Събранието на Северна Македония е в готовност по всяко време да започне процеса на конституционни промени, които държат страната в застой по пътя й към членство в Европейския съюз. Необходими са обаче консенсус и политическа воля, за да може процесът да върви напред в съответствие със стандартите на ЕС и да не бъде възпрепятстван от двустранни проблеми. Това подчерта председателят на парламента в Скопие Африм Гаши на конференция, като допълни, че като държава Северна Македония се намира в труден момент и трябва умело да намери "правилната формула за действаме“, съобщава електронната медия 24.mk.

В обръщение на Седмата пленарна конференция на Националния конвент за Европейския съюз в Република Северна Македония Гаши подчерта, че двустранните въпроси не трябва да бъдат пречка за напредъка на процеса на европейска интеграция и оцени, че всяка страна, която иска да стане част от Общността, трябва да решава двустранни проблеми, без те да влияят усилията за членство.

"Силно вярвам, че разширяването е възможно, ако регионът е тясно свързан с ЕС чрез връзката на общи ценности, демокрация. Укрепването на връзките със съседите е неизменна част от нашата стратегия за европейска интеграция“, увери Гаши.

Според него напредъкът на Албания показва, че ЕС е сериозен за разширяването към Западните Балкани и че е заинтересован от стабилен и интегриран регион.

Гаши напомни, че парламентът непрекъснато работи върху приемането на закони и реформи, необходими за хармонизиране на законодателството с това на ЕС и подчерта, че ще продължи да бъде "лоялен и непоколебим партньор“ за постигането на тази стратегическа цел.

"Събранието е основната институция в държавата и искаме да продължим процеса, когато сме определили стратегическите си цели, нормално е основният дебат да е в парламента. И аз се застъпвам за това от първия ден и съм на разположение на всички, които ще помогнат парламентът да се движи в тази посока. Това събитие е отлична възможност за качествена дискусия относно нашия общ ангажимент за членство в ЕС. Днес, докато ще се обсъждат основните ценности за ЕС, можем да видим решимостта и сериозността на страната да придвижи нашия статут към ЕС“, обобщи председателят на македонския парламент.