Ако изхождаме от казаното вчера от Песков за условията за прекратяване на бунта и ако изхождаме от факта, че Пригожин и "вагнеровците" не опитат "превъртане" на тези условия, тогава можем да твърдим, че руските власти са успели да потушат метежа. Новият "февруари 1917" не се случи, пише украинското електронно издание "Страна.ua"

Пригожин е прогонен в Беларус. А двувластието във военната сфера, което съществуваше поради присъствието на ЧВК Вагнер, ще бъде премахнато - част от вагнеровците ще бъдат призвани в армията, а някои, както изглежда, ще бъдат изпратени на други фронтове.

Изданието пише, че "потушаването на бунта значително повишава вътрешната стабилност на Русия, тъй като алтернативният център на властта в страната е елиминиран (ако, повтаряме, Пригожин не иска да повтори ситуацията). Рано или късно самият факт на съществуването му трябваше да доведе до експлозия. Затова в Киев и на Запад възлагаха големи надежди на Пригожин и "Вагнер“. Но тези надежди не се оправдаха. Огнището на смута, ако не е напълно унищожено, е силно потиснато“.

"В същото време, разбира се, всичко, което се случи, е силен удар върху авторитета на руските власти“, отбелязват "Страна.ua“. "Те допуснаха метеж, бунтовниците свободно, срещайки минимална съпротива, стигнаха почти до самата Москва, сваляйки самолети и хеликоптери и спряха движението едва след преговори с лидера на чужда държава. Но Путин също може да обърне тази ситуация в своя полза, като подчертае, че "обществото е видяло до какви вътрешни раздори може да бъде доведена Русия“ и е получило силна "ваксина срещу сътресения“. Да, и бунтът беше потушен без много кръвопролития при условията на фактическа капитулация на метежниците в замяна на амнистия.

"Основната причина за поражението на бунта е почти пълната липса на подкрепа за него в армията, елитите и обществото. Картината, създадена от армията от безброй военни кореспонденти и Telegram канали за "супергероите на Вагнер, идолизирани от хората, борещи се за справедливост“, създадена с парите на Пригожин, се оказа далеч от реалността. Хората не разбраха бунта и не го подкрепиха. Аплодисментите, които "вагнеровците" получиха, когато напуснаха Ростов, бяха за това, че си тръгнаха без кръв, а не за това, че дойдоха (когато пристигнаха, основната реакция беше "защо правите бардак?"). Това до голяма степен се дължи на факта, че бунтът не последва очевидни кризи за народа - тежки поражения на фронта или рязко влошаване на икономическата ситуация. До известна степен бунтът се превърна във фалстарт. И сега, след такава "ваксинация", ще бъде трудно обществото да се разклати за участие в нов бунт (дори да започнат големи проблеми на фронта или в тила)“, продължава анализът на Страна.ua за вчерашните събития.

Изданието пише още: "Но като цяло фактът, че се стигна до бунт, е знак за системен проблем в руското правителство. Пригожин подготвяше бунт пред очите на всички. Още от зимата, а още по-силно от началото на май (след видеопослание към Шойгу и Герасимов) стана ясно, че той води въпроса към бунт. Но въпреки това руските власти, вместо да неутрализират Пригожин, продължиха да го помпат с оръжия, пари и PR в конски дози. Кой лобира за това? Кой доказа на Путин, че изявленията на Пригожин за намерението на руските власти да нанесат ядрен удар по Белгородска област, както и системната кампания срещу руската армия и други "здрави“ изявления са "коварен план в интерес на Кремъл"? И ако се съди по факта, че част от Telegram каналите от същия пул продължават да подкрепят и оправдават "вагнеровците“, това показва, че този вътрешносистемен проблем продължава да съществува и всеки момент може да предизвика ново изостряне. Въпреки че след фалстарта на Пригожин, разбира се, ще бъде по-трудно да се разклати ситуацията“.

В заключение "Страна“ пише, че "в по-голям мащаб бунтът показа на руснаците, че продължаващата война в Украйна може да влезе в дома им под различна форма, заплашвайки с хаос и гражданска война. И това, не е изключено, ще засили позициите на тези представители на руския елит, които смятат, че разговорите за "поход срещу Киев и Варшава“ трябва тихо да се завържат и, ако стане възможно, да се прекрати войната при повече или по-малко приемливи условия за Русия (например, по "корейския сценарий“), тогава това ще трябва да се направи.