Отиде си идеологът на "остеритета" и архитект на обединението на Германия – Волфганг Шойбле
©
Шойбле посвети голяма част от кариерата си на повторното обединение на страната си и по-късно служи като министър на финансите на бившия канцлер Ангела Меркел по време на дълговата криза в еврозоната. Той почина късно във вторник, заяви говорител на дясноцентристката Християндемократическа партия (ХДС) в сряда.
Шойбле е роден през 1942 г. в южния град Фрайбург и е член на парламента без прекъсване от 1972 г.
"Германия загуби формиращ християндемократ, който обичаше да спори и въпреки това никога не изпускаше от поглед какво представлява политиката: да направи живота по-добър за гражданите“, заяви от своя страна германският канцлер Олаф Шолц в изявление.
Като министър на вътрешните работи Шойбле, който представляваше Запада, беше ключов при изготвянето на условията на договора за обединение на Германия, подписан през август 1990 г. след падането на Берлинската стена.
"Той олицетворяваше следвоенна демократична Германия като малко други“, отбеляза министърът на вътрешните работи Нанси Фейзер.
ХДС похвали ангажимента на Шойбле за стабилност и отговорност по финансови въпроси, като посочи, че "неговото наследство ще продължи да живее в аналите на германската и европейската история".
Като министър на финансите Шойбле дърпаше конците на политическия отговор на Германия на кризата в еврозоната, осигурявайки подкрепа отдясно на консервативния блок на Меркел за три спасителни плана за Гърция.
Тази решителност, граничеща с непримиримост, му помогна да се превърне в най-популярния германски политик у дома и най-мразения в чужбина, спечелвайки му прозвището - дадено от новинарското списание Spiegel - на "канцлер зад кулисите".
Бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис, който беше откровен в критиките си към политиките на икономии, поддържани от Берлин в разгара на дълговата криза, коментира в сряда, че историята ще съди Шойбле сурово.
"Волфганг Шойбле беше въплъщение на политическия проект за укрепване на паричен съюз, в който самият той не вярваше“, написа Варуфакис на уебсайта си.
Въпреки това, похвали за неговия принос идват от цяла Европа, включително от лидери във Франция, Словакия, Холандия и Италия.
"Европа губи един от своите верни поддръжници“,заяви италианският външен министър Антонио Таяни на X.
Шойбле беше министър на финансите до 2017 г., когато пое поста председател на Бундестага, показвайки същия фокус, който го накара да се адаптира към парализата, след като беше прострелян три пъти на събитие за предизборна кампания няколко дни след обединението на Германия през 1990 г.
Въпреки че този стремеж му спечели уважението на колегите консерватори и законодатели от други партии, кариерата му не беше без неуспехи.
За известно време през 90-те години на миналия век Шойбле беше смятан за помазан наследник на бившия консервативен канцлер Хелмут Кол. Като ръководител на ХДС през 1998 г. след изборната загуба на Кол, Шойбле посочи Меркел за свой заместник.
Това обаче беше двойка, която щеше да продължи по-малко от година и половина: Меркел изигра ключова роля, за да го принуди да подаде оставка от ръководството на ХДС през 2000 г. след скандал с финансирането, като Меркел пое управлението и в крайна сметка стана канцлер през 2005 г.
"Ще ни липсва гласът на Волфганг Шойбле в Германия, на мен лично ще ми липсват неговите съвети“, написа Меркел в изявление. "Скърбя за загубата на политик, който оформи страната ни по много начини“.