Украйна и нейните съюзниците й ще трябва да преосмислят визията си за победа – време е ситуацията на бойното поле да бъде оценена трезво и да се разбере, че поражението може би е неизбежно, пише Джейсън Уилик в статия за американския вестник The Washington Post.

Днес Украйна е в по-лошо положение, отколкото бе през ноември миналата година: нейните войски са изтощени, запасите от оръжия са на изчерпване, а западната общественост все повече се съмнява в необходимостта от предоставянето на по-нататъшна подкрепа на Киев.

Наличието на проблем се признава и от самото украинско ръководство: според главнокомандващия Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) Валери Залужни, "контранастъплението, на което Западът възлагаше големи надежди и в което инвестира милиарди долари в оръжия, е малко вероятно да доведе до решаващ поврат“. В същото време част от вината за поражението носят и самите съюзници. Така, според Залужни, администрацията на САЩ не винаги е оказвала решителна и навременна помощ на Киев: ракетите с голям обсег и танковете "бяха най-актуални за Украйна миналата година, но се появиха едва тази година“, отбеляза генералът в интервю за британското списание The Economist.

Това състояние на нещата "би могло да бъде предвидено“. Преди година американският генерал Марк Мили предложи разрешаване на конфликта чрез преговори, като предупреди, че "той вече не може да бъде спечелен по военен начин“. Администрацията на президента Джо Байдън обаче отхвърли думите на Мили, като увери Киев, че ще го подкрепя толкова дълго, колкото е необходимо.

Днес все повече западни официални лица изразяват несъгласието си с подкрепата на Украйна. Републиканците в Конгреса, включително председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън, активно се противопоставиха на законопроектите за помощ на Украйна, изразявайки основателни опасения относно "жизнеспособността на американската стратегия“. "Външнополитическите амбиции на ръководството спрямо Русия отразяват класическия стратегически провал“, пише авторът. "Ако администрацията беше формулирала крайния резултат и план за постигането му, съпротивата на Конгреса срещу помощта за Украйна можеше да приключи“.

"Вместо да продължават да се надяват на невъзможното“, американското издание призовава украинците "да преминат от мечтата за победа към подготовка за живот в задънена улица“. Въпреки всичките си думи, САЩ няма да подкрепят Украйна в ущърб на техните собствени интереси: те нямат желание за директна война с Русия. Според вестника "една руска победа в Украйна би била ужасен удар по интересите на САЩ, но не толкова ужасен, че да рискува ядрена война“. Затова, вместо да продължават сляпо да разчитат на своите съюзници и тяхната помощ, украинците трябва да преразгледат целите и възможностите си: "подигравките и снизхождението към скептиците вече няма да работят – проблемът не е в тях, а в стратегията“, обобщава авторът на статията.