Писмото на Зеленски до Тръмп събуди отзвук в Русия и Украйна

©
С изключение на приглушените възгласи от единия ъгъл на залата, американските политици останаха до голяма степен тихи, докато Тръмп споделяше съдържанието на писмото, включително как Украйна е готова да седне на масата за преговори "възможно най-скоро“.
Усещането за това колко трънлив е станал въпроса за войната и подкрепата на Америка за Украйна става все по-осезаемо, особенно след враждебния прием, който Зеленски получи в Овалния кабинет миналата седмица, пише медията.
Президентът на Украйна вече нарече тези сцени "случка за които може да се съжалява“ в своето изявление, подобно на това, което Тръмп прочете снощи, но как останалият свят реагира на съдържанието му?
Кремъл и неговата "положителната'' реакция към писмото
Москва гледа положително на това, че Зеленски е заявил, че е готов да преговаря за края на войната, заяви говорителят на Кремъл тази сутрин.
Говорителят Дмитрий Песков добави обаче, че не е ясно как ще работи това, тъй като Украйна има законова забрана да преговаря с Русия.
"Като цяло подходът е положителен, но детайлите все още не са се променили“, коментира Песков.
Той визира указ издаден от Зеленски от 2022 година, който изключва преговори с Владимир Путин.
Реакцията на Украйна
Част от политическата опозиция на Зеленски в Украйна реагира положително на писмото.
Украинският депутат Олексий Гончаренко заяви, че това е бил "правилният ход“, като опозиционният депутат добави "добре е, че той призна грешката“ – визирайки спора в Овалния кабинет миналата седмица между Зеленски и Тръмп.
Бившият депутат Борислав Береза също приветства писмото, определяйки го като "извинение“ и заявявайки, че президентът "се е държал достойно“.
Съветникът на украинското правителство Юрий Сак, обяви пред Sky News, че писмото е "много добре дошло“ след няколкото бурни дни на обтегнати отношенията между САЩ и Украйна.
Визирайки сблъсъка в Белия дом между Тръмп и Зеленски в петък, Сак заяви, че "огнената размяна“ между двамата държавни глави е било "много злополучно“.
"Това заяви и президентът Зеленски в писмото си и ние се надяваме, че емоциите могат да бъдат загърбени и ние ще продължим напред заедно“, обобщи той.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Ермак и Уолц се договориха за срещнат на американски и украински ...
22:22 / 05.03.2025
Макрон: Европа не може да живее от "дивидентите" на мира - Русия ...
21:55 / 05.03.2025
Оливър Карол: САЩ изключиха системата за насочване на HIMARS за У...
21:42 / 05.03.2025
Daily Mail: Китай заплаши Америка с "всякакъв вид война"
18:38 / 05.03.2025
Актуални теми
Анкета
Не (19729) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (18284) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (11380) | 23% | ![]() |