Ако програмата за въвеждането на мита на американския президент Доналд Тръмп бъде изпълнена по план, тя може да обърка глобалните вериги за доставки, които Пентагонът създава от десетилетия, да оскъпи американските оръжия и да усложни международните усилия за противодействие на Китай - като например съвместните предприятия за изграждане на подводници с Обединеното кралство и Австралия, пише американската редакция на Politico.

Според дузина дипломати, законодатели, длъжностни лица и анализатори от отбранителната индустрия подходът на Америка да действа самостоятелно, съчетан с тези по-широки заплахи, може да накара скептичните партньори да потърсят сътрудничество другаде. Това ще доведе до намаляване на промишлеността, с която се снабдява голяма част от света, и ще разруши доверието и предсказуемостта на глобалните отношения в областта на отбраната, които отдавна са в полза на Вашингтон и неговите съюзници.

"Имаме изисквания и ще направим това, което е разумно за нас“, коментира дипломат от страна от НАТО, който, както и останалите, е получил анонимност, за да обсъди чувствителния политически въпрос. "Наистина гледаме какво трябва да развиваме у дома“.

Тръмп обявява тарифния си план за трансформиращ ход за изравняване на търговията и връщане на загубените приходи в страната. Но той рискува да унищожи други негови обещания да превърне САЩ в индустриална сила и да сведе до минимум мощта на Китай.

В заповедта на Белия дом, с която се обявяват митата, се посочва, че САЩ трябва да произвеждат части "без неоправдана зависимост от вноса на ключови суровини“.

Но това е много по-лесно да се напише в документ, отколкото да се направи. Пентагонът е прекарал десетилетия в изграждането, финансирането и подхранването на глобална мрежа от доставчици и компании, които сега са изправени пред мита. Без да се предвидят специални мерки за отбраната, администрацията може да отмени голяма част от тази работа, като същевременно забави производството на американски оръжия за страната и други купувачи.

"Ще се стигне до недостиг на доставки, ще има ответни мерки от страна на нашите съюзници и други партньори“, коментира Бил Грийнуолт, бивш служител на Пентагона по придобиванията. "Някои потенциално жизненоважни доставки или ще струват много по-скъпо, отколкото досега, или просто няма да са налични.“

Глобалните мита - вариращи от 20% за вноса от Европейския съюз до 10% за стоки от Обединеното кралство и Австралия - вероятно ще разстроят и сътрудничеството в областта на отбраната, което дълго време се считаше за успешно съвместно предприятие.

Такива програми включват изтребителя F-35, който се експлоатира от 20 държави в рамките на уникално партньорство, предназначено да осигури на участващите страни работа в производството, както и важни проекти за ракетна и противовъздушна отбрана с Норвегия и Израел.

Тези и други проекти са от ключово значение за отбраната в Европа и Индийско-тихоокеанския регион, където съюзниците се надпреварват да изпреварят непредсказуемата Русия и модернизиращия се Китай.

Партньорствата, създадени в продължение на години на срещи и споразумения с Вашингтон, сега са поставени под въпрос.

"Разчитаме на САЩ за най-доброто оборудване“, коментира европейски служител. "Европейският промишлен капацитет значително се е подобрил и ние искаме да бъдем доставчици на сигурност, а не само потребители.“ Това означава да се инвестира повече в европейското производство, за да се намали зависимостта от американските части и доставки на оръжия, заявява източникът.

Една особено обещаваща инициатива от ерата на Байдън, която обедини Австралия, Великобритания и САЩ за изграждане на атомни подводници и обмен на технологии, може да приключи, ако цените на частите станат твърде високи.

"Има всички тези допълнителни ефекти“, коментира Гринуолт. "На изпълнителите може да се каже да поемат разходите и те могат да се опитат да разработят местни доставчици с по-ниски разходи, но това ще отнеме години. Не може да щракнете с пръсти и мрежата за доставки да се регулира сама. Това отнема много време, усилия и пари.“

Австралийското и британското посолство, Белият дом и Пентагонът не са отговорили на запитванията за коментар.

Администрацията на Тръмп се надява да създаде повече работни места в страната чрез производството на чуждестранни части за оръжия в САЩ, но компаниите може да не разполагат с хора, които да вършат тази работа. От години отбранителната индустрия се бори за привличане на служители поради конкуренцията на други производители и процъфтяващата индустрия на услугите, която често е по-добре платена и има постоянна работа.

"Просто няма достатъчно хора в аерокосмическия и отбранителния сектор, за да се отговори на сегашните нужди“, заявява Дак Хардуик, вицепрезидент по международните въпроси в Асоциацията на аерокосмическите индустрии на среща на американски и европейски ръководители в областта на отбраната в четвъртък.

А сложността на производството в областта на отбраната може да означава множество тарифи.