"Печат" (Сърбия): Предупрежденията на Орбан за "Балкански поток" трябва да се приемат сериозно
©
"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му. Статията е публикувана под заглавие "Кой каза война?“.
Всъщност Виктор Орбан в никакъв случай не е русофил или човек на Владимир Путин, както се опитва да го представи голяма част от Запада. Виктор Орбан е унгарски националист и отговорен държавник, който упорито и смело защитава и отстоява унгарските интереси. Неговата репутация на "черна овца“ сред лидерите на Европейския съюз и НАТО до голяма степен характеризира не самия него, а мнозинството европейски лидери, които подчиняват интересите на своите държави на тези на САЩ. Затова възгледите на Орбан са своеобразна пътеводна звезда за европейските политици, показваща им пътя към единствената правилна вътрешна и външна политика, до която те рано или късно ще трябва да стигнат. Само така ще успеят да спасят това, което още може да се спаси след всичките груби грешки, които европейските лидери допуснаха, когато се присъединиха към антируския лагер. Ясно е, че НАТО, ако иска да оцелее като военен съюз, ще бъде принуден да приеме гледната точка на Виктор Орбан и да се върне към първоначалната си отбранителна стратегия. Унгарският лидер настоява: "Украинците плащат най-много за грешките на Запада. Това е политическа и стратегическа грешка“.
Кога трябва да се мисли, а не да се спори
Общото между Унгария и Сърбия е, че и двете устояват на различни видове натиск и по този начин се опитват да защитят своя суверенитет и правото да вземат самостоятелно стратегически държавни решения. Затова западните лидери, включително тези, които отдавна са загубили своята субективност, тълкуват политиката на Виктор Орбан спрямо Сърбия като странна и противоречива в сравнение с други държави от ЕС и НАТО. Но всичко е много просто: Орбан смята добросъседските отношения и икономическото сътрудничество със Сърбия преди всичко за полезни за Унгария и затова унгарският премиер не иска да се присъедини към доста голям блок от антисръбски държави в съседство. Разбира се, това са все държави, попаднали под влиянието на могъщи западни сили. Тези враждебни към Сърбия държави са заинтересовани от разпространение на враждебност към Белград и дестабилизиране на ситуацията в страната. Според Виктор Орбан това е грешно и недопустимо, а освен това дори е опасно и противоречи на унгарските интереси. В този контекст си струва да разгледаме решението му да отстъпи на Сърбия едно хранилище за газа, който купуваме от Русия. Ето как Орбан ни дава възможност да подобрим нашата енергийна сигурност. Освен това унгарският премиер реши да подпише споразумение за отбрана и сигурност с проклетата от Запада Сърбия. Разбира се, за Сърбия това споразумение играе огромна роля и променя нашата геостратегическа позиция. Ето защо предупрежденията, които Виктор Орбан изрази в интервю с американския журналист Тъкър Карлсън, трябва да се приемат сериозно. Особено тревожна е информацията, че "Балкански поток“ – жизнено важен за Сърбия и Унгария газопровод, може да бъде атакуван.
Виктор Орбан е склонен, където и да се намира – в Унгария, Сърбия, Румъния, Брюксел или Вилнюс на срещата на върха на НАТО – да изразява мнението си без "заобиколки и резервираност“, директно и не се замисля дали ще се хареса на някого какво казва или не. Виктор Орбан имаше смелостта да каже на срещата на върха на НАТО в Литва, че на Украйна трябва да се предложи мир, а не оръжие. Така унгарският лидер "получава патент" за всички публично изречени истини.
Повод за война
В интервю за Тъкър Карлсън Виктор Орбан говори за потенциалните "терористи“ и тежките последици от евентуална атака срещу "Балкански поток“. Докато защитава унгарските интереси, Орбан защитава и сръбските. Той заяви пред Тъкър Карлсън: "Ако някой се опита да саботира "Балкански поток“, както направиха срещу "Северен поток“, ще считаме това за терористична атака и повод за война“. Той добави, че в случай на атака срещу този газопровод, който води от Русия през Турция, България, Сърбия и Унгария, Будапеща и Белград ще трябва да реагират, а думата "война“ (обявяване на някаква форма на война) обяснява всичко. Виктор Орбан открито упреква други служители на ЕС за тяхната мудна или просто безотговорна реакция на взривяването на "Северен поток“: "Унгария веднага квалифицира саботажа като терористичен акт и фактът, че Германия се въздържа от остри критики към това събитие, потвърждава, че тя няма суверенитет“.
След тези думи споразумението за сътрудничество в областта на отбраната между Сърбия и Унгария придобива нов смисъл. Освен това Унгария е член на западния военен съюз и същият пряко я заплашва, което на пръв поглед може да изглежда нелогично.
