Предаването на руските активи на Украйна няма да бъде лесна задача
©
Миналия месец лидерите на Общността подкрепиха безпрецедентни ходове за използване на печалбите, генерирани от държавните активи на Москва за реконструкцията на Украйна - и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща през уикенда да представи конкретни планове до края на настоящата година.
Но някои европейски правителства са загрижени за рисковете за финансовите пазари от подобен ход. Тези страхове сега заплашват да усложнят инициативата на Фон дер Лайен, подчертава изданието.
Белгия притежава по-голямата част от руските държавни активи, замразени в ЕС от началото на войната в Украйна миналата година. Правителството в Брюксел обаче не е склонно да се съгласи да предостави средствата за възстановяване на Украйна, без подобни стъпки от страна на държавите от Г-7.
"Със страните от Г-7 и Европейската комисия търсим структурно решение за замразените активи, което да не дестабилизира международната финансова система“, обяви белгийският премиер Александър Де Кроо в реч пред дипломати в понеделник. "Необходимо е правно основание и е ясно, че Белгия не може сама да осигури такова“, допълни той.
По-голямата част от руските чуждестранни активи, замразени от страни, участващи в санкциите срещу Москва, се намират в ЕС. От тях 180 милиарда евро са в белгийската Euroclear, клирингова къща, действаща като попечител на руските резерви.
Когато руските ценни книжа достигнат падеж и се реинвестират от финансови посредници, те генерират печалба. Euroclear генерира 3 милиарда евро печалба от замразените активи през първите девет месеца на тази година.
Euroclear доброволно държи отделно печалбите, произтичащи от руските активи, но твърди, че е направила 34 милиона евро разходи за управление и съдебни разноски, както и приблизително 18 милиона евро пропуснати възможности за доходи. Попитани за намерението на ЕС да използва тези печалби, от Euroclear отказаха коментар.
ЕС отдавна предлага идеята за облагане на тези печалби в полза на Украйна, но Европейската централна банка и някои столици на ЕС, включително Париж, Берлин и Брюксел, изразиха съмнения. Те се опасяват, че този ход ще разтърси финансовите пазари и ще отслаби позицията на еврото като резервна валута.
Миналата седмица лидерите на ЕС призоваха Европейската комисия да направи законово предложение и подчертаха, че е "необходим решителен напредък, в координация с партньорите“.
Но по-специално Белгия и Люксембург искат уверение, че няма да бъдат принудени да поемат всички правни и финансови рискове от такъв безпрецедентен ход. Люксембург е дом на друга клирингова къща, която в момента държи замразени руски активи - Clearstream.
"Имате нужда от правна основа и начин да го направите, без да дестабилизирате международните финансови потоци. Макроикономическото въздействие е доста голямо“, каза Де Кроо пред репортери точно преди срещата на върха на европейските лидери в края на миналия месец. "Готови сме да помогнем, но трябва да бъдем консултирани. Парите са в Белгия. Ако се прави нещо, то трябва да е в сътрудничество с нас“.
За Де Кроо е от ключово значение да се работи върху решение не само в европейска рамка, но и съвместно с други страни от Г-7.
В Киев Фон дер Лайен призна тези искания за международно сътрудничество. "Що се отнася до неочакваните печалби, мога да потвърдя, че ще имаме предложение преди края на годината. То ще бъде добре съгласувано с нашите партньори, партньорите от Г-7“, заяви тя на пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън наскоро демонстрира повече подкрепа за европейските планове за достъп до замразените активи на Русия. Страните от Г-7 политически подкрепиха идеята.
Все пак инициативата на Г-7 също рискува да доведе до още повече забавяния. Договореният израз в изявлението на Г-7 досега не надхвърля "проучване“ как парите могат да бъдат насочени към подкрепа на Украйна.
Междувременно търпението на Киев се изчерпва. "За Украйна е законен приоритет да получи тези замразени активи за възстановяването на страната“, припомни украинският министър на финансите Сергей Марченко пред изданието.