Преглед на някои от основните теми в британския печат (Агенция "Фокус")
©
Около 34% от износа на банки и финансови компании е отишъл в Америка през 2020 г., според проучване на групата за банково лобиране TheCityUK, в сравнение с 30% за ЕС. САЩ е начело за първи път, откакто започнаха да събират данни през 2016 г.
Експерти посочват, че промяната е доказателство за нарастващия американски интерес към Великобритания, тъй като компаниите очакват нови възможности.
Тристан Тетър, адвокат в Bird & Bird, заявява, че също така е забелязал големи вътрешни инвестиции от САЩ в Обединеното кралство, особено в индустрията на финансовите технологии, където "Обединеното кралство продължава да представлява атрактивен пазар“.
Общият търговски излишък на Великобритания във финансовите и свързаните с тях професионални услуги се увеличи с 8,4% до 101,7 милиарда долара (79,3 милиарда британски лири) през 2020 г., тъй като спадът на износа за ЕС беше компенсиран от нарастването на износа за САЩ.
Отдалечаването от блока вероятно ще продължи през 2021 г., тъй като Брекзит тежи върху износа за ЕС, а британските търговски преговарящи поставят премахването на бариерите пред услугите в ключов фокус на усилията си за сключване на нови сделки с други страни.
Общият износ на финансовия сектор за САЩ - който включва финансови услуги, пенсии и застраховки - беше едва £15 милиарда през първите шест месеца на годината, спрямо по-малко от £11 милиарда, изнесени за ЕС, според изчисленията на Telegraph, базирани на данни от Службата за национална статистика (ONS).
Обратът вероятно ще бъде възприет от привържениците на Брекзит като оправдание на твърденията им, че градът може да просперира извън блока.
Противниците твърдяха, че статутът на Лондон като финансов център ще бъде изложен на риск, ако Великобритания гласува за напускане, прогнозирайки, че може да бъдат загубени до 200 000 работни места, защото банките и други компании ще бъдат изключени от европейския пазар.
Данните на TheCityUK обаче показват, че столицата остава много по-натоварена от всеки финансов център на континента. Британската банкова индустрия имаше активи от 14,3 трилиона долара в края на юни тази година, изпреварвайки Франция и Германия, докато пазарът на правни услуги в Обединеното кралство е вторият по големина в света след САЩ.
Междувременно на Лондон се падат 16% от трансграничните банкови заеми - най-големият дял в света - и обработва 43% от световната търговия с валути, включително повече от два пъти повече долари от Америка. Застрахователната индустрия е четвъртата по големина в света и най-голямата в Европа.
Уилям Райт от мозъчния тръст New Financial казва, че нарастването на търговията със САЩ се дължи отчасти на бариерите след Брекзит, които намаляват износа на финансови услуги от града за ЕС. Той добавя, че американската икономика също е понесла по-малко щети от еврозоната от Covid миналата година и се е възстановила по-бързо.
Продажбата на повече услуги, особено тези, предоставяни от Сити, ще бъде от решаващо значение, ако правителството на Борис Джонсън иска да постигне амбициозната си цел да достигне £1 трилион общ износ на година до 2030 г.
Общият износ на стоки и услуги от Обединеното кралство миналата година възлизаше на около £601 милиарда.
Великобритания вече е вторият по големина износител на услуги в света, но пандемията постави сектора под натиск.
Повече от три пъти повече компании обвиняват кризата с Covid за проблемите си, отколкото Брекзит, според ONS.
Последните данни дойдоха, след като данни на Knight Frank показаха, че американските инвеститори са инвестирали повече от £1 милиард в недвижими имоти в Лондон от октомври насам.
***
Лондон. Владимир Путин говори за Украйна като изоставен съпруг-тиранин. Статията от 5000 думи, публикувана от руския президент през юли, озаглавена "За историческото единство на руснаци и украинци“, е пълна с клетви за вечна любов към украинците и заплахи за насилие, ако любовта не е взаимна. На някои места украинците са представени като братя и сестри на Русия, понякога като неонацисти, пише The Financial Times в материал, представен без редакторска намеса.
Украинският президент Владимир Зеленски дори се пошегува, че Путин вероятно има много свободно време, след като е успял да напише толкова дълга статия. Но съдържанието й изглежда още по-вълнуващо, като се има предвид очевидната подготовка на Москва за офанзива в Украйна. Около 90 000 войници, както и танкове и артилерия, сега са разположени близо до украинската граница. Миналата седмица Путин произнесе заплашителна реч, предупреждавайки Запада да не пресича червените линии.
Служители на администрацията на Байдън съобщават, че Русия се готви да атакува Украйна "още през 2022 г.“. Американски и британски политици смятат, че подобни военни планове демонстрират най-агресивните намерения на Кремъл и тези намерения идват отгоре.
За да разберат причините за поведението на Русия, западните политици се обърнаха към статията на Путин, публикувана през юли, която може да се разглежда като истинско изражение на дълбоките му убеждения. Той подчертава историческите, езиковите, етническите и религиозните връзки между Русия и Украйна. Президентът посочва, че тези връзки датират много преди раждането на СССР. По-специално Путин, който често е обвиняван в носталгия по Съветския съюз, критикува съветските лидери за поставянето на "най-опасната бомба със закъснител“ в отношенията между Русия и Украйна, давайки гаранции за свободно излизане на републиките от Съюза. "Русия всъщност беше ограбена“, изразява възмущението си президентът.
