Politico: Полша е в трескава подготовка за война

©
"Наистина няма от какво да се страхуваме!“ Полският министър-председател Доналд Туск се закани на американския актьор Джеси Айзенбърг във видео в социалните мрежи. По-рано този месец 41-годишният Айзенбърг получи полско гражданство за ролята си в "Истинска болка“ - номинирана за "Оскар“ драма за отчуждени еврейски братовчеди, които се събират отново за обиколка на страната, посветена на Холокоста.
Дни след като Айзенберг получи гражданство, Туск разкри плановете си за драматично военно разширяване.
"Ще ви дадем такова обучение, че новата роля на Джеймс Бонд? Тя е ваша!“ заяви Туск. Полският премиер подчерта, че обучението е доброволно.
Полша прекара почти два века като колония на Москва и запазва дълбоко вкоренена войнственост към страната. Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. ускори тази тревога.
В момента Варшава е най-големият доставчик на средства за отбрана в НАТО - 4,7 % от БВП, разполага с най-голямата армия в ЕС и харчи милиарди евро за самолети, ракети, танкове, артилерия и др.
Сега фронтовата държава подготвя населението си за война.
Ако избухне пълномащабен конфликт, Полша не разполага със стратегическата дълбочина на някои други европейски държави, заявява пред Politico началникът на Генералния щаб на полските въоръжени сили генерал Вислав Кукула.
"Ние сме съседи с Руската федерация и нейния съюзник Беларус, така че нямаме буфер между нас и тях и разполагаме с ограничено време за подготовка и реакция“, заявява Кукула.
Вместо да разчита на космоса, за да удържи руснаците, Полша планира да увеличи повече от два пъти военните си сили до половин милион войници и да обучи милиони резервисти, заяви Туск пред парламента по-рано през март.
"До края на годината искаме да имаме готов модел, така че всеки пълнолетен мъж в Полша да бъде обучен за война и този резерв да бъде адекватен на възможните заплахи“, заяви Туск в парламента, като добави, че жените също могат да се запишат.
Той посочи, че обучението ще бъде доброволно, с което иска да неутрализира опасенията за връщане към изключително непопулярната наборна военна служба, която приключи през 2008 г.
За Полша, страна с високи доходи и едни от най-силните темпове на икономически растеж в ЕС, преминаването към бойна готовност ще означава промяна в начина на мислене - и много от нейните граждани нямат търпение да започнат.
"Наистина искам да премина през обучение и ако се наложи, подхранван от омразата към [руския президент Владимир] Путин, искам да защитавам дома си, да стрелям по тях и да превърна живота им в ад“, споделя Марек, 37-годишен медиен продуцент от Варшава, получил разрешение да използва псевдоним, за да говори откровено.
"Искам да защитя всичко, за което съм работил, всичко, което съм изградил. В тази страна съм си извоювал дом, собствено място, безопасно пространство и никой руски мерзавец няма да ми го отнеме. Могат да си ходят там, откъдето са дошли.“
Начин на действие
Подробностите все още се уточняват от военните, които се очаква да предложат план до края на март, заявява Кукула. Скоро след това се очаква да започне законодателната работа.
Властите планират да въведат краткосрочни програми за военно обучение, насочени към цивилни лица без предишен опит, съобщи вестник Rzeczpospolita. Тези бързи курсове, които продължават само няколко дни, ще запознаят участниците с основите на гражданската защита, първата помощ и отделни военни умения.
За тези, които имат предишна военна подготовка, правителството предлага целенасочени опреснителни курсове, предназначени за усъвършенстване на специализирани умения, включително боравене с огнестрелно оръжие, бойна медицина и навигация по суша.
Цивилните лица, които търсят по-всеобхватна подготовка, могат да се запишат в едномесечна програма за обучение, която се предлага както в личен, така и в онлайн формат.
"Първата [цел на програмата за обучение] е да се подобри наличността и качеството на резервистите“, заявява Кукула. "Понастоящем армията разполага с голям брой резервисти, но средната им възраст вече е около 45 години. Ако конфликтът и натискът върху Полша се запазят за по-дълъг период от време, добре обучените ресурси от резервисти ще бъдат от съществено значение, за да се гарантира, че те могат да действат заедно с професионалните войници и силите за териториална отбрана.“
Първоначалният план е до края на 2026 г. да бъдат обучени 100 000 души, посочва той.
"Втората цел е още по-важна - трябва да подготвим обществото за последиците от кризата, дори и не всички да преминат през военно обучение“, допълва той.
