Великобритания, Франция, САЩ, Канада и Япония, всичките членове на Г-7, се споразумяха да се обединят, за да изместят Русия от международния пазар на ядрена енергия, става ясно от изявление, публикувано на сайта на британското правителство. Страните планират съвместно да формират единни вериги за доставки на ядрено гориво, пише "Коммерсанть“.

В изявлението се казва, че страните планират да изолират Русия от веригите за доставки "колкото е възможно по-бързо". В документа няма конкретни планове за постигане на тази цел.

Съответното споразумение, следва от изявлението, ще укрепи британския ядрен сектор. Атомните електроцентрали във Великобритания осигуряват около 15% от доставките на електроенергия в страната, а до 2050 г. правителството планира да увеличи този дял до 25%.

Росатом е най-големият износител в света на обогатен уран, ядрени реактори и гориво. Корпорацията осигурява около една пета от обогатения уран, необходим за 92 ядрени реактора в САЩ. Росатом също така осигурява работата на европейски комунални предприятия, които генерират електроенергия за 100 милиона души, отбелязва руското издание.

През 2022 г., въпреки въвеждането на санкциите срещу Русия заради военната й интервенция в Украйна, ядрената индустрия не беше обект на ограничителни мерки. Въвеждането на санкции срещу "Росатом" беше обсъдено по-специално от Европейския съюз, но решението не беше съгласувано, включително и поради позицията на Унгария. Тя увери, че няма да се откаже от вноса на уран от Русия и обеща да блокира всякакви санкции, които засягат ядрения й сектор.

Междувременно на 12 април Съединените щати за първи път наложиха санкции, засягащи Росатом - няколко от неговите структури, включително Rusatom Overseas, попаднаха под ограниченията. На 24 февруари ръководителите на "Росатом“ попаднаха под британски санкции. Все още обаче не са наложени санкции на самата корпорация.