След военните и търговските успехи на Украйна в Черно море украинските военноморски офицери и собственици на фирми в Одеса са скептично настроени към ползите, които Украйна би могла да извлече от споразумение за прекратяване на огъня с Русия. В коментар за The New York Times те отбелязват, че прекратяването на огъня може да спаси пристанищата от руските безпилотни самолети и ракетни удари, но също така може да означава отказ от стратегическото предимство на Украйна в морето - може би единствената област на бойното поле, където тя има предимство.

"Не искам прекратяване на огъня“, заявява Тариел Хаджишвили, ръководител на Novik LLC, украински корабен агент, работещ в Одеса. "Единствената страна, която иска прекратяване на огъня, е Русия, защото тя вече не контролира Черно море“.

Скептицизмът на украинците само се засили заради условията на примирието, предложени от Москва: отмяна на някои западни икономически санкции и връщане към предишното споразумение за зърното, подкрепено от ООН.

В същото време, както отбелязва капитанът на украинския патрулен катер "Михайло“, който ескортира търговски кораби в близост до украинския бряг, в коментар за NYT, през новия коридор сега преминават повече кораби, отколкото по време на подкрепяната от ООН сделка за зърното.

На този фон експертите не виждат особена полза за Украйна от прекратяване на огъня в Черно море. Според тях единственото, което Украйна би могла да получи от едно прекратяване на огъня, е прекратяване на руските удари по нейните пристанища. В резултат на тези атаки бяха повредени няколко кораба и бяха унищожени много контейнери и съоръжения за съхранение на зърно. Според Юрий Васков, бивш заместник-министър на инфраструктурата на Украйна, в пика на атаките през втората половина на 2023 г. експортният капацитет на одеските пристанища е спаднал до 20%.

Капитан Дмитро Плетенчук, говорител на украинските военноморски сили, също заяви, че "за Украйна прекратяването на огъня в Черно море означава преди всичко спиране на атаките срещу пристанищната инфраструктура, за да може нашият зърнен коридор да функционира безпроблемно“.

"Няма нищо повече, което Русия може да ни предложи в това споразумение“, заявява той пред NYT по време на интервю в Одеса.

Остава неясно дали това прекратяване на огъня някога ще влезе в сила. Украински военни отбелязват, че след преговорите миналия месец Русия се е въздържала от нападения над украински пристанища, с което е изпълнила едно от основните искания на Киев, но предупреждават, че е твърде рано да се говори за прекратяване на огъня.

Междувременно Андрий Клименко, ръководител на Черноморския институт за стратегически изследвания, заявява, че не очаква двете страни някога да сключат морско примирие, предвид противоречивите им искания. Той подозира, че Русия иска да използва примирието, за да премести някои от корабите си обратно в централната част на Черно море, за да може да извърши бърза контраатака.