Politico: ЕС не се отказва от търговското споразумение с Латинска Америка
©
В навечерието на срещата на върха на МЕРКОСУР в началото на декември лидерите се надяваха, че ще успеят да си стиснат ръцете за пакта, по който се работи повече от 20 години. Испания като председател на Съвета на ЕС и Бразилия начело на МЕРКОСУР се смятаха за силна двойка, която има необходимото влияние, за да постигне сделката навреме.
Избирането на десния либертарианец Хавиер Милей за президент на Аржентина постави една късна пречка. Критиките на френския президент Еманюел Макрон към сделката, която според него "не работи", създадоха друга. Високопоставени служители на ЕС отмениха полетите си за срещата на върха в Рио де Жанейро, тъй като още една голяма търговска победа се изплъзна от ръцете им. Въпреки неотдавнашните неуспехи се поднови оптимизмът, че все пак ще бъде възможно да се постигне пробив преди изтичането на мандата на Европейската комисия и провеждането на изборите за Европейски парламент през юни следващата година.
"Има усещане, че пробивът в МЕРКОСУР ще се случи през следващите седмици", коментира бивш високопоставен търговски служител, на когото бе предоставена анонимност поради деликатността на преговорите. Отиващата си изпълнителна власт демонстрираше решимост да приключи сделката с МЕРКОСУР, за да може да разчисти пътя на своя наследник, който да насочи вниманието си към изграждането на търговски връзки с Азиатско-тихоокеанския регион.
Междувременно ръководителят на търговското ведомство на ЕС Валдис Домбровскис заяви, че иска да продължи изпълнението на търговското споразумение с МЕРКОСУР въпреки възраженията на Франция, като посочи пред FT, че представеното споразумение отговаря на опасенията, изразени от Макрон.
Въпреки че все още липсват ясни доказателства за напредък, двете страни ускоряват темпото на срещите на високо равнище: Домбровскис е провел разговори с парагвайския външен министър Рубен Рамирес Лескано и е разговарял с бразилския вицепрезидент Жералдо Алкмин, който е и министър на търговията.
Комисията е поискала провеждането на две допълнителни срещи през следващата седмица, съобщава дипломат от МЕРКОСУР, въпреки че те все още не са потвърдени.
Парагвай, който пое ротационното председателство на латиноамериканската група от Бразилия, междувременно даде знак, че е доволен Бразилия да продължи да води преговорите, твърдят служител на Комисията и дипломат от МЕРКОСУР.
С други думи, Парагвай няма да попречи на сключването на сделката, въпреки скептичното си отношение и предишните си заплахи да се оттегли от преговорите за създаване на търговска зона, обхващаща близо 800 милиона души. МЕРКОСУР се състои от Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай, както и от новия пълноправен член Боливия.
"Първоначално Парагвай ще иска да окаже известен натиск върху преговорите, но ако има блокада, тя няма да дойде от него", коментира европейски дипломат, пожелал анонимност.
Положителни знаци започнаха да се появяват и от Аржентина, след подстрекателските изявления по време на предизборната кампания на анархо-капиталиста Милей, който предупреди, че няма да прави бизнес с "комунистически" лидери като бразилския Луис Инасио Лула да Силва. Откакто положи клетва като президент, Милей смекчи позициите си.
В сряда аржентинският министър на външните работи Диана Мондино назначи Марсело Сима - бивш пратеник в Световната търговска организация и ЕС - за свой главен служител по външната търговия и водещ преговарящ за сделката между ЕС и МЕРКОСУР.
"Аржентина може да играе много по-значима роля не само в областта на международните отношения, но и в областта на външната търговия", заявява Мондино, като подчертава ангажимента на страната към свободната търговия.
"Ако не изнасяме, няма да можем да се развиваме: имаме потенциал да произвеждаме, така че ще се доближим до света с износ, но преди всичко с интеграция, с внасяне на технологии и с възможност да покажем иновациите на аржентинските компании", допълва тя.
Все пак остават пречки. След като Брюксел се опита да добави допълнителни стандарти за устойчивост към споразумението, разговорите се съсредоточиха върху компенсирането на страните от МЕРКОСУР за това, което те смятат, че губят по отношение на достъпа до пазара в резултат на това, като латиноамериканският блок поиска около 12,5 млрд. евро помощ за сътрудничество. Тази сума, според дипломатите, в момента не е обсъждана.
Освен това Бразилия е начело на искането за освобождаване на предприятията от разпоредбите за обществените поръчки, за да защити индустрията си от европейската конкуренция.
Първият дипломат на МЕРКОСУР заяви в четвъртък, че двете страни все още обсъждат главата за устойчивост на споразумението, особено енергийния аспект.
Запитан дали се надяват, че сделката все още може да бъде постигната преди следващата Европейска комисия, вторият дипломат от МЕРКОСУР отговори: "Разбира се. Определено."