Новоназначеният посланик на САЩ в Косово Джеф Овение пристигна в Прищина, пише косовския вестник Gazeta Express

Временно повереният в делата на посолството на САЩ в Прищина Николас Джакобе обяви, че новият посланик Овение вече е пристигнал в Косово. "Днес приветствах номинирания за посланик Джеф Овение в Прищина. За мен беше чест да служа като временно поверен в делата през последните няколко месеца. Продължавайте да следите @UsAmbKosovo за актуализации относно първите седмици на посланик Овение, включително церемонията по акредитацията в понеделик“, написа Джакобе в "Туитър“.

Посолството на САЩ обяви на 28 декември 2021 г., че Джефри Овение положи клетва пред заместник държавния секретар Виктория Нюланд като нов посланик на САЩ в Република Косово.

Джефри Овение, служител от кариерата на Висшата външна служба с ранг министър-съветник, служи като заместник-ръководител на мисията в посолството на САЩ в Анкара, Турция, където изпълняваше длъжността временно поверен в делата от август 2018 г. до юли 2019 г. Преди това той е бил временно изпълняващ длъжността заместник-ръководител на мисията и министър-съветник по политическите въпроси в посолството на САЩ в Берлин, Германия. Той също така е служил в мисиите на САЩ в Хърватия, Гърция, Панама, Парагвай и Перу; в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Овение е прекарал голяма част от кариерата си, обхващаща над 31 години, в региона на Европа и Евразия с фокус върху въпросите на сигурността. Този богат и съществен опит в региона, съчетан с неговия управленски опит и демонстрирана способност да ръководи големи междуведомствени екипи, както и офиси, ориентирани към политиката, го прави добре квалифициран кандидат за посланик на САЩ в Косово, пише изданието

Джефри Овение е роден в щата Вашингтон. Той има магистърска степен от Джорджтаунския университет и бакалавърска степен от университета "Бригъм Йънг“. Владее немски, гръцки, хърватски и испански език.

***

Лерин. В неделя в 22:43 минути местно време (съвпада с българското) е регистрирано земетресение с магнитуд 5.5 в Северна Гърция, близо до границата с Република Северна Македония, показва справка на страницата на Европейския средиземноморски сеизмологичен център, цитиран от скопския вестник "Независен"

Трусът е станал на четири километра северно от град Лерин (Флорина) и на 137 километра южно от Скопие.

Земетресението е усетено силно в Северна Гърция и в почти на цялата територия на РСМ, както и в района на Петрич в България.

Властите в Северна Гърция съобщават за нанесени щети по жилищни сгради, но няма информация за пострадали хора. В южната част на РСМ също се съобщава за пукнатини и други дребни щети по сгради, а много жители на Битоля са изкарали нощта извън домовете си.

Вторичните трусове в региона продължават.

***

Вашингтон. След съобщенията за резерви на САЩ относно финансовата и екологичната устойчивост на проекта за газопровода EastMed, говорител на Държавния департамент потвърди ангажимента на Вашингтон към схемата на регионалния съюз 3+1 (Кипър, Гърция, Израел плюс САЩ), като същевременно подчерта, че европейската енергийната независимост е ключов проблем за националната сигурност, пише гръцкият вестник Kathimerini

"Във време, когато енергийната сигурност на Европа е – повече от всякога – въпрос на национална сигурност, ние сме ангажирани да задълбочим нашите регионални отношения и да насърчаваме чисти енергийни технологии“, каза говорителят в отговор на въпрос на гръцки медии.

"Съединените щати продължават да подкрепят силно регионалните усилия, които подобряват и насърчават сътрудничеството и регионалната стабилност, включително механизма 3+1, в който участват Република Кипър, Гърция, Израел и Съединените щати“, каза говорителят.

"Оставаме ангажирани с физическото свързване на енергията от Източното Средиземноморие с Европа“, каза говорителят, добавяйки, че САЩ пренасочват фокуса си към електрически интерконектори, които могат да поддържат както газ, така и възобновяеми енергийни източници.

Според служител на Държавния департамент Вашингтон подкрепя проекти като планираната междусистемна връзка Европа-Африка от Египет до остров Крит и континенталната част на Гърция, както и предложената междусистемна връзка Европа-Азия за свързване на израелските, кипърските и европейските електрически мрежи.

"Такива проекти не само биха свързали жизненоважни енергийни пазари, но и биха помогнали за подготовката на региона за преход към чиста енергия“, каза служителят.