Кандидатът за нов посланик на САЩ в западната ни съседка Кристофър Хил увери, че ако бъде избран за поста, ще "насърчи Сърбич да се ангажира сериозно и спешно за постигане на компромис с Прищина“, цитира думите му електронното издание на белградския ежедневник "Политика“, като пояснява, че те са изречени пред Комисията по външни работи на Сената.

Сърбия е от ключово значение за стабилността и напредъка на Западните Балкани, каза кандидатът за нов американски посланик в Сърбия и призова Белград да нормализира отношенията с Прищина.

"САЩ силно подкрепят диалога с посредничеството на Европейския съюз като най-добрия шанс и за двете страни да преодолеят различията. Както каза президентът Байдън, САЩ вярват, че взаимното признаване е най-добрият начин за разгръщане на европейския потенциал на Сърбия и укрепване на регионалната стабилност и сигурност“, каза Хил.

Дипломатът допълни, че Вашингтон, заедно с европейските партньори, ще продължи да подкрепя развитието на Сърбия като модерна и просперираща европейска държава, "в мир със своите съседи“.

Хил бе категоричен, че САЩ подкрепят стратегическата цел на Сърбия за присъединяване към ЕС, но оцени, че Белград трябва да ускори "сериозните реформи“, за да изпълни стандартите на Общността. Той добави, че САЩ очакват ЕС да признае постигнатия напредък и да потвърди, че членството все още е възможно.

Дипломатът увери още, че ако неговият мандат бъде потвърден, той ще насърчи прозрачността и честността на изборния процес преди президентските избори в западната ни съседка през април 2022 г., че ще подчертае важността на свободата на медиите и ще подкрепи силно ключовата роля на гражданското общество."Разнообразният политически пейзаж и свободната и независима преса са ключът към успеха на Сърбия като европейска демокрация“, привежда изданието думите му.

Хил също така оцени, че с техническата подкрепа на САЩ Сърбия е направила значителни стъпки, особено в икономическото и фискалното управление. "Напредъкът на Сърбия е неразделна част от постигането на американските стратегически цели за съживяване на нашите европейски съюзи, подкрепа на демокрацията и върховенството на закона, насърчаване на икономическото сътрудничество и решаване на глобални и регионални предизвикателства“.

Той добави, че САЩ са ангажирани със задълбочаване на двустранните отношения със Сърбия чрез по-нататъшно политическо, икономическо сътрудничество и взаимодействие в областта на сигурността. "Докато празнуваме 140 години дипломатически отношения, очаквам с нетърпение укрепването на междуличностните отношения, работата с младежта и гражданския сектор и споделянето на американския опит в Сърбия“.

САЩ подкрепят напредъка, който Сърбия постигна в ключови области, като борбата срещу корупцията, подобряването на върховенството на закона и укрепването на демократичните институции, отбеляза още дипломатът.

Той посочи, че ще работи за укрепване на икономическото бъдеще на Сърбия, като насърчава мерки, които укрепват климата за международни инвестиции, укрепват структурата, подобряват енергийната диверсификация и сигурността и изграждат устойчивост на "злокачествени външни влияния, включително тези от Русия и Китай“.

"Сърбия има огромен потенциал, с образована и талантлива работна сила. Компаниите, базирани в САЩ, са инвестирали повече от четири милиарда долара в Сърбия през последните 20 години и са наели около 20 000 души“, припомни дипломатът.

Като посланик на Сърбия той каза, че ще продължи да подкрепя американски компании, които проучват възможностите за инвестиции в страната. Освен това, ако номинацията му бъде потвърдена, той ще доразвие "положителната инерция“ от последните двустранни консултации в областта на отбраната с цел разширяване на взаимноизгодното сътрудничество в областта на отбраната. "Сърбия е важен партньор за сигурността на САЩ“, изрази увереност Хил.

Той припомни също, че е започнал дипломатическата си кариера в Белград, че по-късно е участвал в процеса, кулминирал с подписването на Дейтънското споразумение, че се е върнал в региона като посланик в тогавашна Македония и е поел допълнителна отговорност като специален пратеник за Косово в периода от 1998 г. до 1999г.

