Преглед на някои от основните теми в балканския печат (Агенция "Фокус")
© Wikipedia
Дендиас каза това след среща с косовския му колега Доника Гервала-Шварц в Атина и думите му се разглеждат като ясна препратка към Турция и нейните усилия да засили нео-османските тенденции в по-широкия регион, за каквото намекват неотдавнашните посещения на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Албания и Сърбия през последните дни.
Позовавайки се на отношенията с Косово, Дендиас подчерта, че Атина иска да засили отношенията с Прищина, и цитира неотдавнашното решение за надграждане на офиса на Косово в гръцката столица в Служба по икономически и търговски въпроси.
Той също така предаде волята на Атина да свърже Западните Балкани с Трансадриатическия газопровод (TAP), участък от Южния газов коридор, като същевременно потвърди твърдия ангажимент на Гърция за интеграцията на Западните Балкани в Европейския съюз.
Освен това той също така изрази подкрепа за либерализирането на визовия режим за жителите на Косово, тъй като критериите, посочени в пътната карта, са изпълнени.
В същото време той отбеляза "особено тревожното развитие в по-широкия регион на Западните Балкани“.
По-конкретно той каза, че Гърция и ЕС са загрижени за ситуацията в Босна и Херцеговина, като добави, че "възходът на национализма, дестабилизиращите тенденции... изглежда отново заплашват нашия регион“.
Ситуацията в Западните Балкани ще бъде обсъдена и при посещението на Дендиас в петък в Хърватия, където той ще се срещне с колегата си Гордан Гърлич-Радман.
Дендиас също ще посети Белград на 28 януари с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис, за да участва във Висшия съвет за сътрудничество между Сърбия и Гърция.
Гърция подкрепя диалога Белград-Прищина, но посещението следващия петък се разглежда като възможност за възобновяване на гръцко-сръбските отношения, които наскоро бяха подложени на изпитание.
***
Скопие. Визитата на българския премиер Кирил Петков в Република Северна Македония (РСМ) е положителна, но и в двете страни има значителна доза предпазливост и резерви в оценките за бъдещи стъпки и евентуалното разрешаване на спора. Има още много работа, а първата по-сериозна оценка може да бъде дадена във вторник, 25 януари, когато делегацията с македонските министри ще пътува до София за Втората междуправителствена конференция, която е механизъм за сътрудничество, предвиден в Споразумението за добросъседство, пише скопският вестник “Слободен печат“.
Българският премиер Кирил Петков обяви вчера, че "правителството на Северна Македония идва в София следващия вторник и има вероятност да се направи нещо, което не се е случвало през последните 30 години".
"Трябва да се договорим за изграждането на жп линията между София и Скопие възможно най-скоро, да определим как да пътуваме по-бързо с кола, как наистина да имаме половинчасов полет, да говорим за културния календар, както и за съгласуване на образователните програми,“ каза Петков.
Българският президент Румен Радев също вижда много положителни сигнали в посещението на Петков и каза, че всяка стъпка, водеща към задълбочаване на отношенията между двете страни, трябва да бъде подкрепяна.
"Надявам се обаче, наред с всички усилия за подобряване на свързаността, инвестициите, икономиката, сътрудничеството, да не забравяме основните въпроси, които трябва да бъдат решени и които всъщност ще отключат вратата за започване на преговори,“ каза Радев.
Той повтори, че е абсолютно неоснователно С. Македония като реципрочност да търси признаване на македонското малцинство в България, защото "конституционните системи са коренно различни".
Миналото малко на заден план
Македонският политолог Иво Рангелович казва, че посещението на Петков е сигнал за инициатива на разумен преговорен дух.
"Очевидна е волята за сътрудничество и разрешаване на спора, както и препозициониране на приоритетите. Говорим за съществени неща, вместо за политика на идентичност. Правителствата и от двете страни също са категорични в усилията си. "Точно заради това мисля, че има място за оптимизъм“, каза Рангелович пред "Слободен печат“.
Според анализатора от РСМ Александър Кържаловски визитата на Петков е преминала в относително положителен тон, а "новите сили" от двете страни дават надежда, че европейската ни интеграция може да бъде отключена по-късно тази година, но едва ли през първите шест месеца.
"Посещението демонстрира по-голямата готовност на българската дипломация и на страната като цяло, както и неспособността ни да мислим дългосрочно и да възприемаме последствията от привидно малки отстъпки, като жеста с Миладиновци и нотата в ООН . Това изглежда потвърждава опасенията, наред с други, изразени от бившия министър Никола Димитров, че нашето правителство е готово на отстъпки, първо на все по-малки отстъпки, които в крайна сметка, както в случая с Гърция, може да приключат с пълното ни приемане. за позициите на България, защото, нали, без това няма вдигане на ветото, няма преговори за членство в ЕС - казва Кържаловски за "Слободен печат".
