Останалата без Газпром OMV иска румънско газово находище в Черно море
©
Полупотопяемата сондажна платформа Transocean Barents, договорена от австрийската OMV, пристигна в Констанца, Румъния. През януари ще започне сондажна кампания в блока Deepwater Neptune, чиито запаси се оценяват на 100 милиарда кубически метра газ.
"Пристигането на платформата бележи важна стъпка в нашето пътуване за разработване на първия дълбоководен офшорен газов проект в Румъния заедно с нашия партньор Romgaz. Neptun Deep е стратегически проект за Румъния и ЕС“, заяви Кристина Верчере, главен изпълнителен директор на румънския филиал на OMV, OMV Petrom.
За да премине под мостовете в протока Босфора, сондажната платформа беше демонтирана. В Румъния тя ще бъде сглобена отново, след което ще започне сондажната кампания.
Блокът Deepwater Neptune се притежава поравно от OMV и румънската държавна компания Romgaz. Голямо дълбоководно находище беше открито през 2011 г. и беше планирано да бъде пуснато в експлоатация в края на 2020-те години. Румънският парламент обаче затегна данъчните закони за петролните и газовите компании, а OMV отложи окончателното инвестиционно решение за неопределено време. През 2022-2023 г. данъчният режим беше променен. От OMV съобщават, че планират да инвестират 4 милиарда евро заедно с Romgaz и да получат първия газ през 2027 г.
Годишният добив се оценява на 3 милиарда кубически метра. От една страна, за Европа това ще бъде първото пускане в експлоатация на голямо находище от няколко десетилетия. От друга страна в самата Румъния продукцията от стари кладенци намалява.
Доскоро OMV оставаше един от най-големите клиенти на Газпром в Европа. Годишните доставки възлизаха на 5,7 милиарда кубически метра годишно по австрийския договор. През 2022 г. обаче Газпром спря доставките на газ по германския договор и OMV заведе дело в арбитраж в Стокхолм. През ноември арбитрите й присъдиха 230 милиона евро като компенсация, която OMV реши да оттегли от текущите плащания по австрийския договор. Поради неплащане Газпром спря доставките на 16 ноември, въпреки че потоците за Австрия останаха непроменени. Загубените количества се продават в австрийския хъб Баумгартен от други партньори на руската компания. Reuters съобщи за словашката SPP.