Новият парламент на Нидерландия положи клетва
©
По време на заседанието депутатите положиха клетва, като обещаха да изпълняват съвестно задълженията си и да спазват разпоредбите на конституцията. Те също така трябваше да потвърдят, че не са обещавали на никого подаръци в замяна на това да бъдат избрани.
Според телевизионния канал само 70 от 150 депутати са запазили местата си в основния законодателен орган на страната. 67 души бяха избрани за първи път за народни представители. Други 13 души не са били депутати в предишния парламент, но са били депутати по-назад в годините.
Най-голямата партия в парламента след изборите е водената от Герт Вилдерс "Партия на свободата“ (ПС). Тя получи 37 места. Второ място зае алиансът на левицата, състоящ се от Лейбъристката партия и политическата сила "Зелена левица“ (25 места), а на трето място е Народната партия за свобода и демокрация (НПСД) (24 места). Избирателната активност на изборите бе 77,7%.
Убедителната победа на ПС бе голяма изненада за много наблюдатели: дори ден преди изборите шансовете и на трите споменати политически сили да спечелят бяха определени като равни. Популярността на крайната десница обаче нарасна бързо през последната седмица на фона на изявленията на лидера на ПС, че борбата срещу ислямизацията на Нидерландия за него е избледняла на заден план и много по-важни теми сега са миграцията и бежанците, здравеопазването и социална защита.
В миналото политикът се застъпваше за установяване на връзки с Русия. След началото на специалната военна операция в Украйна позицията му стана по-твърда, но предизборната програма на партията директно гласи, че "парите и военната техника, като F-16, не трябва да се насочват към Украйна, а към нидерландските въоръжени сили“. Освен това Вилдерс се застъпва за провеждането на правно обвързващ референдум за членството на Нидерландия в ЕС.