В интервю за американската мрежа Breitbart News министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заявява, че не изключва Украйна да получи ядрени оръжия и че в крайна сметка това зависи от президента Доналд Тръмп.

"Не съм тук, за да обявявам каквото и да било за или извън масата. Това не е моя работа. Това е работа на президента. Той е лидерът, той е майсторът на преговорите и на сключването на сделки", коментира той.

"Някои от нас са там, за да помогнат за поставянето на определени видове условия, които биха могли да направят сделката по-вероятна, и това се опитах да направя тук в контекста на НАТО".

Миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски заяви, че в рамките на мирно споразумение Украйна трябва да получи членство в НАТО или ядрени оръжия като гаранция за сигурност срещу бъдещо руско нахлуване.

Но в сряда Хегсет очерта някои позиции на САЩ преди преговорите, включително и тази, че на Украйна не трябва да се предлага членство в НАТО.

Той също така заяви, че връщането към границите на Украйна отпреди 2014 г. е "нереалистично", че в Украйна няма да бъдат разположени американски войски и че европейските мироопазващи сили в Украйна не трябва да бъдат част от мисия на НАТО, която би могла да задейства член 5, а оттам и американска военна намеса.

Забележките на Хегсет попариха някои от основните надежди на Зеленски. На 4 февруари украинският президент заяви, че на страната му трябва да се предложи членство в НАТО или ядрени оръжия като гаранция за сигурност срещу по-нататъшно руско нахлуване.

Ако присъединяването към НАТО ще отнеме "години" или "десетилетия", той отбеляза: "Тогава нека ни дадат ядрени оръжия".

Забележките на Хегсет по време на среща на съюзниците и партньорите от НАТО, които подкрепят Украйна, предизвикаха шок в цяла Европа, която застана твърдо зад Украйна във войната срещу Русия, но разчиташе до голяма степен на лидерството на САЩ и на финансовата и военната подкрепа, за да поддържа Украйна в борбата.

Хегсет обаче заяви, че забележките му не бива да се тълкуват като червени линии, а като реална ситуация.

"Не съм аз този, който обявява червена линия или не. Работя с президента, тъй като работим по тези въпроси, но смятахме, че е полезно просто да изкажем някои реални факти в разговора", изтъкнва той. "В крайна сметка президентът Тръмп е единственият, който ще определи дали има възможност за колебание или движение по някоя конкретна позиция".

Той посочва, че забележките му не означават, че Украйна не може да се присъедини към НАТО в бъдеще.

"Мисля, че това, което формулирах вчера, след консултация с висшето ръководство в Белия дом и Овалния кабинет на президента, беше реалността на момента - че членството в НАТО е малко вероятно, като се имат предвид реалностите на мястото, където се намираме. Никой не хвърля кол в земята за 25 години напред или за какъвто и да е определен период от време", коментира той.

"Това е просто признание, че ако искате, ако искаме мир чрез преговори, ако искате прекратяване на огъня, ако искате възможност за траен мир, реално погледнато, точно сега това не е на дневен ред - точно както връщането към границите от 2014 г. реално погледнато точно сега не е на дневен ред. Това не е окончателно ценностно твърдение".

Министърът отбелязва, че Тръмп е човек, който сключва сделки и живее "в реалния свят".

"Можете да говорите за неща в идеалния свят или да говорите за неща в реалния свят. И точно там е президентът Тръмп", заявява той.

Той отбелязва, че критиките, че преговорите на Тръмп с Русия са признак на слабост, "са просто погрешни и противоположни на истината".

"Причината, поради която Владимир Путин и Зеленски са на масата, е силата на президента Тръмп, силата на Америка. Това не се е случило при Джо Байдън. Не се е случвало в продължение на години", отбелязва той и добавя:

Путин знае, че президентът Тръмп е силен, поради което тази инвазия изобщо нямаше да се случи при президента Тръмп. През 2014 г. Владимир Путин нахлу при Обама. В продължение на четири години при Тръмп не се случи нищо, а след това през 2022 г. се получи инвазия при Джо Байдън.

Президентът Тръмп е избран и той се появява, и разговорът напълно се измества, което, отново, ако искате да направите евтин вид неинформиран анти-Тръмп аргумент, че по някакъв начин това сваля картата от масата и изглежда като слабост, това е всичко, което е - евтин удар - не се занимавате сериозно с това как всъщност изглеждат сложните преговори на високо ниво в сферата на реалността.

"Тръмп умее да сключва сделки", заявява Хегсет. "Единственото нещо, което трябва да знаете за президента Тръмп, е, че той винаги преговаря от позицията на силата. Той няма да влезе в сделка и да се откаже. Той ще влезе и ще осъзнае стимулите и от двете страни и ще бъде честен по отношение на тези стимули".

Той отвърна и на критиците, които твърдят, че всяка мироопазваща мисия, която не е под чадъра на НАТО, няма да възпре Путин.

"Това е един вид евтин и лесен аргумент. ... Това е от същите хора, които не са представили никакви нови идеи. ... Каква е вашата идея - безкрайна окопна война?"

Хегсет заявява, че ролята му в преговорите е била "частица“ от всеобхватния подход, ръководен от Тръмп.

"Ще видите някои от разговорите, които нашият министър на финансите, вицепрезидентът и държавният секретар проведоха със Зеленски, и които според мен ще демонстрират американските инвестиции и интерес към Украйна, които имат съвсем друго ниво на гаранция, а не само: "Харесваме ви, затова ще ви подкрепим".