Путин вижда Украйна като пропаднала държава, която е попаднала под влиянието на коварни чужденци. Точно в този момент разсъжденията му са обезпокоителни. Той каза, че Западът играе "опасна геополитическа игра“, чиято цел е да превърне Украйна в "плацдарм срещу Русия“. Този аргумент може да се използва за оправдаване на руската инвазия в Украйна, като се настоява на отбранителния характер на действията.
Русия иска ясни гаранции, че Украйна няма да се присъедини към НАТО в замяна на предотвратяване на конфликт.
Вашингтон може да разгледа претенциите на Москва. Факт е, че Украйна все още е далеч от присъединяване към НАТО. Предвид това състояние на нещата, концесията вече не изглежда като голяма работа, особено ако помага за предотвратяване на конфликти.
Има обаче две причини, поради които Съединените щати и техните съюзници от НАТО трудно ще се съгласят на това. Първо, въпросът е принципен: Украйна е суверенна държава. Тя трябва да направи своя собствен избор без намесата на силни държави, които вземат решения вместо нея.
Второ, трябва да бъдете благоразумни. Ако Русия получи това, което иска, войната наистина ли ще бъде избегната? Според логиката на писмото на Путин, наситено с любов и омраза, самата независимост на Украйна е отвратителна - тази историческа аномалия трябва да бъде обърната. Ако направите отстъпки сега, тогава Путин може да поиска нещо друго. Русия вече отне Крим от Украйна през 2014 г. и сега иска да наложи вето върху някои области от вътрешната й политика.
Изглежда, че Путин е ядосан на Украйна не само защото тя е руска "сфера на влияние“. Контрастът в непринуденото му отношение към Казахстан е показателен. Подобно на Украйна, Казахстан също е бил част от Руската империя, а след това и СССР, преди да стане независима държава.
Путин се опита да възстанови влиянието на Москва в Централна Азия с помощта на Евразийския икономически съюз, който включва Казахстан. Но руските амбиции се сблъскаха с китайските. През 2013 г., по време на посещение в Нур-Султан, китайският лидер Си Дзинпин обяви инициативата "Един пояс, един път“. Сега Казахстан търгува повече с Пекин, отколкото с Москва. Докато някои от партията "Единна Русия“ на Путин все още претендират за територии в Северен Казахстан, Кремъл не е особено против загубата на влияние върху бившата съветска република.
Руснаците могат да твърдят, че разликата е, че Казахстан не е развил отношения в областта на отбраната с Китай. Но е ясно, че нарастващото сътрудничество между Пекин и Нур-Султан ще се отрази и на сигурността.
Това, което наистина различава Казахстан от Украйна, е, че в тази страна няма и намек за демокрация. Но Украйна по всякакъв начин се противопоставяше на опитите да установи на нейна територия авторитарен режим, подобен на този на Путин в Русия. Украинската система в много отношения е нефункционална и корумпирана. Въпреки това в страната има активно гражданско общество и избори, резултатът от които не е предрешен.
Както справедливо отбелязва Путин, Русия и Украйна са тясно свързани от историята и културата. Следователно фактът, че Украйна е избрала различен политически курс, повдига редица неудобни въпроси за Кремъл. Москва обича да казва, че "западният либерализъм“ изобщо не подхожда на Русия. Може би затова Украйна предизвиква такава ярост в Путин. Западните съюзници просто трябва да овладеят тази ярост с икономически санкции.
***
Лондон. Министър-председателят на Обединеното кралство Борис Джонсън се подготвя да обяви налагането на План Б в борбата срещу коронавируса и забавяне на разпространението на последния идентифициран вариант – "Омикрон“, съобщава британският вестник The Times.
Заповед за дистанционна работа и въвеждането на COVID-паспорти може да бъде издадена още в рамките на деня, стига Джонсън да реши, че са необходими допълнителни действия, за да се спре разпространението на "Омикрон“.
Министрите в Лондо се срещат днес, за да подпишат въвеждането на план Б, след като премиерът им каза, че е време да действат.
Смята се, че новите разпоредби, които може да влязат в сила още тази вечер, предвиждат прилагането на План Б, заложен по-рано от правителството, а не по-строги мерки за локдаун.
Източник твърди, че пакетът вероятно ще включва ограничения за броя на хората, които могат да посещават домове за грижи. В последните дни се оживи и дискусията за необходимостта от въвеждането на COVID-паспорти. Мярката има както привърженици, така и противници сред министрите в кабинета в Лондон.
Професор Нийл Фъргюсън от Имперския колеж Лондон е категоричен, че е необходим План Б за забавяне на разпространението на варианта "Омикрон“, но не може да изключи въвеждането на нов локдаун. Броят на заразените в страната с новия щам се удвоява на всеки два до три дни и ще доминира повечето случаи "преди Коледа“. Пикът обаче, според професора, ще настъпи "някъде през януари“. "Но мисля, че ключовият въпрос е дали страната ще реши да предприеме мерки, за да го забави или да се опита да го спре, и това ще зависи критично от заплахата, която представлява по отношение на хоспитализацията“. Според Фъргюсън План Б "няма да спре, но може да забави "Омикрон“.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Володимир Зеленски: Путин може да размахва своите "Орешници", за ...
21:38 / 28.11.2024
Израел и Хизбула си размениха обвиненя в нарушение на примирието
21:21 / 28.11.2024
В Грузия започнаха протести срещу решението за спиране на прегово...
20:57 / 28.11.2024
BILD: Напредъкът на бунтовниците в Сирия е резултат от изтеглянет...
19:25 / 28.11.2024
Президентът на Северна Македония отговори на Кос за конституционн...
18:42 / 28.11.2024
Сирийските бунтовници преминаха в настъпление при Алепо
18:24 / 28.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15716) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14106) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8586) | 22% | |