Както и да е, сега Сърбия и Унгария имат един изключително важен за двете държави инфраструктурен обект, който смятат да защитават заедно, а ако се наложи и с военна сила. Общата дължина на "Балканския поток“ достига повече от хиляда километра: 130 километра в Турция, 498 километра в България, 403 километра в Сърбия и 85 километра в Унгария. Унгарците и сърбите могат да се грижат за безопасността само на половината от газопровода, а България и Турция са отговорни за другата половина.
Хърш обясни всичко
Ако си спомним, че "Балкански поток“ е само част от "Турски поток“, значителна част от който е положен по дъното на Черно море, тогава става ясно колко трудно ще бъде защитата му от терористи. За нас обаче е особено важно тези "държавни терористи“ да не извършват своите зверства на наша земя. Коментирайки предупреждението на Виктор Орбан за възможен саботаж, сръбският президент Александър Вучич призна, че "това ще бъде катастрофа за нас“.
Въпреки че Виктор Орбан не посочи вероятните терористи, всички разбират кого има предвид. Самият Тъкър Карлсън отговори директно на този въпрос. Той смята за вярно разследването на американския си колега Сиймор Хърш, който говори подробно за подготовката и осъществяването на саботажа срещу "Северен поток". Сиймор Хърш основателно заключи, че американските военноморски саботажни отряди с помощта на норвежки специалисти са вдигнали газопровода във въздуха. Решението за провеждането на тази операция е взето от президента на САЩ Джо Байдън след консултации с неговата администрация. Американски подводни диверсанти са заложили експлозиви под газопровода и за да прикрият грозната американска роля, инструктират норвежки специалисти да активират заряда. Ето каква е истината. Следователно е ясно към кого е адресирано предупреждението на Виктор Орбан. Далеч от заплахата да атакува Америка, той предупреждава, че Унгария и Сърбия ще защитават жизненоважните си съоръжения на Балканите от американските държавни терористи с оръжие в ръка. Терористичната атака, за която говори Виктор Орбан, е не само възможна, но и много вероятна, затова предупреждението му звучи толкова остро. Може да се предположи, че Виктор Орбан разполага с някакви разузнавателни данни в това отношение.
"Балкански поток“ като вероятна цел
Вероятността специалните американски служби и служби да извършат терористичен акт е много голяма, особено ако сателитни държави на Балканите се ангажират да им помогнат - по аналогия с Норвегия при операцията в Балтийско море. Физическото унищожаване на "Северен поток“ даде очакваните резултати, повлиявайки на геостратегическата ориентация на европейските държави, тъй като никой друг нямаше възможност да промени решението си и все пак да купува руски газ директно от Русия. Освен това САЩ постигнаха и икономически резултати, тъй като правят добри пари от продажбата на втечнен природен газ в Европа. Много е изкушаващо да се направи същото и с "Балкански поток“. Затова предупреждението на Виктор Орбан към (не)известния терорист звучи войнствено. Нека терористите осъзнаят последствията, защото след това, което направиха, вече няма да има западно единство, на което се основава американската стратегия. Ударът по единството сега е най-доброто сдържащо средство. Вероятният отговор от страна на Русия, както и на Турция, също може да възпре. В крайна сметка би било безумие, след пълното разобличаване на предишния саботаж по "Северен поток“, да се извърши точно същата операция срещу "Балкански ("Турски“) поток“. И ако Русия не си отмъсти за "Северен поток", то не бива да се заблуждаваме, че ще замълчи и в случая с "Турски поток“
Сърбия в плановете
Много е вероятно ударът по "Балкански поток“ да бъде нанесен в Сърбия. Ако минирате "Турски поток“ във водите на Черно море, тогава Турция ще бъде отрязана от газ, а с нея и още три държави по Балканския маршрут. Ясно е, че това ще възмути Русия максимално и ще я принуди да направи нещо. Трите държави от НАТО също биха били възмутени: Турция, България и Унгария. Ако газопроводът бъде взривен в участъка между Турция и България, тогава терористите ще имат по-малко проблеми, а ако бъде съсипан в Сърбия, тогава ще да има много по-малко безобразия и последствия. Важно е също така, че според представители на влиятелни западни сили Белград и Будапеща заслужават наказание за неподчинението и прекомерното желание за суверенитет. Затова сърбите приеха много сериозно предупреждението на Виктор Орбан и затегнаха мерките за сигурност на газопровода и особено на значимите му възли. Патрулите зачестиха с участието на местното население и с помощта на модерни технологии - от камери за видеонаблюдение до разузнавателни дронове. Дори не говоря за работата на специалните служби, които трябва да разберат навреме дали подобни терористични планове вече съществуват или просто се разработват в някои влиятелни организации.