Но времето може да не е на страната на Полша, предупреждават някои висши военни.
"[Руснаците] строят огромна армия в тила. Ако не бъде постигнат мир и разцеплението в НАТО продължи, Русия ще нападне балтийските държави“, заявява бившият заместник-началник на Генералния щаб на полските въоръжени сили генерал Леон Коморницки. "Това може да се случи в края на тази година или в началото на следващата. Нахлуването е част от техния план.“
Ярослав Крашевски, бивш командир на ракетните и артилерийските сухопътни войски на Полша, заяви пред радио Zet, че планът на Туск е случай на твърде малко и твърде късно.
"Обучение на 100 000 души годишно? Твърде малко. Трябва да върнем наборната служба“, заявява генералът. "Преминахме към консуматорски начин на живот, радостите на демокрацията и безпроблемното пътуване по света, но забравихме, че всеки от нас трябва да има основни познания в тази област.“
Военновременният манталитет
Проучванията на общественото мнение показват, че идеята има известна обществена подкрепа - но тя далеч не е преобладаваща.
Според едно от проучванията над половината поляци подкрепят инициативата, а 39% заявяват, че биха били готови да участват в нея. Друго проучване показва, че около две трети от поляците биха останали в страната, ако избухне война, докато една трета биха се опитали да избягат.
"Ако войната дойде при нас - което смятам за малко вероятно, но не и невъзможно - тогава, противно на това, което казва Доналд Туск днес, наборната военна служба ще бъде възстановена, а на мъжете, с малки изключения, ще бъде забранено да напускат страната“, заявява Патриция Вичкоркевич, журналист в лявото издание Krytyka Polityczna.
"Не мога да си представя да избягам в такава ситуация... оставяйки моите приятели, колеги и други хора“, добавя тя.
Но тя твърди, че мотивът ѝ не е патриотизъм. "Това няма да е борба за Полша, а срещу един фашистко-империалистически агресор, който убива, изнасилва и измъчва. Въз основа на казаното от Туск досега, програмата ще бъде обширна, включително курсове за шофьори на камиони, така че вярвам, че ще има нещо подходящо и за мен“, споделя Виечоркевич.
Но не всички са готови да отидат на война, за да защитават страната.
Неотдавнашен репортаж на вестник Gazeta Wyborcza цитира полски градски жители, които се съмняват, че страната им е предложила достатъчно, за да се чувстват задължени да ѝ се отплатят.
"Аз съм патриот, обичам страната си, но това не означава, че трябва да умра за нея. Не бих бил полезен в една война - освен като пушечно месо“, споделя студент пред вестника. "Моята привързаност към тази страна се определя от данъците, които плащам, и от факта, че [тя] не ми предлага реален шанс да създам семейство при прилични условия“, казва студентът, намеквайки за високите цени на жилищата в Полша и най-скъпите лихви по ипотечните кредити в Европа.
Правителството трябва да положи допълнителни усилия, за да осигури достатъчен интерес към програмата, коментира военният експерт Марек Козубел.
"Финансовите стимули ще бъдат от решаващо значение, заедно с ефективна маркетингова кампания, изтъкваща ползите от записването в програми за обучение. Те трябва да включват умения, които са полезни и в професионалния живот, като например разширени познания за механика или работа с дронове“, заявява Козубел.
Обучението ще се стреми да предложи на поляците умения, "полезни както във военно, така и в мирно време, като например киберсигурност или медицинско обучение“, според Кукула. "Тези умения могат да бъдат полезни и на пазара на труда.“
Обмисляните стимули включват финансови компенсации или данъчни облекчения за участниците и техните работодатели, добави генералът. "Искаме полската държава ясно да покаже, че уважаваме тези, които допринасят за нашата отбрана.“
"Никой няма да бъде отхвърлен“, заяви министърът на отбраната Владислав Косиняк-Камиш пред Полското радио. "Не всеки ще стане войник, дори само поради възрастта, но може да получи обучение по гражданска защита, първа помощ и реакция при кризи.“
Военното обучение за възрастни изглежда е само част от по-голяма система, която правителството на Туск се опитва да изгради, очаквайки най-лошото от Русия.
Разширява се училищната програма, наречена "образование с армията“, а часовете по физкултура ще включват и компонент по гражданска отбрана, вероятно от септември.
"Ако сме подготвени и ако Русия знае, че сме подготвени, това ще бъде значителен възпиращ фактор“, заявява Кукула. "Според мен то ще бъде достатъчно силно, че Русия, знаейки това, дори няма да започне конфликт“.