Сергей Станишев
"Времената на промяна и предизвикателства са времена за единство и решителни действия. Ние сме най-голямото политическо семейство и с най-дълбоки традиции. Заедно имаме златна възможност да оформим бъдещето на Европа към по-добро. Ето защо, си поставяме за цел да бъдем най-голямата политическа сила в ЕП след изборите през 2024 г. Има един човек, който изигра огромна роля за успеха на нашето семейство. Истински европеец и политически лидер с опит. Благодаря ти, Сергей, за изключителната работа през последните 11 години.“
С тези думи германският канцлер Олаф Шолц се обърна към делегатите на втория ден от конгреса на ПЕС в Берлин. В дебатите се включиха още премиерите Педро Санчес (Испания), Магдалена Андерсон (Швеция), Антонио Коща (Португалия), Роберт Абела (Малта), изпълнителният вицепрезидент на ЕК Франс Тимерманс и др.
Олаф Шолц: "Реформирана Европа може да се превърне в геополитически лидер“
Шолц предложи реформи в ЕС и припомни, че "на метри от конгресната зала е Берлинската стена – символ на разделението в Европа“. По думите му то е в миналото, тъй като благодарение на солидарността и смелостта на европейските граждани стената е съборена. "Сега е моментът да покажем, че солидарността все още съществува – изправени пред въпроса къде ще бъде разделителната линия между демократична Европа и империалистката автокрация. Путин иска да преначертае граници и да издигне нова стена. Нещо, което не си представяхме, че ще се случи и заедно казваме "не“.
Европа днес се нуждае от бързи и прагматични действия. Затова предлагам общоевропейските въпроси да бъдат приемани с мнозинство вместо с единодушие в Европейския съвет. Така ще създадем по-солидарен ЕС. Ако се стремим към геополитическа Европа, тогава решения с мнозинство работят в полза, а не срещу суверенитета й. Но трябва да уважаваме притесненията на по-малките страни в Съюза. Всичко друго би било предателство към европейската идея.“
Демокрация, защита на човешкото достойнство, мир и човешки права – приоритетите на новия президент на ПЕС Стефан Льовен
"Винаги е по-лесно да се заиграваш със страховете на хората и да предлагаш лесни решения – популистите и екстремистите са много добри в това. Те отричат климатичната криза, обвиняват за всичко мигрантите и обявяват демокрацията за мъртва. Социалдемократите винаги сме били основният им противник – и днес е така. Време е да защитим демокрацията и върховенството на закона. Време е и за сериозни последици за онези, които се осмеляват да ги нарушават и застрашават. Не можем да допуснем тръмпизмът да пусне корени в Европа.“
Новият президент на ПЕС Стефан Льовен, обърна внимание на необходимостта от гарантиране на колективната ни сигурност и задълбочаване на международното сътрудничество, но подчерта, че "за социалдемократите мирът винаги е най-важен“.
"Климатичната трансформация не бива да се превръща в бреме за отделния човек. Това е колективно начинание. Можем да докажем, че опазването на планетата няма да е за сметка на по-добрия живот на хората. Да докажем, че промяната може да е плавна и социално справедлива, така че да живеем в чисти градове, топли домове, създавайки нови работни места. Работниците усещат кризите най-силно. Те са най-тежко засегнати. ПЕС работи за повече и по-добри работни места с гарантирано минимално заплащане. Това е фундаментално право.“
Педро Санчес: Във времена на кризи има компании, които печелят за сметка на хората – трябва адекватно данъчно облагане
“За бъдещето на Европа е ключово международният ред да бъде основан на ясни правила. Не бива да сме наивни – войната в Украйна и агресията на Путин са предизвикателство за
цялата европейска демократична система. Посланието ни към руския народ е ясно – ние сме против режима на Путин, а не против руснаците.“
Според испанския премиер Санчес основният урок от енергийната криза, е че "трябва да се намесим в енергийния пазар, който не функционира в полза на хората. Трябва да обвържем отговора на тази криза с другата голяма заплаха – климатичната. Но нека не използваме инфлацията и недостига на енергия за отлагане на ангажиментите ни за декарбонизация. Да реформираме пазара и да отделим цената на газта от тази на електричеството. Да намерим общоевропейско решение как да защитим и да помогнем на семействата и на бизнеса. Солидарността е ключово условие. И, разбира се, да не забравяме, че във времена на кризи има компании, които печелят на гърба на всички останали. Време е да започнат да плащат и съответните данъци. Ролята на социалистите е да гарантираме, че те ще имат своя принос към обществото чрез справедливо данъчно облагане."
Антонио Коща: През последните 15 години ни връхлита криза след криза, трябват ни нови механизми, за да сме подготвени
Португалският премиер Антонио Коща посочи, че всички страни, които искат да се присъединят към ЕС, като Грузия, Украйна, Молдова и държавите от Западните Балкани, са добре дошли като част от голямото европейско семейство. Той предупреди, че ако Брюксел не изпълни ангажиментите си, разочарованието ще има сериозни последици за ЕС. Коща беше категоричен, че са необходими сериозни промени в институциите на тези страни по пътя им към пълноправно членство. "ЕС също трябва да промени институциите си, защото съществуващите механизми не са готови за приемане на нови членове.“
По отношение на климатичните амбиции на ЕС, Коща заяви, че войната в Украйна налага да ускорим енергийния преход и да инвестираме повече в свързаност между страните-членки и във възобновяеми източници. За да бъде успешен този преход обаче спешно се нуждаем от овладяване на цените на енергията и от реформиран европейски енергиен пазар. В противен случай популистите ще се възползват от трудностите.
"При финансовата криза подходът беше ужасно сгрешен – всяка страна беше оставена да се оправя сама. С Ковид кризата беше различно – успяхме да наложим общи решения, базирани на солидарност. През последните 15 години ни връхлитат криза след криза. Трябва да ускорим прилагането на съществуващите европейски механизми, но трябва да създадем и нов, постоянен инструмент, за да реагираме по-бързо и по-решително.“
Робърт Абела: Твърде рядко чувам думата "мир“, време е за преговори
Премиерът на Малта Робърт Абела разказа за социалдемократическия модел и за реформите, с които управляващите са помогнали на малтийците да преминат през кризите. "През 2017 г. ние предприехме дълбоки реформи – нови правила за избор на органите на реда и в съдебната система, подсилихме антикорупционната комисия. В резултат – вчера двамата обвиняеми за убийството на журналиста Дафне Галиция бяха осъдени на по 40 години затвор. Когато правиш истински реформи, резултатите не закъсняват.“
"По време на Ковид кризата взехме стратегическо решение за подкрепа на хората и бизнеса. Правителството ни осигури по 800 евро месечно за всеки работник. Тази година отново подходихме стратегически към енергийната и инфлационната криза. Държавата поема голяма част от увеличението на цените. Вярвам, че тази подкрепа показа на хората, че социалдемократите заслужават да управляват. Когато хората не почувстват подкрепа, се обръщат към политически екстремисти. Ако си затваряме очите за реалните проблеми на хора те ще потърсят разбиране от други.“
“Пълна подкрепа за Украйна. Но миналата седмица имахме среща на върха в Прага и нито веднъж не чух думата "мир“! Не искаме Русия да спечели тази война, но това няма как да стане, ако двете страни не бъдат ангажирани в мирни преговори.“
Олаф Шолц: ПЕС е готова да спечели следващите европейски избори и огромната заслуга за това е на