Германският канцлер Олаф Шолц каза в четвъртък на лидерите на шестте балкански страни, които се стремят да се присъединят към Европейския съюз, че "е крайно време да преодолеем регионалните конфликти“ и да се обединим, докато Русия води война в Украйна, съобщава Associated Press.

Лидерите от Сърбия, Косово, Босна, Черна гора, Северна Македония и Албания подписаха споразумения за облекчаване на регионалните пътувания и за взаимно признаване на академични и професионални квалификации на среща с Шолц и висши служители на ЕС в Берлин. А Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС, обяви пакет от 1 милиард евро за енергийна подкрепа за региона.

Шолц подчерта необходимостта от изпълнение на дългогодишното желание на страните да се присъединят към ЕС, което според него "е в наш интерес“.

Но с напрежението, което отново назрява между Сърбия и Косово тази седмица, той каза, че самите нации трябва да преодолеят проблемите, които забавят пътя им към ЕС, и посочи "чувство за спешност“.

"Бруталната агресивна война на Русия срещу Украйна ни принуждава да се държим заедно, за да запазим свободата и сигурността на Европа“, отбеляза Шолц. "Крайно време е да преодолеем регионалните конфликти, които продължават твърде дълго – конфликти, които ви разделят и възпират вашите страни по европейския ви път“.

"Процесът на нормализация между Сърбия и Косово в частност трябва да се ускори, така че нека го направим“, добави той. Сърбия не признава декларацията за независимост на бившата си провинция от 2008 г.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Сърбия и Косово да се възползват от германско-френското предложение за бъдещите им отношения, подробности за което не бяха разкрити, което тя описа като "мост, който се изгражда, за да реши проблем, който може да бъде решен."

Наред с регионалното помирение и сътрудничество, "предизвикателствата на незаконната миграция, корупцията и организираната престъпност са решаващи въпроси за всички нас“, каза Шолц, добавяйки, че ангажиментът на балканските страни да приведат в съответствие визовите политики с тези на ЕС е "съществен в този контекст."

Германия и други настояват по-специално Сърбия да затегне политиките си за влизане, тъй като през последните месеци все повече мигранти се опитват да стигнат до по-богатите западноевропейски страни през Балканите.

След срещата в четвъртък Фон дер Лайен обяви 1 милиард евро енергийна помощ за страните от Западните Балкани. Половината от безвъзмездните средства ще помогнат за подпомагане на уязвими домакинства и предприятия тази зима. Останалите са предвидени за инвестиции в енергийна инфраструктура, като междусистемни връзки за газ и електричество.