Според македонския посланик Виктор Габер посещението засилва надеждата, че проблемите могат да бъдат преодолени своевременно.
"Според последните изказвания на политическите лидери на България, поне в официалните документи, историята не се споменава. В България те излизат от фазата на конфликти и политическият фактор, който е с четиригодишен мандат, може да действа по-свободно. И в София, и в Скопие има нови млади премиери, които трябва да бъдат освободени от миналото и минали опити за разрешаване на спора. Те могат да допринесат за промяна на атмосферата. Историята ще остане, но е важно да я оставим на заден план. "Все повече обществеността в България е в настроение да смекчи твърдата си позиция“, каза Габер по време на гостуването си в "Утрински брифинг“ по "Слободна ТВ“.
Той допълни, че в момента Петков е звезда не само в страната си, но и в Европа и може да повлияе на старото поколение политици, това на президента Радев, който има втвърдени възгледи.
Интензивен дневен ред на комисиите
Вицепремиерът по европейските въпроси на РСМ Боян Маричич съобщи вчера, че на съвместно междуправителствено заседание във вторник ще бъдат формализирани петте работни групи, в които ще бъдат включени компетентните министри, както и екипи и институции, които не са на министерско ниво, но са важни в процеса. От 25 януари нататък всяка седмица ще заседава комисия, а в периода до март-април се очаква да заседава по два-три пъти.
"С новите правителства и в двете страни се заражда нов подход, според който историческите въпроси са само част от цялото. Желанието е да покажем, че имаме и други неща, които трябва да разгледаме, като подобряване на инфраструктурата, търговията, културния и образователния обмен. За да има по-голяма комуникация между гражданите и да не се остават отношенията да се водят само от политици и историци ,“ каза вицепремиерът Маричич за "Утрински брифинг".
Министърът на външните работи Буяр Османи от своя страна в изявление за българската Би Ти Ви съобщи, че до дни ще има предложение за посланик в България.
Бившият вицепремиер на РСМ Никола Димитров продължи в четвъртък с критики към новия подход на правителството към спора с България, като го тълкува като опит за евтино увъртане, че София се е отказала от нещо с краткото и дългото име.
"Докато бях вътре, запазих подхода, че нищо не е договорено, докато не се договорят всички въпроси. Вторият ден без мен подходът и същността се смениха в тактика "на салама". Казват, че сега с новия подход имахме резултати веднага - София "прие" да използва краткото име, нещо, което само по себе си не е наш проблем, а тяхно искане,“ написа Димитров във "Фейсбук“.
Ще бойкотира ли ВМРО-ДПМНЕ работните групи?
Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ няма да участва в работните групи с България, съобщиха от партията вчера.
"ВМРО-ДПМНЕ не е получила покана от правителството да има представители в работните групи с България, а ако получи покана, няма да участва, защото това би било "декор“ на правителството и би придало легитимност на тяхното погрешно функциониране - каза вчера говорителят на партията Димче Арсовски.
Той добави, че парламентарната комисия по външни работи е мястото, където правителството трябва да участва и да отговаря на техните въпроси.
"Упорито ги каним да дойдат. Министър Буяр Османи упорито бяга от това да даде отговори и не участва в Комисията, а преди това същото правеше и Никола Димитров,“ каза Арсовски.
Вицепремиерът Маричич каза в четвъртък, че "ще дойде моментът, в който Събранието ще има роля за валидирането на споразумението, така че е важно всички партии да имат информация и активно да участват в този процес".
***
Солун. Най-малко 40 монаси на Атон са починали от Covid-19, от общо 1800 монаси, около 1000 са се разболели и само 500 са ваксинирани, пише гръцкият вестник Ta Nea
Игуменът на един от манастирите архимандрит Вартоломей каза пред вестника, че се смята, че повече от 40 монаси са починали от Covid-19, двама от които в сряда, като добави, че някои монаси са били хоспитализирани и настанени в интензивни отделения.
Вестникът пише, че един манастир е под карантина, два или три манастира са затворени за вярващи, а сред постоянните жители на Атон има 400 монаси от Сърбия, Румъния, България и Русия, които категорично отказват да бъдат ваксинирани дори когато някои са се разболяли, са поискали лекари от Белград, защото не са пожелали да бъдат лекувани от гръцки лекари.
Според Ta Nea, както и според други гръцки медии от предишни периоди по време на пандемията, в Света гора има по-възрастни монаси, които са категорично против ваксинацията и са най-гръмогласните сред антиваксърите, а също така съветват вярващите, които ги посещават, че не трябва да се ваксинират.