Бодлива тел - от мигранти
Сътрудничеството с Унгария по други въпроси на сигурността е от полза за Сърбия. Така успяваме да решаваме неприятните проблеми с мигрантите предимно по приятелски начин, без да нарушаваме добросъседските отношения. Между другото, въпросът за миграцията е друг препъни камък между Виктор Орбан и властите на Европейския съюз и особено, както ги нарича самият унгарски премиер, "федералистите“, които представляват Франция и Германия. "Федералистите“ са тези, които се опитват да гарантират, че Брюксел ще получи възможно най-много власт в ущърб на европейските държави. Виктор Орбан казва: "Европейският съюз е или империя, или отделни нации и не бива да се заблуждаваме: федералистите мечтаят да се справят с нас“. Така той и Унгария като цяло просто отхвърлят някои директиви от Брюксел, в частност тези, свързани с ЛГБТ общността.
"Ние пазим нашите християнски корени и децата трябва да бъдат защитени от ЛГБТ пропагандата“, казва унгарският премиер, с което вбесява Европейския съюз. Но най-вече Виктор Орбан е в конфликт с властите в ЕС по въпроса за мигрантите и вариантите за преодоляване на миграционната криза. Орбан заема твърда и непримирима позиция. На всички, които го критикуват за изоставянето на миграционните квоти, той отговаря: "Ние се пазим не само от мигранти, но и от Брюксел. Унгария няма да смени ефективната система, която има, за неефективната система на Брюксел“.
Унгария бе и първата държава от ЕС, която издигна ограда от бодлива тел, висока четири метра и дълга 175 километра по сръбско-унгарската граница, наред с други строги мерки, по пътя на мигрантите. Унгарските власти взеха решение за изграждането на оградата още през 2015 г.
За сръбските граждани, живеещи в тази гранична зона, оградата се превърна в сериозен проблем. Регионът на Суботица бе особено засегнат и трудностите там не спират и до днес. Нелегалните мигранти, на малки и големи групи, се задържат там, създават лагери на открито, нахлуват в изоставени къщи и вили и чакат възможността да се преместят нелегално в Унгария, а оттам в Германия и други богати страни от Европейски съюз.
Съвместни патрули
Унгарците връщат мигранти, които успеят да преминат границата, въпреки че нямат право на това според международното право. Но унгарците си защитават интересите. Будапеща се опитва да разреши или смекчи тези несъмнено сериозни проблеми с междудържавно споразумение. Така през 2021 г. се появиха съвместни патрули, които помагат да се избегнат междудържавни разногласия. Ситуацията се усложнява от международни престъпни фамилии, които превърнаха "контрабандата на мигранти“ в печеливш бизнес. Компетентните власти винаги са подозирали, че сред мигрантите има терористи от Близкия изток, но сега сред тях се появиха и въоръжени престъпници, които продават оръжие. Всичко това много затруднява живота на местното население и хората се страхуват за безопасността си, живеят в страх, без да се надяват на бързо разрешаване на ситуацията. Държавните власти периодично връщат мигранти в центрове за колективно настаняване и задържат престъпници, но проблемът с миграцията може да бъде решен само от тези, които са го създали. Не можем да обвиняваме само Унгария за трудностите с миграцията, които възникнаха заради трудната й позиция. Не, отговорността е в много по-голяма степен на органите на Европейския съюз. В тази връзка Виктор Орбан казва: "В Европа щеше да има много стотици хиляди повече мигранти, ако не бяха Сърбия и Унгария, които предотвратяват нелегалната миграция“.
Държавата ни е изправена пред трудна задача – да гарантира безопасността и спокойствието на гражданите си, но в същото време да зачита правата на мигрантите. Някои държави от Европейския съюз, като Хърватия, се справят с този проблем, като брутално бият и незаконно преследват мигранти, но други си затварят очите. Сърбия не може да направи това и не иска.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Бенямин Нетаняху: "Хизбула" вече не е същата, върнахме я десетиле...
21:58 / 26.11.2024
Кипър се фокусира върху стратегическото сближаване с НАТО
21:44 / 26.11.2024
The Telegraph: "Часовникът тиктака за Тайван". Китай е почти гото...
20:40 / 26.11.2024
Бившият премиер на Израел: Споразумението за прекратяване на огъ...
18:04 / 26.11.2024
Внезапна паника предизвика срив на цената на биткойна и криптовал...
17:47 / 26.11.2024
Турция преговаря със САЩ и Русия за отмяна на санкциите върху вно...
17:13 / 26.11.2024
Актуални теми
Анкета
Не (15665) | 41% | |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (14044) | 37% | |
Да, гледам по традиционен начин (8557) | 22% | |