Петимата най-богати в света удвоиха състоянието си, Oxfam призова милиардерите да бъдат "овладени"
©
В доклада на Oxfam, който се публикува в момент, когато бизнес елитът се събира тази седмица за годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос, се посочва, че в момента милиардер управлява или е основен акционер в 7 от 10 най-големи компании в света.
В понеделник Oxfam призова правителствата да ограничат корпоративната власт чрез разбиване на монополите, въвеждане на данъци върху свръхпечалбата и богатството и насърчаване на алтернативи на акционерния контрол, като например форми на собственост на служителите.
Според изчисленията на организацията 148-те най-големи корпорации са реализирали печалби в размер на 1,8 трилиона долара, което е с 52% повече от средното за последните три години, което позволява изплащането на големи суми на акционерите, въпреки че милиони работници са изправени пред криза на жизнените разходи, тъй като инфлацията води до реално намаляване на заплатите.
"Това неравенство не е случайно: класата на милиардерите гарантира, че корпорациите ще им осигурят повече богатство за сметка на всички останали", заявява временният изпълнителен директор на Oxfam International Амитабх Бехар.
Събитията в Давос стартираха с цел да се защити "капитализмът на заинтересованите страни", който според WEF определя корпорацията не само като стремяща се към максимизиране на печалбите, но и като изпълняваща "човешките и обществените стремежи като част от по-широката социална система".
Oxfam заяви, че нейният доклад, основан на различни източници на данни - от Международната организация на труда и Световната банка до годишния списък на най-богатите според Forbes - показва, че тези стремежи далеч не са изпълнени.
"Това, което знаем със сигурност, е, че днешната екстремна система на акционерния капитализъм, която поставя все по-големите печалби на богатите акционери над всички други цели, е причина за неравенството", коментира Макс Лоусън, ръководител на отдела за политика в областта на неравенството.
Коригираното спрямо инфлацията нарастване на богатството на петимата най-богати милиардери се дължи на силното увеличение на активите на главния изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск, шефа на LVMH Бернар Арно, Джеф Безос от Amazon, съоснователя на Oracle Лари Елисън и инвеститора Уорън Бъфет.
В същото време заплатите на близо 800 милиона работници през последните две години не са успели да се изравнят с инфлацията, което според анализа на Oxfam е довело до загуба на годишен доход средно в размер на 25 дни на работник.
От 1600-те най-големи корпорации в света само 0,4% са поели публичен ангажимент да плащат на работниците си заплата, която да осигурява средства за "достоен живот", и да подкрепят заплащането средства за "създаване на ценности", сочи проучването.