След изказванията на монах от Света гора, че има монаси - антивакъри, които с реториката си призовават вярващите да не се ваксинират и са отговорни за много смъртни случаи, преди дни прокуратурата в Солун реагира и започна разследване за евентуално разпространение на фалшиви новини.
***
Белград. Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич съобщи в четвъртък вечерта, че правителството на заседанието си е отменило постановлението и устройствения план на зоната със специално предназначение за реализация на проекта за експлоатация и преработка на минерала ядарит (богат на литий) от 13 февруари 2020 г., пише белградският вестник “Политика“.
"Устройственият план е отменен и той вече не съществува. Следователно всички административни актове, свързани с "Рио Тинто“, всички разрешения, решения и всичко останало беше анулирано“, каза Бърнабич на пресконференцията веднага след заседанието на правителството.
Никога не сме имали договори с "Рио Тинто“, както много пъти сме казвали, уточни още премиерът.
Отменено е и решението за сформиране на работна група за реализация на проекта "Ядар“ от 2021 г.
"По този начин изпълнихме всички искания на екологичните протести и сложихме точка на плановете на "Рио Тинто“ в Сърбия.“ Това, което се отнася до проекта "Ядар“ и "Рио Тинто“, приключи. Всичко свърши“, каза Бърнабич.
Тя припомни, че през последните месеци имаше протести по отношение на проекта "Ядар" и компанията "Рио Тинто", т. е. дъщерната й фирма в Сърбия, която е в страната от 2004 г., когато, по думите й, получи първото решение, разрешаващо начало на изследвания по въпроса.
Бърнабич добави, че през 2006 г. е изменен Законът за минното дело, който въвежда принципа на приемственост, което означава, че проучвателят има изключителното право на експлоатация, и че компанията е получила решение през 2012 г. да пробива кладенци с голям диаметър, съобщава Tanjug.
"И така до днес, до 2022 г. Имаме исканията на екологичните организации, които бяха внесени в правителството на 12 януари 2022 г.“, каза Бърнабич и повтори всички искания, които правителството прие на заседанието си.
Не разглеждам решението за "Рио Тинто“ като насилствено и политически мотивирано, защото гражданите казаха каквото имаха да кажат, посочи премиерът.
"Имали сме и по-продължителни протести в Сърбия и искахме гражданите да чуят, че защитаваме техните интереси и че правителството и Александър Вучич работят за хората, а не за политически прищевки“, каза Бърнабич, отговаряйки на въпроса дали решението за "Рио Тинто“ е политическо и принудително.
Не се страхуваме от "Рио Тинтo“, послушахме хората
По повод взетото от правителството решение премиерът Ана Бърнабич каза, че правителството на Сърбия не се страхува от "Рио Тинто“ и че правителството е взело окончателното решение - да сложи край на проекта "Ядар".
"Не се страхуваме от "Рио Тинто“, ние сме тук заради нашия народ и нашата страна, нека правят ("Рио Тинто“) каквото смятат за най-добре, това е окончателното решение на правителството. Смятам, че това решение е правилно и за пореден път говори, че слушаме народа си и че нашата работа е да защитаваме интересите на хората. И когато мислим нещо различно, гражданите знаят, че ще ги изслушаме и ще сложим край, ако те не го подкрепят“, посочи Бърнабич.
Попитана от репортери дали "Рио Тинто“ може да съди Сърбия и да търси обезщетение и как тя разглежда изявлението на компанията, в което тя изрази загриженост и каза, че остава ангажирана с проекта и дали правителството се е свързало с "Рио Тинто“, министър-председателят каза, че би искала "Рио Тинто“ да е проявила загриженост по-рано и да са били по-отворени за комуникация както с медиите, както и с хората, които живеят в района на проекта
Тя посочи, че "Рио Тинто“ е трябвало да говори с гражданите какво представлява проектът и какви са ползите, както и да отговори на техните въпроси.
"Те не го направиха и мога да го кажа с чиста съвест. Няколко пъти съм им казвала, че трябва да го направят, но не се случи“, каза премиерът.
Чужденци финансираха протестите, голямо лицемерие
Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич заяви, че през последната година и половина чужди организации и фондации са дошли в Сърбия, за да финансират екологични организации, да участват в тяхното създаване, да работят и да финансират протести.
Тя каза на пресконференцията, че няма думи за лицемерието на чужденците и чуждестранните организации, като посочи, че най-големите спонсори са САЩ, Фондация Рокфелер и USAID, Фонд "Отворено общество“, Националният фонд за демокрация и много други, Уестминстърска фондация от Великобритания за демокрация, Британския съвет, както и от Германия.