Преглед на някои от основните теми в американския печат (Агенция "Фокус")
© Pixabay.com
По-рано Bloomberg съобщи, че САЩ оказват натиск върху ОАЕ, принуждавайки ги в срок от четири години да се отърват от оборудването и технологиите на китайската компания Huawei Technologies, използвани в информационните мрежи на страната. Абу Даби, според източници, настоява за по-дълъг период за постепенно премахване на китайските продукти. Освен това настояванията на арабската държава са южнокорейска компания да предостави алтернатива на използваните досега технологии.
Според източници на The Wall Street Journal ръководството на емирствата смята поставените от САЩ условия за твърде обременителни. В тази връзка представители на властите в Абу Даби са изпратили писмо до ръководството на САЩ, което съдържа заплаха за оттегляне на ОАЕ от споразумението, ако исканията на американската страна не бъдат оттеглени.
Източници на изданието потвърдиха получаването на писмото от американската администрация. В същото време изданието не изключва възможността сделката да не бъде осуетявана преди посещението на делегацията на ОАЕ в САЩ за преговори в Пентагона, насрочено за сряда.
В края на миналата година, по време на мандата на Доналд Тръмп, Държавният департамент на САЩ уведоми Конгреса за намерението си да даде официално разрешение за продажба на до 50 изтребителя Lockheed Martin F-35 на ОАЕ, както и 18 разузнавателни MQ-9B дронове и други усъвършенствани оръжейни системи, на обща стойност 23, 37 млрд. долара. Както отбеляза вестник The Hill, сделката беше обявена след споразумение за пълно нормализиране на двустранните отношения между Израел и ОАЕ.
През януари The Wall Street Journal съобщи, че новата администрация на Вашингтон, водена от демократа Джо Байдън, е спряла продажбите на оръжие на Саудитска Арабия и ОАЕ. Според източници на вестника Вашингтон е искал да се увери, че американските оръжия няма да бъдат използвани в Йемен.
***
Ню Йорк. Русия блокира проекто резолюция на Съвета за сигурност на ООН, преговорите за която се води от месеци. Инициативата за първи път трябваше да идентифицира изменението на климата като заплаха за света, обясняват в редакцията на американския вестник The New York Times.
Широко подкрепената резолюция щеше да разшири значително критериите, използвани от "най-мощната агенция на ООН, за да оправдае намесата във въоръжени конфликти по света“. "Сриването“ на тези мерки, организирано от Москва, подчерта проблемите, пред които е изправена международна организация, която се опитва да обедини световната общност в борбата срещу изменението на климата, отбелязва вестникът.
Възможната роля на изменението на климата във въоръжените конфликти отдавна се обсъжда в ООН. Така сушите и опустиняването в африканските страни се считат за неразделна част от конкуренцията за вода, храна, земеделска земя и пасища, която може да доведе до насилие и нестабилност, припомня The New York Times.
Ирландия и Нигер бяха съавтори на проекторезолюцията на Съвета за сигурност на ООН. Тя щеше да задължи властта да включи изменението на климата като фактор във "всякакви първопричини за конфликти или умножители на риска“, обяснява вестникът.
12 от 15 членове на Съвета за сигурност на ООН гласуваха в подкрепа на резолюцията, Русия и Индия - против, а Китай се въздържа. Тъй като Москва е една от петте постоянни членове на органа с право на вето, нейният вот доведе до блокиране на инициативата.
Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя каза, че страната му разглежда резолюцията като претекст, за да позволи на богатите западни сили да оправдаят намеса във вътрешните работи на други страни. Според него позиционирането на изменението на климата като заплаха за международната сигурност "отвлича вниманието на Съвета за сигурност от истинските причини за въоръжените конфликти“.
Резолюцията беше подложена и на допълнителна критика на сайта на руското постоянно представителство в ООН. Според дипломати предложението за създаване на автоматична връзка с изменението на климата "игнорира всички други аспекти на ситуации, в които страните са в конфликт или изостават в социално-икономическото развитие“.