***

Скопие/Прищина. Държавният глава на югозападната ни съседка Стево Пендаровски е на официално посещение в Косово. В Прищина той ще се срещне с косовската си колега Вьоса Османи, председателя на парламента Глаук Конюфча и премиера Албин Курти, съобщава електронното издание на македонския вестник "Независен“.

От президентската пресслужба в Скопие обявиха, че в Прищина Пендаровски ще бъде посрещнат от Османи с държавни и военни почести, след което двамата ще проведат тет-а-тет среща. След приключването й ще бъде даден старт на пленарна среща на делегациите на двете страни.

По време на престоя си в Косово президентът на Северна Македония ще посети регионалното командване на КФОР и членовете на македонския контингент в мисията.

***

Атина/Брюксел. Министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис заминава днес за Брюксел, където ще участва в работата на срещата на върха на Източното партньорство и последното за годината заседание на Европейския съвет, отбелязва електронното издание на атинския ежедневник Efimerida.

Сътрудничеството на ЕС с източните му съседи ще бъде в центъра на вниманието на шестата среща на върха на Източното партньорство, на която ще присъстват лидери на Общността и тези на пет от шестте страни от инициативата партньори. Беларус не беше поканен, тъй като по-рано през годината се оттегли от групата.

Мицотакис ще изрази подкрепата на Гърция за суверенитета и териториалната цялост на партньорите от Източното партньорство. Според правителствени източници в същото време ще се подчертае важността на тяхното привеждане в съответствие с решенията и изявленията на Общата външна политика и политика на сигурност на ЕС, особено тези, които се отнасят до суверенитета, териториалната цялост и суверенните права на държавите-членки на Общността.

Очаква се премиерът на южната ни съседка да обяви подробности около скорошната си среща в Сочи с президента на Руската федерация Владимир Путин и да подчертае, че всички страни трябва да работят за деескалация, тъй като нито една от тях няма да излезе победител в евентуален конфликт.

В четвъртък премиерът ще присъства на срещата на върха на Европейския съвет и вечерята на лидерите на страните от еврозоната. Пандемията, новият щам "Омикрон“ и ваксинациите срещу коронавируса ще бъдат в дневния ред на срещата на върха, както и въпросът за покачването на цените на енергията в Европа. Ситуацията в Украйна, както и мигрантската криза по границата на ЕС с Беларус също ще бъдат на фокус в разговорите.

Лидерите ще имат и първата размяна на мнения относно новата стратегическа доктрина на ЕС, базирана на "стратегическия компас", документът, внесен за обсъждане от върховния представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел.

В четвъртък вечерта Мицотакис ще присъства на вечерята на лидерите на страните от еврозоната с въпроси в дневния ред, които включват текущата икономическа ситуация.

***

Вашингтон/Прищина. Бившият пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп за диалога между Белград-Прищина Ричард Гренел смята, че държавният секретар Антъни Блинкен няма да постигне резултати в работата си по нормализация на отношенията между двете съседни държави, отбелязва електронното издание на косовския ежедневник Koha Ditore.

Блинкен вече е показал, че е избрал страна в спора и следователно в него не може да се има доверие, твърди Гренел.

"Аз съм човек, когото аплодираха и критикуваха и от двете страни (сърби и косовари). Много съм доволен от напредъка, който постигнахме. Имам поддръжници и противници и от двете страни“, коментира американският дипломат пред Pavlovic Today.

Говорейки за Вашингтонското споразумение, Гренел каза, че въпросът за енергийната диверсификация не се харесва нито на Белград, нито на Прищина.

Бившият американски пратеник заяви, че след посещение в Белград и Прищина се е върнал напълно убеден, че "всички хора и политици са гладни за икономическа нормализиране“.

Той също така намира за шокиращо, че много американци не осъзнават, че Вашингтонското споразумение бележи истински напредък в процеса на преговори между Белград и Прищина през последните 20 години и посочи, че бившата първа дама на САЩ Мелания Тръмп – родом от Словения - е била една от най-ревностните поддръжници на постигането на икономическо споразумение между двете държави.

***