Израел беше в шок, но паниката е преодоляна вече - трябва да търсим начин да  излезем от тази ситуация. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Палома Ланцман, която живее в Тел Авив от много години, занимава се с графика и дизайн.

"Много е тежко, когато получаваш обвинения за това, което Израел прави по отношение на палестинците, които са на палестинска територия. Този конфликт не е еднозначен и Израел не е единствената виновна страна. Конфликтите не се създават между хората, те са създават на друго ниво, свързано с идеология и религия", обясни Ланцман и обърна внимание, че ситуацията в Израел се предава много различно от различните европейски медии.

"У нас бяха на гости мои приятели от Германия. Слушахме новините от всички възможни места, но това, което те слушаха и четяха от новините, които идват от Германия и Европа, беше толкова противоположно на това, което виждаха тук, и това, което четяха в пресата. Всеки чете от тази част, която му е по-удобно. Мога да дам и пример за парадоксално несъответствие в първата реч на нашия министър-председател Нетаняху, която беше "предадена“, "преведена“ – в кавички, защото не може да се каже, че е предадена, беше един абсолютно несъответстващ превод на това, което той каза, и се разминава изцяло с това, което става.

Първото, което прави израелската войска и медиите, е да уведомят всички палестинци, които се намират в центрове на "Хамас“ в Ивицата Газа, е да излязат от тези центрове, за да не бъдат засегнати, когато точково се бомбардират тези центрове. Това нещо никой не може да го разбере по начина, по който ние го правим. Естествено, че това е удар върху населението, но не можеш да очакваш от едни терористи, каквито са "Хамас“ като организация, които използват децата като щитове, за да се бият срещу останалите, не може от тях да участваш партньорство. Това е много страшен конфликт, който вече изкривен в ужасяващи граници", коментира Палома Ланцман.

По думите й Израел трябва да намери начин, по който да принуди арабската общественост и държавите да убедят хората, които се намират от другата страна, на масата на преговорите, че този конфликт трябва да се разреши, за да мога да живея двата народа заедно.