Постоянният представител на Индия в ООН Т.С. Тирумурти каза, че страната му "няма равна в борбата срещу изменението на климата“, но Съветът за сигурност не е подходящ за обсъждане на този въпрос. Той и Небензя призоваха този проблем да бъде оставен на съответния отдел на организацията.
През последните години Русия най-активно използва ветото си в Съвета за сигурност, за да блокира мерки, които според нея биха могли да позволят на Запада да се намесва в делата на други държави. Поведението на Москва се промени през 2011 г., след като се въздържа от гласуване по резолюция, разрешаваща използването на сила в либийския конфликт, отбелязва The New York Times.
Междувременно, според дипломати на ООН, най-малко 113 от 193-те членове на световната организация са подкрепили резолюцията. В резултат на това се оказа, че Русия "блокира сравнително популярна инициатива“, твърди вестникът.
Постоянният представител на САЩ Линда Томас-Гринфийлд разкритикува руското вето. Според нея решението на Москва "попречи на най-важния световен орган за поддържане на мира и сигурността по света да предприеме малка, практична и необходима стъпка за борба с последствията от изменението на климата“.
Ирландският постоянен представител Джералдин Бърн Нейсън каза пред репортери след гласуването, че и нейната страна, и Нигер са "изключително разочаровани“. "Ние знаем много добре, че тази резолюция би била историческа и важна – определено необходима – стъпка за съвета в критичен момент“, каза тя.
***
Ню Йорк. Илон Мъск бе обявен за "Личност на годината“ от списание Time. Това беше съобщено по време на предаване в YouTube канала на списанието.
"Този човек има изключително влияние върху живота на планетата Земя и потенциално живота извън нея. От кризата с изменението на климата, която заплашва самото съществуване на [човека], от проблемите на неравенството до новите граници на възможното – никой не въплъщава тазгодишните теми по-добре от човека на 2021 г. Илон Мъск“, обяви Фелсентал. Той добави, че влинието на Мъск върху човечеството не се ограничава само до 2021 г.
"Почти невъзможно е да не познавате Илон Мъск поради неговото повсеместно присъствие във всички сфери на живота в американското общество. Той има космическа компания, която доминира на пазара за изстрелване на ракети, има автомобилна компания, която доминира пазара на електрически автомобили, той има 65 милиона абонати в Twitter, които той забавлява със странните си шеги“, каза Моли Бол, служител на списанието, добавяйки, че с едно съобщение в социалната мрежа Мъск може да повлияе на пазара на ценни книжа или на стойността на криптовалутата. "Тази година той се показа в цялата си слава“, заключи Моли Бол.
"Целта на Илон Мъск е да засели хора на други планети. Неговият SpaceX се заяви по-силно от всяка друга частна [космическа] компания в света“, каза журналистът на Time Джефри Клугер. Друг журналист, Джон Саймънс, отбеляза, че Мъск е не само главен изпълнителен директор, но и най-големият акционер в Tesla, една от най-скъпите компании в САЩ.
"Възхищавам се на всеки, който е в полза на човечеството, било то забавление или технология. Уважавам всеки, който прави неща полезни за другите“, отговори самият Мъск на въпрос кой от съвременниците му предизвиква възхищението му.
От 1927 г., през декември, Time обявява "Личност на годината“. Снимката му е на корицата на списанието. Няма конкретни критерии за присъждане на това звание: смята се, че го получава този, който през годината е имал най-голямо влияние върху обществото, независимо дали е било положително или отрицателно.
"Личност на годината" се избира от редакционната колегия след предварителен подбор на кандидатите и дискусии, по време на които служителите на списанието изразяват мнението си. Първоначално титлата беше "Мъж на годината“, няколко пъти списанието обявяваше "Жена на годината“. През 1999 г. тази "титла“ е обявена за "Личност на годината“.
През 2020 г. президентът на САЩ Джо Байдън и вицепрезидентът Камала Харис бяха обявени за Личности на годината. През 2019 г. шведската екоактивистка Грета Тунберг спечели тази номинация.
***