърне в буферна държава. От нейна гледна точка би било оптимално да се признае автономията на Донбас и да се избере неговото ръководство под контрола на Русия. В този случай регионът ще получи правото да наложи вето на външната политика на Киев “, каза Мелвин.
Но подобно тълкуване на Минските споразумения е неприемливо за Украйна от политическа гледна точка. Отчасти поради това тяхното прилагане е спряло. И тъй като западни лидери като британския външен министър Лиз Тръс в четвъртък повториха своята "подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна“, "премерването на мускули“ между Запада и Изтока ще продължи.
Лондон. Коледната елха на площад "Трафалгар“ беше критикувана от недоволни лондончани, които я описаха като "изядена от бълхи“ и попитаха дали "останалото е заседнало в митниците“, пише британският таблоид The Mirror
Коледната елха на площад "Трафалгар“ в Лондон е един от най-емблематичните експонати в Лондон и има дълга история, свързана с него.
Всяка година от 1947 г. насам 20-метрово дърво се изпраща от Осло до Лондон в знак на благодарност за подкрепата на Великобритания по време на Втората световна война.
То бива отсечено в района на Осло на церемония, на която присъстват лорд-кметът на Уестминстър, британският посланик в Норвегия и кметът на Осло, след което се изпраща до Лондон по море и бива декорирано на площад "Трафалгар“ по традиционен норвежки начин.
Но тази година жителите на Лондон са недоволни от дървото, което изглежда е малко оскъдно както по отношение на клоните, така и по отношение на боровите иглички в средната му част.
Лондон. Разпространението варианта на Covid-19 Омикрон заплашва да провокира бърз ръст на инфлацията в Съединените щати, което ще доведе до допълнителни прекъсвания на веригата за доставки и недостиг на работна ръка. Това предупреждение направи ръководителят на Федералната резервна банка на Кливланд (Охайо) Лорета Местър в интервю за Financial Times, публикувано в петък.
Ако Омикрон се окаже по-опасен от предишните щамове, каза тя, "това може да засили тенденцията на покачване на цените, пред която сме изправени поради проблеми с веригата за доставки“. "Страхът от вируса все още е един от факторите, които пречат на хората да се върнат на работа“, каза ръководителят на една от 12-те банки, обединени от Системата на Федералния резерв на САЩ (ФРС).
Председателят на ФРС Джером Пауъл многократно е изразявал мнението, че скокове в цените на суровините в САЩ ще спрат в близко бъдеще, а темпът на инфлация ще спадне до стабилно ниво. По негово мнение увеличението отразява основно временни проблеми във веригата на доставки и рязък спад на цените в началото на пандемията от коронавирус миналата пролет, което прави инфлацията да изглежда много по-висока сега, отколкото преди година.
В доклад, публикуван миналата седмица на срещата на Управителния комитет по отворения пазар на ФРС на 2-3 ноември, се казва, че е той е готов да повиши основния лихвен процент, ако инфлацията в САЩ продължи да расте. ФРС потвърди своя "търпелив подход“ към данните, че инфлацията в Съединените щати расте с най-бързия темп през последните 30 години. Въпреки това на срещата е заявено, че "те няма да се поколебаят да предприемат подходящи мерки за премахване на инфлационния натиск, който представлява риск за дългосрочната цел за осигуряване на ценова стабилност и заетост“.
Световната здравна организация (СЗО) по-рано обозначи варианта на коронавирус B.1.1.529, открит в Южна Африка, с гръцката буква Омикрон. Този вариант "има голям брой мутации, някои от които са от значение“ за СЗО, тъй като може да повлияе на ефективността на ваксините. По предварителни данни вариантът има повишена способност за разпространение.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Володимир Зеленски: Путин може да размахва своите "Орешници", за ...
21:38 / 28.11.2024
Израел и Хизбула си размениха обвиненя в нарушение на примирието
21:21 / 28.11.2024
В Грузия започнаха протести срещу решението за спиране на прегово...
20:57 / 28.11.2024
BILD: Напредъкът на бунтовниците в Сирия е резултат от изтеглянет...
19:25 / 28.11.2024
Президентът на Северна Македония отговори на Кос за конституционн...
18:42 / 28.11.2024
Сирийските бунтовници преминаха в настъпление при Алепо
18:24 / 28.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15716) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14106) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8586) | 22% | |