В сравнение с предвоенния период числеността на руската армия се е увеличила значително, но оттогава насам качеството ѝ е намаляло. Това заявява адмирал Роб Бауер, председател на Военния комитет на НАТО, цитиран от Reuters.

"В момента руснаците не са такава заплаха, каквато бяха през февруари 2022 година, така че имаме известно време да се подготвим“, посочва той и добавя, че това означава повече инвестиции в отбраната.

Същевременно Бауер призовава корпорациите да се подготвят за "военновременен сценарий“ и да адаптират своите производствени и дистрибуторски линии, за да бъдат по-малко уязвими към изнудване от страна на държави като Русия и Китай.

Адмиралът припомня първите месеци от нахлуването на Русия в Украйна, когато Москва прекъсна доставките на газ за Европа:

"Мислехме, че имаме споразумение с "Газпром“, но всъщност имахме споразумение с президентът на Русия г-н Владимир Путин. Същото се отнася и за инфраструктурата и стоките собственост на Китай. В действителност имаме договор с китайския президент Си Дзинпин“, предупреждава Бауер и напомня, че Китай добива 60% от всички редкоземни минералив света и преработва още повече - 90%.

Бауер отбелязва, че химическите съставки на много от важните лекарства, които Западът употребява също идват от Китай.

"Наивни сме, ако мислим, че комунистическата партия никога няма да използва тази власт. Бизнес лидерите в Европа и Америка трябва да осъзнаят, че търговските решения, които вземат имат стратегически последици за сигурността на техните нации“.

Председателят на военния комитет на НАТО също така признава, че Алианса обсъжда възможността за превантивни прецизни удари по руската територия, ако възникне конфликт с Москва.

"По-подходящо е да не чакаме руснаците да нанесат първи удар, а да ударим пускови установки в Русия, в случай че тя ни нападне. Необходима е комбинация от високоточни удари, които да обезвредят системите използвани за нападение срещу нас и ние трябва да ударим първи“, допълва той.

Висшият военен определи като положителен факта, че НАТО е променил възприемането на своята идентичност като отбранителен съюз. Освен това се е променило схващането, че трябва да "седим и да чакаме да ни нападнат и едва тогава да реагираме“.

Радослав Велков