Построена от древните римляни: Обявиха Виа Апиа в Рим за обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО
©
Древният римски Апиев път стана 60-ият обект от Италия в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Простирайки се на над 800 километра, той е известен още като "Кралицата на пътищата“ и е най-старият и важен основен път, построен от древните римляни от 312 г. пр.н.е.
Апиевият път бележи революция в пътното строителство, като бързо се превръща в най-важния път, свързващ Рим с южната част на полуострова. Този стратегически коридор осигурява логистика при всякакви метеорологични условия и позволява на римските легиони да се придвижват бързо.
"Първоначално е бил замислен като стратегически път за военно завоевание, напредък към Изток и Мала Азия. Впоследствие Апиевият път позволи на градовете, които свързваше, да се развият и да се появят нови селища, насърчавайки селскостопанското производство и търговията", казват от ЮНЕСКО.
Днес този път, състоящ се от 22 части, е ансамбъл от инженерни конструкции, който илюстрира "високото техническо умение на римските инженери в изграждането на пътища, строителни проекти, инфраструктура и мащабни мелиоративни работи, както и огромна серия на монументални конструкции.
Сега древният Апиев път е не само голям музей на открито, създаден през 1800 г., но и огромно зелено пространство, място, където римляните и туристите отиват за отдих, колоездене, разходки и разглеждане на забележителности. Цялата територия е защитен археологически парк.