Италия направи задължителна ваксинация срещу Covid-19 за хората на възраст 50 или повече години, като това се прави в рамките на усилията за облекчаване на натиска върху болниците и намаляване на смъртните случаи на фона на драматичен скок на инфекциите, пише The Guardian.

Мярката е сред най-строгите за задължителна ваксинация и в Европа и влиза в сила незабавно. Този ход беше единодушно подкрепен от министрите въпреки разногласията между партиите, които съставляват широката коалиция на премиера Марио Драги преди заседанието на кабинета в сряда.

Италия също затегна правилата си за ваксини на работното място и от 15 февруари хората на възраст над 50 години, които работят в публичния или частния сектор, ще трябва да представят здравен пропуск, доказващ имунизация или възстановяване от Covid-19.

Болниците са под нарастващ натиск заради варианта Омикрон. Италия регистрира 189 109 нови инфекции в сряда и 231 смъртни случая, с което броят на смъртните случаи достигна 138 276, най-високият в Европа след Обединеното кралство.

Здравният министър Роберто Сперанца каза, че две трети от пациентите с Covid-19 в интензивните отделения са неваксинирани, както и 50% от пациентите, лекувани в обикновени отделения.

"Правим този избор, за да ограничим възможно най-много неваксинираните, тъй като това е, което причинява тежестта върху нашата болнична система“, каза Сперанца пред италианските медии след заседанието на кабинета.

Бизнес лидерите призоваха правителството да направи ваксината задължителна за всички работници заради опасенията, че последната вълна от пандемията може да забави икономиката.

Драги се опита да разшири задължителната ваксинация миналата седмица, но кабинетът не успя да договори мярка и затова преговорите бяха отложени.

"Искаме да забавим растежа на кривата на инфекцията и да накараме италианците, които все още не са ваксинирани, да се ваксинират“, каза Драги в началото на заседанието на кабинета, според информационната агенция ANSA. "Целим се към възрастовите групи, които са най-застрашени от хоспитализация, за да намалим натиска върху болниците и да спасим животи. В същото време искаме да запазим училищата и предприятията отворени“.

В страната вече има задължителна ваксинация за здравни работници, учители и полиция.

Австрия прави ваксините задължителни за лицата над 14 години от февруари, докато Германия планира да въведе задължителна ваксинация за възрастните.

Последният ход на Италия следва затягането на мерките по отношение на така наречения супер зелен пропуск миналата седмица. От понеделник хората вече няма да могат да вечерят в или извън ресторант, да ходят на фитнес или да използват обществен транспорт, освен ако не могат да докажат ваксинация или възстановяване от Covid.

***

Токио/Канбера. Австралия и Япония отправиха ясен сигнал към Китай с подписването на "исторически“ пакт, който обединява усилията им в областта на сигурността, коментират в редакцията на британския вестник The Times.

Лидерите на Австралия и Япония подписаха споразумение за отбрана, което ще позволи на въоръжените им сили да действат рамо до рамо на територията на една друга в последното усилие да се противопоставят на нарастващата увереност на Китай.

Споразумението за реципрочен достъп (RAA) беше описано от двете страни като историческа стъпка и позиционира Япония като втория най-важен партньор на Австралия в областта на сигурността след САЩ.

Ван Венбин, говорител на китайското външно министерство, предупреди, че споразумението не трябва да "насочва или подкопава интересите на която и да е трета страна“."Надяваме се, че Тихият океан ще бъде океан на мира, а не място за вълнения“, каза той.

***

Брюксел. Европейският съюз не участва в преки преговори с Русия за гаранции за сигурност поради вътрешни различия по отношение на собствената си отбранителна стратегия и липса на влияние във външната политика, се казва в статия на британския вестник The Financial Times.

Припомня се, че следващата седмица руски официални лица ще проведат срещи с делегации на САЩ и НАТО, пренебрегвайки исканията на ЕС, че той също има право да участва в преговорите. Ето защо Върховният представител на ЕС по външните въпроси и политиката за сигурност Жозеп Борел предупреди Руската федерация и САЩ да не създават "сфери на влияние“ в Европа във връзка с предложенията на Москва за гаранции за сигурност, които биха променили структурата на отбраната на континента.

Изданието обръща внимание и на позицията на Борел, който смята, че сега не е моментът за сделка като тази от конференцията в Ялта, сключена от лидерите на СССР, САЩ и Великобритания. Според него, както отбелязва вестникът, Брюксел в крайна сметка ще трябва да играе роля в консултациите с Москва.

На 10 януари в Женева са планирани преговори между Руската федерация и САЩ за гаранции за сигурност. На 12 януари представители на Москва ще обсъдят опасенията си за сигурността в Европа, както и руски проекти, свързани с гаранции за сигурност, на заседание на Съвета НАТО-Русия в Брюксел, а на 13 януари - на заседание на Постоянния съвет на ОССЕ във Виена. На 17 декември руското министерство на външните работи публикува проект на споразумение със САЩ за гаранции за сигурност и споразумение за мерки за сигурност на Руската федерация и страните-членки на НАТО. Те бяха предадени на помощник държавния секретар на САЩ Карън Донфрид на 15 декември.

***