Доналд Тръмп рискува да направи "историческа грешка“, ако преговорите му за прекратяване на войната в Украйна доведат до признаване от страна на САЩ на претенциите на Русия към Крим и други окупирани територии, заявява съветникът на полското правителство по въпросите на Украйна, пише Financial Times.

Павел Ковал, който съветва министър-председателя Доналд Туск по въпросите на Украйна и оглавява комисията по външни работи на полския парламент, заяви в интервю, че за Полша и останалата част от Централна Европа ще бъде пресечена "червена линия“, ако разширените руски граници бъдат юридически признати в резултат на нахлуването в съседна държава.

Ковал говори преди да отлети за Вашингтон в неделя, за да се срещне с високопоставени членове на Конгреса на САЩ и с Кийт Келог, специален пратеник на президента Тръмп за Украйна.

Според Ковал има ясна разлика между "временните решения“ за прекратяване на сраженията в Украйна и изпълнението на "руските очаквания за признаване на Крим, Донбас или други части на Украйна, което би било историческа грешка“. По отношение на прецедента, който би позволил на Путин да разшири "имперска Русия“, Ковал предупреди, че "това би било ужасно“.

През 2022 г. Полша беше сред страните от НАТО, които оглавиха военната помощ за Украйна след пълномащабното нахлуване на Москва, а също така се превърна в основната врата на ЕС за украинските бежанци.

От януари насам обаче Варшава наблюдава с тревога как Тръмп се заканва на съюзниците си от НАТО, критикува украинския лидер Володимир Зеленски и хвали руския президент Владимир Путин.

През 1939 г. Полша е разделена от нацистка Германия и Съветския съюз, а след това е сред европейските държави, които попадат под съветски контрол след споразумението от Ялта от 1945 г., което променя конфигурацията на континента в края на Втората световна война.

Въпреки че Тръмп изключи европейските лидери от неотдавнашните си преговори с Москва и Киев, Ковал твърди, че "е много трудно да се обсъжда сигурността в Украйна изолирано от общия въпрос за сигурността на Централна Европа“.

Той допълва: "След разпадането на Съветския съюз Русия призна Украйна с нейните граници, включващи също Крим и Донбас, и това е основата на правилата на международното право. Международноправните гаранции за границите в Централна Европа са и едни от основните гаранции за запазване на мира в този регион, според нашия исторически опит.“

Все пак Ковал изразява увереност, че Тръмп в крайна сметка няма да позволи на Русия да контролира украинската територия де юре и вместо това ще признае продължаващата заплаха, която представлява Путин. Според него Тръмп също така няма да рискува да лиши американските компании от възможността да инвестират в постконфликтното възстановяване на Украйна, като откаже силните гаранции за сигурност, които Киев и европейските му съюзници искат.

"За политиците е много лесно да отделят политическите гаранции от бизнес гаранциите и от военните гаранции, но ако истинските [корпоративни] пари трябва да се инвестират в Украйна, те ще поискат сериозни американски гаранции“, заявява той.

Европейските лидери наскоро проведоха няколко срещи, за да обсъдят как да превъоръжат континента, както и да създадат "коалиция на желаещите“, която да осигури сигурността на Украйна след евентуално примирие, постигнато с посредничеството на Тръмп.

Ковал постави под съмнение фокуса върху постконфликтните коалиционни договорености, вместо да се помогне на Украйна "да спаси територията си точно сега“, като се има предвид, че Путин продължава военната си офанзива и изглежда доволен да остави преговорите на Тръмп да се проточат.

"Моето мнение е, че имаме малко погрешна перспектива по отношение на тази коалиция, защото това, което е от решаващо значение, е да спрем руснаците точно сега“, коментира той. "Трябва да се съсредоточим върху [незабавната] тактическа подкрепа за Украйна, защото виждам как Путин може да използва времето на преговорите със САЩ.“

Туск отбелязва, че Варшава ще продължи да оказва логистична подкрепа на Украйна, но няма да разполага полски войници в страната като част от международна мироопазваща мисия.

Ковал заявява, че тази позиция отговаря на необходимостта да не се отслабва полската армия, чиято основна роля е да защитава собствените граници на страната срещу Русия и нейната марионетка Беларус, след като през 2022 г. Полша вече направи извънредно голям принос с военно оборудване за укрепване на украинската армия.