Полша поема ротационното председателство на ЕС през януари, какви са плановете на страните членки през следващите месеци
©
Полското правителство наследява Унгария, която улесни пълното присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство. Преди това Полша председателстваше ЕС през 2011 г. Официалното събитие по откриването на председателството на страната ще се състои на 3 януари 2025 г. в Полската национална опера във Варшава, се посочва на уебсайта на полското председателство.
Европа е изправена пред нарастващи проблеми, вариращи от конфликти и напрежение между държавите до отслабване на правилата, които гарантират мира и стабилността в световен мащаб, както и непреки атаки, които застрашават демокрацията и сигурността на гражданите.
Ето защо приоритетите на полското председателство се фокусират върху сигурността на Европа в 7 области: отбрана и сигурност, защита на гражданите и границите, противодействие на чуждото влияние и дезинформацията, гарантиране на сигурността и свободата на бизнеса, енергиен преход, силно селско стопанство и здравна сигурност.
На 13 декември 2024 г. министърът на външните работи на Полша Радослав Шикорски обяви, че приоритети ще бъдат подкрепата за Украйна, поддържането на политиката спрямо Русия и Беларус и укрепването на сигурността на ЕС и неговите партньори.
Триото Полша-Дания-Кипър
Държавите членки, които председателстват ЕС, работят заедно в групи от по трима представители, известни като "трио" в продължение на 18 месеца.
Полша е член на триото Полша-Дания-Кипър (1 януари 2025 г.-30 юни 2026 г.). На 17 декември 2024 г. Съветът на Европейския съюз одобри 18-месечната програма на триото, което ще координира дейностите на Съвета на ЕС.
По-конкретно, въз основа на Стратегическата програма за периода 2024-2029 г. триото ще координира тези дейности в контекста на геополитическия натиск и кризата в Близкия изток, които засягат политиките на ЕС, и ще започне подготовката на многогодишната финансова рамка за периода след 2027 г., съобразена с приоритетите на Стратегическата програма за периода 2024-2029 г.
Три стълба
Програмата на триото се основава на три стълба:
Силна и сигурна Европа - трите държави смятат, че ЕС трябва да се адаптира към новия многополюсен геополитически контекст и да засили ролята си на глобален играч, защитавайки система, основана на правила. Триото ще се стреми към увеличаване на инвестициите в отбраната и ще допринесе за изпълнението на целите, заложени в Стратегическата пътна карта на ЕС до 2025 г.
Просперираща и конкурентоспособна Европа - Полша, Дания, Кипът ще увеличат дългосрочната конкурентоспособност и производителност на Съюза чрез укрепване на суверенитета на Съюза в стратегически сектори, създаване на качествени работни места и разработване на индустриална политика, подходяща за бъдещето. Освен това ще гарантира финансовата стабилност на държавите членки чрез нова рамка за икономическо управление.
Свободна и демократична Европа - стълбът набляга на насърчаването на основните ценности на Европейския съюз, като човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равенството и правата на човека, включително на малцинствата.
Програмата ще подкрепя свободните и плуралистични медии, ще защитава свободата онлайн чрез борба с дезинформацията и чуждестранната намеса и ще насърчава прозрачността. Тя също така ще укрепи демократичния дискурс и ще задължи онлайн платформите да защитават демократичния диалог и малцинствата от вредно съдържание.
Какво означава ротационното председателство
Председателството на Съвета на Европейския съюз се сменя на всеки шест месеца между държавите членки, като страната, която поема председателството, отговаря за изпълнението на дневния ред на ЕС и председателства заседанията на организацията. Ротационното председателство бе въведено с Договора от Лисабон през 2009 г. Триото определя дългосрочни цели и изготвя общ дневен ред за следващите 18 месеца, като определя основните теми, които ще бъдат обсъждани в Съвета. След това всяка от трите държави изготвя подробна шестмесечна програма.
Председателството има две основни задачи: да планира и председателства заседанията на Съвета (с изключение на Съвета по външни работи) и на подготвителните му органи и да представлява Съвета в отношенията с другите институции на ЕС (по-специално с Комисията и Европейския парламент). Неговата цел е да съдейства за постигането на съгласие по законите чрез официални или неофициални срещи за преговори. На всеки шест месеца се обсъждат между 500 и 700 законодателни предложения, а инициираните закони зависят от инициативите в Стратегическия дневен ред на ЕС.
Логото на полското председателство представлява полското знаме в средата на Европейския съюз, което подчертава полската подкрепа за ЕС и позицията на Полша като лидер в европейската интеграция. То е проектирано от Йежи Янишевски, създал символа на "Солидарност" през 1980 г. и логото на полското председателство през 2011 г.