По време на своето председателство на Съвета на ЕС Словения е успяла да въведе отново термина "перспектива за членство“ в документите, вместо обичайната "европейска перспектива“ за Балканите и източното съседство на Европа, каза словенският премиер Янез Янша, цитиран от скопското издание "Слободен печат“.

"Един от стратегическите успехи е, че възстановихме масовото разширяване като един от ключовите стратегически проекти на ЕС. Но това изискваше много дискусии“, каза Янша в интервю за словенска телевизия.

"В тези дебати много пъти съм казвал, че след всичко, което преживяхме на Изток и това, което видяхме на Балканите през последните десетилетия, трябва да е ясно, че ЕС трябва да се разширява, което разширява пространството на свобода и просперитет. Трябва да се освободим от илюзията, че нещата ще се оправят от само себе си и ако ЕС не се разшири, тогава някой друг ще се разшири“, каза Янша.

Той добави, че по този начин на срещи в Брюксел е успял да въведе отново "перспектива за членство“ в документите на Европейския съюз вместо "европейска перспектива“ на европейските страни извън ЕС, на което той твърди, че са се противопоставяли някои от старите членове-учредители на ЕС.

"Има много опортюнизъм, особено когато става дума за Западните Балкани“, добави Янша.

"Един от европейските лидери, няма да му кажа името му, дори в дебата той каза: защо да ги въвеждаме в Европейския съюз, след като са толкова евтини като работната сила, каза Янша и добави, че в някои стари членове преобладават тесногърдието или "националистическите интереси“, които надделяват над визията за свободна, мирна и обединена Европа.

"Европейският проект все още не е приключил, а много държави, които искат да станат членове на Европейския съюз, все още не са свободни. Този проект трябва да продължи, а разширяването е неговият основен елемент“, каза Янша в интервю за словенска телевизия.

***

Прищина. Министър-председателят на най-младата държава на Балканите Албин Курти предупреди, че в Косово няма да се проведе референдум, организиран от Сърбия, и че освен заради суверенитета, това няма да бъде разрешено поради избрания момент, отбелязва електронното издание на прищинския ежедневник Gazeta Express.

"Те не биха могли да измислят по-лош момент за организиране на референдум в Косово“, каза Курти, добавяйки, че на 15 януари се отбелязва годишнината от клането в Речак, а на 17 януари - от убийството на трима косовски албански активисти в Германия (Кадри Зека, Бардош Гервала, Юсуф Гервала), както и този на политическия лидер на косовските сърби Оливер Иванович.

Сърбия е планирала да проведе референдум на 16 януари за конституционни изменения относно назначаването на съдии и прокурори, припомня изданието.

***

Атина. Планираното посещение на министъра на външните работи на Гърция Никос Дендиас в Австрия е отложено заради ситуацията с разпространението на новия щам на коронавируса – "Омикрон“, съобщава електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini.

Дендиас е провел телефонен разговор с австрийския си колега Александер Шаленберг, в рамките на който двамара са стигнали до съгласие да отложат планираното посещение на гръцкия външен министър във Виена за Нова година поради продължаващото разпространение на варианта "Омикрон“. Дипломатически източници подчертават, че посещението ще се осъществи веднага щом условията позволят, включително през януари, ако е възможно.

Останалата част от натоварения предстоящ график на външния министър остава непроменен, подчертават от редакцията. Той включва приемане на саудитския външен министър принц Фейсал бин Фархан Ал Сауд и посещения в Нигерия и Ангола.

***

Белград. Сърбия трябва да взема свои собствени решения по въпроса за енергетиката, но най-добре е за нея да диверсифицира енергийните източници и начина, по който произвежда енергията си. Това подчерта посланикът на САЩ в западната ни съседка Антъни Годфри, цитира думите му електронното издание на белградския ежедневник "Политика“.

"Ако разчитате само на доставки от Русия, ще ви бъде по-трудно да договорите изгодна цена. Очакваме скоро Сърбия да участва в една много важна програма за въвеждане на внос на газ през Гърция, което е много важно партньорство. Важно е да се въведат нови енергийни източници, преди всичко зелени енергийни източници. Горд съм, че американските компании си сътрудничат със Сърбия за тази цел“, каза Годфри пред TV Prva.

Заключавайки, че Сърбия иска възможно най-евтиния газ и че доставките ще бъдат по-скъпи чрез американската компания, Годфри каза, че е говорил много за това с президента на страната Александър Вучич и повтори, че е най-добре за дългосрочното енергийно бъдеще на Сърбия да диверсифицира енергийните достави, защото само тогава ще може да получи най-добрата цена за тях.

"Целта на президента Вучич е да участва в друг газопровод с балкански партньори, за да има достъп до източници извън Русия. За съжаление виждаме, че Русия използва достъпа до енергия за политически цели, Сърбия не трябва да бъде заложник само на един енергиен източник. Това е мъдра политика и президентът Вучич разбира това добре“, подчерта американският дипломат.

Годфри заяви, че двустранното сътрудничество в областта на сигурността между Сърбия и САЩ е на най-високо ниво и че Вашингтон не обвинява Белград за последната сделка за покупка на оръжия от Русия.

"Ние признаваме, че Сърбия е избрала военен неутралитет. Ако Сърбия иска да бъде партньор с Русия, ние приемаме това като решение на Сърбия, но също така искаме тя да бъде партньор на САЩ. Мога да потвърдя, че нашето двустранно сътрудничество в областта на сигурността е на най-високо ниво“.

Той припомни, че Сърбия набавя оръжие и оборудване също от Франция, САЩ и други страни.

Годфри посочи, че САЩ не гледат на Сърбия като на заплаха, но се чудят как съседните страни я възприемат, дали се питат какви са целите на Белград и защо харчи пари за оръжия, а не за инфраструктура или енергия.

"Това е моментът да инвестираме в инфраструктура и ние се гордеем със сътрудничеството, което Сърбия има със САЩ в тази област, но също така сме доволни, защото наскоро имахме съвместно военно учение на парашутни подразделения. Но мисля, че приоритетът е Сърбия да бъде силен икономически партньор на съседните страни“, заключи Годфри.