Полицейски патрули проверяват дали се пести енергия в Украйна
©
В отговор на исканията на президента и правителството, градовете ограничиха електроснабдяването и употребата на електроенергия, за да могат енергийните компании да ремонтират енергийните съоръжения, засегнати от вълната от руски въздушни удари.
Градове, сред които столицата Киев и Харков в североизточната част на страната, обявиха, че с настъпването на зимата ще ограничат използването на електрически обществен транспорт, като например тролейбуси, и ще намалят честотата на влаковете на метрото.
"Изключихме всички електрически уреди у дома. Към това трябва да се отнасяме много сериозно. Досега не сме използвали отоплителния уред", казва Людмила, 75-годишна жителка на Киев.
"Купихме нови завивки, възглавници, подготвяме се. Не знам какво друго да правя. Не мисля, че можем да купим генератор. Нямам представа как ще се стоплим".
Казва, че е слушала съвети по телевизията как да се стопли и е живяла с надежда.
"Купихме свещи, надяваме се да купим таблетки за гориво. Надявам се, че всичко ще бъде наред", каза тя.
Шестдесетгодишната Олга заяви на автобусна спирка в Киев, че е готова да ходи пеша, ако общественият транспорт бъде спрян заради усилията за пестене на енергия.
"Предполагам, че може да се наложи да ходя пеша. Не е далеч, само една спирка", каза тя.
Проектантът Михайло Холовенко беше поставил свещ в апартамента си в Киев, докато зареждаше телефоните си преди планираните прекъсвания на електрозахранването в града.
"Руснаците нахлуха в страната ни, има много гняв срещу руските лидери и руския народ. Но ние сме готови за прекъсвания. Имаме свещи, имаме заредени захранващи батерии. Украйна е заредена, за да победи", каза той.
От кабинета на президента Володимир Зеленски заявиха в сряда, че използването на електроенергия трябва да бъде сведено до минимум от 7 до 23 ч. и че са възможни временни прекъсвания на електрозахранването, ако това не бъде направено.
Зеленски, който твърди, че въздушните удари са повредили 30 % от електроцентралите в Украйна от 10 октомври насам, призова обществеността да ограничи потреблението на електроенергия във вечерната си реч към нацията в сряда.
ДТЕК, основен доставчик на електроенергия в Киев, заяви на потребителите, че ще направи всичко възможно прекъсванията да не продължат повече от четири часа. Но североизточната област Суми, която граничи с Русия, заяви, че ще остане през целия ден - от 7 до 23 ч. - без вода, електрически транспорт и улично осветление.
"Наблюдаваме спад в потреблението", заяви министърът на енергетиката Герман Халушченко. "Виждаме доброволно намаляване. Но когато то не е достатъчно, сме принудени да въведем принудителни прекъсвания".
От централния град Полтава съобщиха, че полицията ще патрулира, за да проверява дали предприятията изключват осветлението си. На тези, които не са го направили, ще им бъде прекъснато електрозахранването, съобщиха от градския съвет.
Предвид очертаващата се тежка зима, която се очертава да настъпи след инвазията на Русия на 24 февруари, държавният център за прогнозиране на времето даде лъч надежда на украинците.
Той заяви, че тази зима температурите може да са малко по-високи от средните и че вероятността за дълги периоди на много студена зима е "много малка".