Тази седмица, на 10 или 11 февруари, министерствата на външните работи на Република Северна Македония (РСМ) и България ще продължат в София на експертно ниво разговорите по политически пакет от въпроси в опит за преодоляване на различията между двете страни, пише скопският вестник “Нова Македония“.

Заседанията на работните групи, които бяха сформирани на съвместното междуправителствено заседание, проведено в София на 25 януари, ще продължат с обявения темп - четири пъти месечно ще се срещат делегации на двете страни, за да обсъдят въпроси от инфраструктурата, образованието, културата. , европейска интеграция и историята.

Както съобщи външният министър на РСМ Буяр Османи на брифинг в събота, преговорите продължават чрез комисиите, като на 10-и ще се проведе среща на работната група по инфраструктура, на 14-ти на работната група по европейска интеграция, след това на 21-ви ще се събере работната група по образование. и на 28 февруари предстои заседание на Смесената комисия по исторически въпроси.

Външният министър оцени, че работният процес на Комисията е свързан с цялостната политическа среда между страните и че очакванията са чрез възстановяване на доверието между двете страни те да бъдат насърчени да влязат в процеса и по научни методики да достигнат до общи позиции.

Съпредседателят на Смесената комисия по историко-образователните въпроси Драги Георгиев каза вчера в интервю за македонската редакция на Радио "Свободна Европа“, на въпрос за срещата с Ангел Димитров в София, че "новият ентусиазъм се дължи повече на динамиката на работата на Комисията "

По отношение на червените линии Георгиев казва, че има академични червени линии в работата на Комисията и че те знаят точно докъде могат да стигнат по отношение на това, което е определено до момента, къде трябва да се спре и какво трябва да се обсъжда, докато декларациите, приети от двата парламента, само допълнително са навредили на работата на Комисията.

Двете правителства създадоха четири работни групи - по икономика, търговия и иновации, по инфраструктура, транспорт и комуникации, по европейска интеграция и зелени политики и по култура, наука и образование. Историческите въпроси ще бъдат разглеждани от вече съществуващата Смесена комисия по исторически и образователни въпроси. Предвижда се всяка седмица да се провежда среща с една от тези групи, всяка от които в своята сфера ще допринесе за засилване на сътрудничеството между двете страни.

***

Прищина. Министърът на отбраната на Косово Арменд Мехай заяви, че страната му следи отблизо последните събития, свързани с Украйна, и поиска повишеното внимание на НАТО, за да предотврати, както каза той, влиянието на руските и сръбските кръгове на Балканите, пише косовският вестник Gazeta Express.

"Министерството на отбраната следи отблизо последните събития и действия на Русия срещу Украйна и източния фланг на НАТО, както и хибридните действия на Русия в региона на Западните Балкани. Русия осъществява дейностите си на хибридна война с помощта на Сърбия чрез политическа война и неконвенционални методи за дестабилизация, съчетани с асиметрични дейности като кибератаки и разпространение на фалшиви новини. Ето защо ние призоваваме за повишено внимание на политическите и военните власти на НАТО чрез Обединеното командване на силите на съюзниците за нашия регион в Неапол, за да се предотврати по този начин влиянието на дестабилизиращи руско-сръбски кръгове, подкрепяни и от китайските кръгове в региона“, каза Мехай.

Освен това той каза, че "честите дейности на границата между Косово и Сърбия и провокациите на сръбската армия се считат за сериозна заплаха и трябва да бъдат категорично осъдени от Европейския съюз да бъдат последвани от конкретни действия на НАТО, а именно на Съвместното командване на съюзническите сили в Неапол чрез мисията КФОР в Косово“. Министър Мехай каза, че Република Косово ясно подкрепя НАТО, водено от САЩ, в защитата на евроатлантическите ценности и в служене на мира, сигурността, регионалната, континенталната и глобалната стабилност.

***

Атина. Гърция засилва защитата си срещу Covid-19 и помага за облекчаване на натиска върху националната здравна система с въвеждането на домашни доставки на антивирусни лекарства за пациенти с висок риск, което започна миналия вторник. Тези антивирусни средства се предписват в ранните стадии на заболяването и целта им е да предотвратят сериозно влошаване, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini

Пациентите са проявили силен интерес и още през първите три дни от прилагането на програмата са подадени 384 заявления за доставка на лекарствата. Повечето от тези заявления (359) са били одобрени и лекарствата са били доставени с куриер на пациентите.

Експертите обаче побързаха да подчертаят, че новите опции за лекарства по никакъв начин не могат да заменят ролята на ваксините.

"Наличието на нови лечения не трябва да е причина за самодоволство относно ваксинациите“, каза заместник-министърът на здравеопазването Мина Гага в коментар пред Kathimerini.

"Ваксината остава основното ни оръжие в борбата с пандемията“, каза тя, добавяйки, че "новите антивирусни лекарства, ако се дадат през първите няколко дни след диагнозата, могат да помогнат на възрастни хора със сериозни здравословни проблеми, които са изложени на риск от сериозно заболяване "

В момента Гърция разполага с 5700 дози антивирусни лекарства Молнупиравир от Merck (MSD) и ще получи допълнителни 25 000 дози веднага щом лекарството бъде одобрено от европейските регулатори, което се очаква до месец.

Подходящи за лечение са пациенти с положителен бърз или молекулен тест, като заявлението трябва да бъде подадено в рамките на три дни от момента на поставяне на диагнозата.

Прилага се предимно на хора над 65 години, такива с индекс на телесна маса над 35, трансплантирани, пациенти на хемодиализа, онкоболни и хора с хронично бъбречно или чернодробно заболяване, диабет, хипертония, респираторни заболявания или сърдечна недостатъчност и др.