Прекратяването на огъня в Украйна може да бъде наблюдавано от мисия с мандат на ООН, съставена не само от европейци, но и от войници от други страни, включително от държавите от Глобалния юг. Това мнение изразява председателят на Военния комитет на ЕС генерал Роберт Бригер в интервю за Welt.

"Възможна е мисия с мандат на ООН, която ще включва не само европейци, но и войници от Глобалния юг или например от Кавказ. Войниците от ЕС несъмнено биха могли да дадат значителен принос", заявява Бригер.

Той смята, че в зависимост от политическото решение държавите - членки на ЕС, също биха могли да предоставят значителни сили за наблюдение на прекратяването на огъня. Наблюдението на демилитаризираната зона по протежение на фронтовата линия обаче със сигурност би изисквало военно присъствие "в петцифрен диапазон".

Що се отнася до това дали военните трябва да бъдат въоръжени, Бригер заяви, че това трябва да бъде политическо решение. От военна гледна точка, посочва той, ако е необходимо да се избегне подновяване на конфликта и да се гарантира ефективността на прекратяването на огъня, трябва да се създаде изпълнителна мисия и на войниците да се даде силен мандат.

"Това означава, че те ще имат право да прилагат прекратяването на огъня и с оръжия и въздушна подкрепа. В момента всичко това звучи много теоретично, но такъв сценарий може да бъде реализиран", заявява генералът.

Военният командир определи като "малко вероятен" плана на Доналд Тръмп за бързо прекратяване на войната в Украйна чрез "замразяване" на фронтовата линия.

"Подобно решение е малко вероятно. Просто казано, то би имало предимството да сложи край на смъртността. Недостатъкът обаче би бил, че конфликтът ще продължи и в най-лошия случай ще продължи десетилетия, като например между Северна и Южна Корея", отбелязва Бригер.

Той припомня и думите на бившия началник на щаба на САЩ Марк Мили, който през 2023 г. изразява мнение, че Украйна не може да спечели напълно тази война с ресурсите, с които разполага. Връщането на изгубените територии ще изисква много по-голямо разгръщане на сили, отколкото Украйна има на разположение. Сега е важно Украйна да заеме възможно най-силната преговорна позиция преди евентуалните преговори за прекратяване на огъня“, посочва председателят на Военния комитет на ЕС.