Благодарение на средствата за противовъздушна отбрана, предоставени от Запада на Украйна, сега Киев се е превърнал в същински остров на сигурността в иначе воюващата страна, отбелязват в редакцията на Politico.

Когато избухна войната, Киев разчиташе на системи за противоракетна отбрана със среден обсег С-300 и "Бук-М1“ от съветската епоха. И това бе проблем, тъй като резервните части и ракетите за комплекса се произвеждат предимно от Русия.

Тези защити сега са подсилени от системи с малък обсег Gepard от Германия, както и Avenger от САЩ, предназначени да свалят дронове и крилати ракети. По отношение на системите със среден обсег Украйна разчита на произведените в САЩ MIM-23 Hawk; NASAMS, разработен от Raytheon и норвежката Kongsberg; и германската IRIS-T SLM. Защитата на далечни разстояния се осигурява от американските системи Patriot PAC-3 и Eurosam SAMP/T, доставени от Франция и Италия, припомнят от редакцията.

Украинските сили за ПВО показаха, че са способни да интегрират съвременни системи със съветските, подчерта ръководителят на Киевската военна администрация Сергей Попко.

"Продължаваме да очакваме подкрепа от съюзници и партньори. Имаме нужда от повече противовъздушна отбрана. Разнообразна. И не само за столицата, но и за всеки украински град. Всяка зенитно-ракетна система струва злато“, категоричен е той.

След като Русия за първи път тества Patriot, като неуспешно атакува столицата за повече от 20 дни през май, жителите на Киев се почувстваха относително сигурни за първи път от началото на инвазията през февруари миналата година. Изданието отбелязва, че скоро след това към столицата са започнали да се местят хора от други региони в Украйна, където ПВО не е толкова добра. Русия изпрати вълна от дронове срещу Киев този уикенд, повечето от които бяха свалени, припомня Politico.

Украинските градове се превърнаха в спасителни лодки за хора, бягащи от руски атаки. Международната организация по миграция към ООН изчисли през септември, че Киев и околният регион сега са дом на близо 600 000 разселени хора от други части на Украйна. Други големи градове също изпитват приток на вътрешни бежанци: около половин милион сега намират убежище в областите Днепропетровск и Харков.

Но столицата не е напълно безопасна, както показаха атаките от последния уикенд. Сирените за въздушна атака все още звучат почти всеки ден и украинските власти призовават хората да остават бдителни.

И докато жителите на Киев се чувстват по-сигурни, жителите на източните и южните райони на Украйна продължават да страдат от ежедневни обстрели.