В петък, 15 декември, унгарският министър-председател Виктор Орбан наложи вето на голям пакет от помощи от Европейския съюз за Киев и заяви, че все още може да спре присъединяването на Украйна към ЕС, след като лидерите на ЕС одобриха започването на дълги преговори за членство, предаде Reuters.

На срещата на върха в четвъртък лидерите на всички 27 държави от ЕС, с изключение на Унгария, се съгласиха да започнат преговори за присъединяване на Украйна въпреки нахлуването на Русия в съседната страна, като заобиколиха недоволството на Орбан, като го накараха да напусне залата.

Те обаче не можаха да преодолеят съпротивата на Орбан срещу преразглеждането на бюджета на ЕС, за да се насочат 50 млрд. евро (99.04 млрд. лева) към Украйна и да се осигурят повече парични средства за други направления като управлението на миграцията.

Лидерите на ЕС заявиха, че ще продължат да помагат на Киев. Ако не бъде намерено споразумение за това в рамките на бюджета на ЕС, те ще намерят заобиколни пътища, евентуално с двустранна помощ.

Кремъл похвали позицията, заета от Орбан, който поддържа тесни връзки с Русия, но заяви, че решението на ЕС да започне преговори за присъединяване с Киев е политизирано и може да дестабилизира блока.

Орбан, който в миналото се е опитвал да използва разногласията с други лидери на ЕС в своя предизборна полза, заяви пред държавното радио, че е блокирал пакета от помощ, част от по-широк многогодишен бюджетен план на ЕС, за да гарантира, че Будапеща ще получи средства от бюджета на ЕС, които са замразени поради опасения за върховенството на закона в Унгария.

"Това е чудесна възможност за Унгария да даде ясно да се разбере, че трябва да получи това, което й се полага. Не половината или една четвърт от него", е заявил той.

Орбан заяви, че Унгария все още може да блокира преговорите по всяко време.

"Това е лошо решение", заявява той. "Можем да спрем този процес по-късно и ако е необходимо, ще дръпнем спирачките".

Лидерите на ЕС приключиха преговорите по финансовия пакет в ранните часове на петък. Всички, с изключение на Орбан, се съгласиха да предоставят на Украйна 50 млрд. евро за четири години, но неговото вето блокира средствата, тъй като решението изисква единодушие.

"Мога да ви уверя, че Украйна няма да бъде оставена без подкрепа, има различни начини за това", заяви естонският министър-председател Кая Калас, като предположи, че решение може да бъде намерено до януари, когато ще се проведе извънредна среща на върха.

Малко вероятно е Украйна да се присъедини към ЕС в следващите няколко години, но решението на срещата на върха в Брюксел я доближи до дългосрочната ѝ стратегическа цел да се закрепи на Запад и да напусне орбитата на Русия.

Германският канцлер Олаф Шолц изигра голяма роля за това Орбан да напусне залата, за да се разчисти пътят към решението, заявиха дипломати и служители.

Лидерите на ЕС се събраха отново в петък, за да обсъдят други теми, включително войната между Израел и ХАМАС.