Пленените от ВСУ китайци: Оказа се, че Русия не е толкова силна, а Украйна не е толкова слаба

©
"Китай насърчава приятелско отношение към Русия. Може би това насърчава хората да се доверят на Русия и да участват в тези операции", заявява Джан Ренбо.
Той отбеляза, че преди да пристигне в Украйна, цялата информация, която е имал за войната, е била съсредоточена върху Русия като сигурен победител.
"Русия залови това, залови онова – така се поднася информацията там“, обясни пленникът.
Той също така разкри, че според китайските стандарти семейството му се смята за богато.
"Нямахме проблеми. Имахме много пари. Първо отидох в Русия, за да пътувам, а след това реших да спечеля малко пари. Но не очаквах да попадна във война", допълва той.
Гуандзюн подчерта, че им е обяснено с жестове къде да стрелят.
''Показаха ни и със знаци какво да правим и къде да стреляме''.
"В украинската землянка бяхме обстрелвани. Сигурно беше химическо оръжие, защото трудно дишахме.''
Командирът на китайците е бил руснак, но според тях те рядко са общували с него.
"Руснаците не се държаха лошо с нас, но стояха настрана. Но имаше и такива, които се държаха с нас приятелски", казва китаецът.
От своя страна Ренбо заяви, че е бил заловен, след като е отишъл 1-вата си бойна мисия с друг руснак. По думите му те са били атакувани с дронове от които руснака е бил ранен. По някое време раненият руски войник е отишъл някъде, без да изчака Ренбо и тогава той е видял украинския войник срещу себе си.
Двамата китайски граждани заявиха, че руснаците не са им предоставили никакви инструкции как да се държат в плен.
"Единственото нещо е, че те дадоха като идея е, че можем да умрем от много жестока смърт в плен“, коментираха затворниците.
Те увериха, че действията им не са свързани с позицията на правителството на страната им, тъй като са воювали срещу Украйна по свои собствени причини и интереси.
Двамата китайски плетеници увериха, че от тяхна ръка не са загинали украинци.
По време на пресконференцията Гуандзюн се обърна към съгражданите, които искат да се бият за Русия, като ги призова да не го правят:
"Не трябва да правите това. Всичко, което чухме от руснаците, не бе вярно. Оказа се, че Русия не е толкова силна, а Украйна не е толкова слаба."
И двамата китайци признаха, че са подписали договор с руската армия, без дори да имат боен опит. Единият от тях заяви, че е искал да работи в "медицинската рехабилитация", но след пристигането си в Русия веднага е бил изпратен на фронта.
В същото време вторият китайски гражданин заяви, че уж не е искал да отиде на фронта, но е бил принуден.
"Имах редовна работа в Китай, семейство, съпруга, родители. Тъй като загубих работата си по време на COVID, реших да си намеря този вид работа на непълен работен ден“, заявява Уанг Гуандзюн.
Ренбо уточнява, че е пристигнал в Москва на 20 декември 2024 г. и е останал там една седмица. На 28 декември той пристига в Ростов, където остава шест дни.
След това той и други войници биват изпратени във временно окупирания Донецк. Там те прекарват около месец в общуване с други чужденци, които се бият за Руската федерация, докато той не е изпратен директно на фронта.