От ЕК призоваха Унгария за прекратяване на покупките на енергийни източници от Русия, обявиха подхода на Будапеща "в разрез" с този на България и Словакия
©
"Дори Унгария знае, че като продължава тази дейност, предоставя на Русия правото да манипулира нейния пазар“, подчерта Симсон, допълвайки, че "не е [в] неин интерес да продължават тази зависимост“.
Руският гигант "Газпром" обяви миналия месец, че ще увеличи доставките на природен газ за Унгария тази зима след разговори в Пекин между унгарския премиер Виктор Орбан и руския президент Владимир Путин.
"Познавам един политически лидер в Европа, който се ръкува с този военнопрестъпник, но това е положението“, отбеляза Симсон, споменавайки срещата.
Подходът на Унгария рязко контрастира с усилията на останалата част от Блока, включително близките й държави-членки като Словакия и България, за постепенно преустановяване на вноса на руска енергия до 2027 г. Като цяло ЕС намали зависимостта си от руски тръбопроводен газ от над 40% преди началото на войната до 10% към днешна дата.
"Нашето ясно искане към тях е, подобно на други държави-членки, които все още използват руска технология, да изготвят план как да диверсифицират доставките“, обобщи Симсон.
В същото време комисарят по енергетиката определи като "жалко“, че Унгария продължава изграждането на АЕЦ "Пакш II“, която ще зависи от подкрепата и ядреното гориво от Русия. Будапеща обеща да се противопостави на всякакви санкции, които биха засегнали атомната енергия.
В момента ЕС работи по своя 12-и пакет от санкции срещу Русия. Въпреки че пакетът не се очаква да включва никакви значителни ограничения върху закупуването на руски втечнен природен газ, Симсон заяви, че "в момента, в който с Унгария постигнем единодушие, тогава ще имаме и такава колективна позиция“.