Идеята на Европейския съюз за вземане на заеми за съвместни цели, като например за възстановяване след пандемия, може да бъде използвана отново от Общността, ако прилагането на схемата премине успешно. Това подчерта европейският комисар по икономиката Паоло Джентилони, предава Reuters.

В безпрецедентен ход за предотвратяване на икономическата фрагментация поради пандемията от COVID-19, страните от Европейския съюз се договориха миналата година да заемат съвместно 800 милиарда евро и да ги изразходват за възстановяване на икономиките си.

Съвместното вземане на заеми беше определено от мнозина като нарушаване на табу. Финансовите пазари обаче посрещнаха решението с ентусиазъм, което предизвика спекулации дали фондът за възстановяване, наречен Next Generation EU, може да бъде трансформиран в по-постоянно споразумение – нещо, срещу което много северноевропейски страни са категорично против.

"Наистина това беше изключително решение“, каза Джентилони пред бюджетната комисия на Европейския парламент в Страсбург по време на изслушване в отговор на въпрос на депутат.

"Но трябва да признаем факта, че е замислен като еднократен – има го в правните актове. Означава ли това, че този вид методология за набиране на общи ресурси за обща цел никога повече не може да се използва в ЕС? Не мисля така“, каза Джентилони.

Съгласно схемата всяка от 27-те държави на ЕС ще получи безвъзмездни средства и евтини заеми, за да инвестира в намаляване на емисиите на въглероден диоксид и в превръщането на икономиките в по-подходящи за цифровата ера.

Парите за проектите ще дойдат от Комисията, която ще ги изплати на правителствата на траншове до 2026 г., при завършване на съвместно договорени етапи и цели.

Комисията вече е изплатила 54 милиарда евро предплащания на 18 държави, за да започнат изпълнението на проектите. Подготвят се допълнителни предварителни плащания, тъй като 22 държави вече са получили одобрение на своите разходни планове.

Превод и редакция: Тереза Герова