Османи: Това е, може би, последният шанс да се спасят отношенията между България и Република Северна Македония
© Сител, РСМ
Той заяви, че до лятото правителството на Република Северна Македония ще продължи да влага максимални усилия, "докато не бъдат изчерпани възможностите" в процеса на преговорите с България и опозицията трябва да разбере това.
Дали ще успеем, ще зависи от това, което ще реши София и какво ще реши ЕС, каза той, уточнявайки, че все пак не може да направи паралел между ЕС и София, защото "има държави, които знаят, колко е важно да бъдат честни към тези, които са изпълнили условията". По думите му, ако България не отмени ветото си през юни, отношенията между двете държави няма да бъдат замразени, но правителството вече няма да се фокусира върху този въпрос, а посланикът в България ще продължи да работи по темата.
По отношение на гаранциите, за което настоява опозицията от ВМРО-ДПМНЕ, че след включването на българите в преамбюла на конституцията на Република Северна Македония България няма да иска нищо повече, Османи уточни, че настояването му за подписване на всеобхватен документ означава гаранция и ако опозицията в страната също мисли така, значи мислят по еднакъв начин.
Важно е да го има този документ, за да знаем къде започва и къде завършва този процес, подчерта Османи, допълвайки, че всекидневната комуникация с България продължава и все още има сериозни шансове за успех. По думите му в последните месеци позициите са сближени толкова много, че "ще бъде историческа щета", ако този момент не бъде използван, защото "няма да има по-подходящ".
Според Османи е имало идея в края на май да бъде проведено второто съвместно заседание на правителствата на двете държави, но "това ще зависи и от другия политически процес"(на преговорите).
През процес на провокации и блокиране говорът на омразата няма да бъде намален. Лекарството за това не е в симптоматиката, а в причината за говора на омразата, а това е ветото, каза още Османи.
Пресконференцията на министърът на външните работи на Република Северна Македония днес беше посветена на започващия процес на стратегически диалог със САЩ на 2 юни във Вашингтон, като на първата среща на правителствата акцентът ще бъде поставен върху отбраната, икономиката и енергетиката, но ще бъдат обсъдени и теми като киберзащита и конкретна инициатива в областта на културата и образованието.
Превод и редакция: БТА