Подозиран от години и никога не наказан: Съветски шпионин е работел в двора на Елизабет II
©
Става въпрос за кралския историк на изкуството Антъни Блънт. Досиетата, публикувани от британския Национален архив, разкриват нови факти за шпионска мрежа, свързана с Кеймбриджкия университет през 30-те години на миналия век, чиито членове са предавали тайни на британското разузнаване на СССР.
"Блънт, който е работил в Бъкингамския дворец като рецензент на картините на кралицата, е бил подозиран в продължение на години, преди най-накрая да признае през 1964 г., че като висш служител на MI5 (разузнавателна агенция) по време на Втората световна война е предавал секретна информация на съветски агенти“, се посочва в материала.
Според офицер от MI5 Блънт е заявил по онова време, че се е почувствал "дълбоко облекчен“, когато се е освободил от това бреме. В замяна на признанието на шпионина е било позволено да запази работата си, рицарското звание и общественото си положение - докато кралицата очевидно не е била информирана.
В частност през 1972 г. личният секретар на кралицата Мартин Чартис казва на шефа на МИ5 Майкъл Хенли, че "кралицата не знае и той не вижда смисъл да ѝ казва сега, това само ще увеличи проблемите ѝ, а и нищо не може да се направи по въпроса“.
През 1973 г. обаче британското правителство решава да каже истината на монарха, защото Блънт е болен, така че официалните лица се опасяват от медиен фурор след смъртта му.
Чартис отбелязва, че "тя е приела всичко това много спокойно и без изненада“ и "си спомня, че той е бил под подозрение още в началото на 50-те години“.
В същото време историкът Кристофър Андрю уверява, че в официалната история на MI5 се посочва, че на кралицата преди това е било казано за Блънт в "общи линии“.
През ноември 1979 г. Блънт е публично разобличен като шпионин от министър-председателя Маргарет Тачър в Камарата на общините. В крайна сметка той е лишен от рицарско звание, но никога не е подведен под отговорност и умира през 1983 г. на 75-годишна възраст.