След като парламентът на Република Северна Македония миналата седмица констатира оставката на премиера Зоран Заев, с което започна да тече срокът от 10 дни, в който президентът Пендаровски трябва да даде мандата за формиране на ново правителство, Централният съвет на СДСМ в понеделник официално потвърди Димитър Ковачевски за кандидат-премиер, пише македонското издание "Вечер“.

Ковачевски снощи в телевизионна реч каза, че няма да използва пълните конституционни срокове за съставяне, но планира на 11 януари да бъде внесено предложение за състава на правителството, след което според сроковете ще се проведе сесия за избор на новото правителство.

След като получи мандата за съставяне на ново правителство, се очаква той да внесе в Събранието работната програма и състава на новия правителствен кабинет през първата половина на следващия месец, след което депутатите ще трябва да гласуват за избора на ново правителство. Както той обяви, от днес ще има разговори за състава на новия правителствен кабинет, след което той ще направи избора.

Председателят на парламента Талат Джафери заяви, че в съответствие с цялата процедура за избор на ново правителство тя ще встъпи в длъжност на 17 януари 2022 г.

Джафери изрази надежда, че номинираният за министър-председател няма да изплзва максимално сроковете, като се вземат предвид, както каза, всички преговори, които са били водени преди и всички съобщения относно евентуални индивидуални лични решения, които бяха оповестени публично.

Според председателя на Събранието новото правителство има мнозинство от 64 депутати и това ще бъде доказано фактически на вота.

Процесите около формирането на новото правителство бяха сред темите на срещата на Ковачевски с посланика на САЩ в страната Кейт Мери Бърнс, на която той благодари на САЩ за постоянната подкрепа за страната и всички нейни граждани. Той подчерта, съобщиха от СДСМ, че като председател на СДСМ и кандидат за министър-председател ще се ръководи от принципите на единство, отговорност, ангажираност и ефективност и ще изисква това от своите сътрудници.

По въпроса с България и европейската интеграция той каза, че е необходимо да се намери взаимно приемливо решение, за да се премахне блокадата и Северна Македония най-накрая да започне преговори с ЕС, нещо, което отдавна заслужава.

Посланик Бърнс поздрави Ковачевски за избора за председател на СДСМ, като каза, че Съединените щати продължават да бъдат най-големият стратегически партньор на Северна Македония както по отношение на провеждането на реформи, така и по отношение на процеса на европейска интеграция.

За да бъде избран, най-малко 61 депутати трябва да гласуват за предложения кабинет от Ковачевски. Новото парламентарно мнозинство, съставено от коалицията, водена от СДСМ, заедно с ДСИ, Алтернатива и ДПА, има 64 депутати в Събранието.

***

Тирана. Албания ще осигури електричество на Косово на 31 декември и 1 януари, за да облекчи кризата, каза албанският министър на инфраструктурата и енергетиката Белинда Балуку, цитиран от прищинското издание Koha Ditore.

Подкрепата няма да има финансови последици, но Косово ще бъде помолено да върне услугата. "След споразумение, което имахме с ръководството на Косовската енергийна корпорация, успяхме да предоставим 3600 MWh за 31 декември и 4080 за 1 януари, общо 7680 MWh под формата на депозиране, така че без никакъв финансов ефект за Косово, като поискаме Косово да върне същото на Албания през летния сезон“, каза Балуку.

***

Сараево. Повече от 484 000 граждани са напуснали Босна и Херцеговина през последните девет години, според последните данни на Съюза за устойчиво завръщане и интеграция на БиХ. Тенденцията на напускане на БиХ се ускорява, тъй като според данните на тази организация 24 043 души са напуснали БиХ през 2013 г., 28 042 през следващата година и 29 805 души през 2015 г., пише белградската "Политика“.

През следващите години тенденцията за емиграция от странатасъщо продължи, като през 2016 г. БиХ са напуснали 34 544 души, през 2017 г. 35 634 души, а през следващата година 20 943 души.

През последните три години тенденцията хората да напускат БиХ е особено изразена. Според Съюза за устойчиво завръщане и интеграция на БиХ, 56 987 души са емигрирали от Босна и Херцеговина през 2019 г., 85 000 през следващата година и около 170 000 през тази година. Тези данни показват, че над 484 000 души са напуснали БиХ през последните девет години.

Според данните на Световната Банка, през 2020 година Босна и Херцеговина е имала население от 3,281 милиона души.

Икономическият анализатор Адмир Чавалич посочи, че е важно да се има предвид, че популистките и краткосрочните политики не дават резултат, когато става въпрос за напускане на хора.

"Гражданите няма да останат в Босна и Херцеговина, защото някой е дал няколкостотин Конвертируеми Марки (валутата на БиХ, с еднакъв курс с лева) като част от политиките за населението. Необходими са стратегически, дългосрочни решения, които включват участието на различни нива на управление. Икономически има две основни причини за напускане - безработица или по-точно продължителна безработица и заплата. Тези причини са посочени в многобройни изследвания и анализи по тази тема“, каза Чавалич, предаде Радио Сараево и РТС.

Според Съюза за устойчиво завръщане и интеграция на БиХ най-честите причини за напускане са нестабилната политическа ситуация, по-добро бъдеще за семействата и децата в чужбина, корупцията, по-високо качество на живот в чужбина и по-голям шанс за успех за младите хора в чужбина.

**-*

Атина. "Вариантът на коронавируса Омикрон не спазва празничните графици и експлозията от нови случаи, която донесе, обърка планирането на гръцкото правителство, което доста вероятно ще доведе до нови ограничения преди новогодишната нощ“, пише Kathimerini.

Броят на новите случаи на Covid-19, обявен във вторник вечерта, 21 657 за 24-часовия период, приключващ в 15 часа във вторник надхвърли най-смелите прогнози на експертите, които предупредиха предишния ден, че очакват случаите да достигнат 12 000. Броят на случаите само в столичния регион - 9 882, е доста над предишния дневен рекорд за цялата страна - 9 284, поставен в понеделник. И пикът може да не дойде до следващия месец.

Министър-председателят Кириакос Мицотакис и ръководството на Министерството на здравеопазването, включително висши научни съветници, ще се срещнат в сряда сутринта, но назначената комисия от експерти ще направи своите предложения на ранно следобедно заседание, които правителството може да приеме изцяло или частично.

Длъжностните лица се притесняват как Омикрон, който представлява петата вълна на пандемията, ще окаже натиск върху националната здравна система, като ще има нужда от повече легла за пациенти и интензивни отделения за най-тежко засегнатите. Правителството се надяваше, че Омикрон няма да се появи до средата на януари, което ще даде време да продължат ваксинациите и пациентите от четвъртата вълна да се възстановят и да освободят болнични легла.

"Човек винаги трябва да адаптира тактиката към разпространението на пандемията“, каза говорителят на правителството Янис Иконому пред Mega TV, намеквайки за преразглеждане на предстоящите мерки.

"Това се проточи вече две години. Никое решение няма да бъде безболезнено; всички те създават проблеми и нараняват някои по-малко, а други други повече“, заяви Иконому, добавяйки, че програмата за бустерни ваксини върви добре и че 88% от възрастните са ваксинирани.

Говорителят посочи по-високата вирулентност на новия вариант и опасността повече неваксинирани хора на възраст над 60 години да бъдат приети в болници. Той защити и решението за ограничаване на посещаемостта на спортнитемероприятия.