Съветник на фирмата OceanGate е критикувал правителството на САЩ, че спира спасителните дейности за изчезналата подводница Titan заради документи, пише Independent.

Дейвид Конканън, адвокат и изследовател, който се e оттеглил от пътуването в последния момент, е заявил пред NewsNation, че критично оборудване, което може да помогне за възстановяването на изчезналия кораб Titan, в момента е на хиляди километри в канала на остров Гърнси.

Оборудването е готово и чака да бъде изпратено в Атлантическия океан, за да помогне в намирането на изчезналата подводница, но не може, докато правителството на САЩ не го разреши.

"(Те ​​са) същата група, експертите, които направиха разширеното проучване на Титаник миналата година“, е заявил той.

"Те са мобилизирани. Те седят на пътя, готови за път. Имаме кораб край Нюфаундленд, който е готов да ги отведе до мястото.“

Докато петимата души на борда се надпреварват за живота си, той е заявил, че длъжностните лица, които трябва да подпишат за спасителното оборудване, не показват същото ниво на спешност.

"Това оборудване е на път от часове. Когато комуникирам с правителството на САЩ, получавам отговори "извън офиса“ не от всички, а от ключови хора, е допълнил адвоката.

Петима души са на подводницата Titan, която изчезна на 700 километра от бреговете на Нюфаундленд. Екипажът e загубил контакт с надводен кораб - Pola news pic 2
©
r Prince час и 45 минути след като e започнал да се гмурка, за да види останките на Титаник.

Сред изчезналите са пакистанският бизнесмен Шахзада Дауд и неговият син Сюлеман, както и Хамиш Хардинг, 58-годишен британски бизнесмен милиардер и изследовател.

Смята се, че френският изследовател Пол-Хенри Наржеоле също е на борда, както и Стоктън Ръш, главен изпълнителен директор на OceanGate, фирмата зад гмуркането, също се съобщава, че е на борда.

Бреговата охрана на САЩ изпрати два самолета C-130 Hercules да търсят подводницата на повърхността на водата. Провежда се и подводно сонарно търсене.

Бреговата охрана на САЩ е изчислила, че подводницата има между 70 и 96 часа авариен кислород.