Подготвят декларация с ангажиментите на НАТО към Украйна
©
Въпреки че официалните обещания все още не са договорени или публично оповестени, анонимни източници, участващи в дискусиите, разкриват пред FT, че те ще се съсредоточат върху кодифицирането на съществуващите военни доставки и даването на ясно обещание, че те ще продължат.
Освен това ще има гаранции за обучение на украински военен персонал, обмен на разузнавателна информация и помощ в реформите на отбранителната политика.
Според анонимни източници на изданието, НАТО също ще повиши статута на съществуващата комисия Украйна-НАТО до ниво съвет. Това дава на Киев равностойно място на масата за преговори с членовете на НАТО и позволява свикването на срещи за "кризисни консултации“.
Поддръжниците на мерките са категорични, че те не само помагат за защитата на Украйна в краткосрочен план, но също така подобряват дългосрочната сигурност и по-добре подготвят страната за членство в НАТО. Но скептици като естонския премиер Кая Калас предупреждават, че те "замъгляват картината" и отклоняват вниманието от членството на Украйна в НАТО.
От редакцията подчертават, че Украйна се отнася предпазливо към хартиените обещания. През 1994 г., съгласно Будапещенския меморандум, Русия се отказа от своя арсенал от съветски ядрени оръжия, тогава третият по големина в света, в замяна на гаранции за сигурност от Русия, САЩ и Великобритания. През 2014 и 2022 г. Москва "не зачете нищо“.
Някои представители на НАТО представиха тези ангажименти като "израелски модел“, подобен на военната подкрепа на Вашингтон за еврейската държава. Сега САЩ се ангажират да осигурят "качественото военно превъзходство“ на Израел в Близкия Изток и подписват меморандуми за разбирателство на всеки 10 години. Длъжностни лица предполагат, че Украйна може да получи нещо подобно като предложение.