Отбранителната индустрия на Украйна се развива с безпрецедентни темпове и това позволява на военните на Киев да нанасят удари далеч отвъд фронтовата линия, коментира американският телевизионен канал CNN, като подчертава, че страната разработва ударни дронове, безпилотни катери, а също така загатва и за производството на собствени ракети с голям обсег.

В материала се припомня за атаката с БпЛА от 29 август, под която едновременно попаднаха седем региона на Русия. Част от дроновете бяха прихванати, но много успяха да достигнат и поразят целите си. Под атака попадна руската военновъздушна база в Псков, на около 600 километра от украинската граница, в резултат на което бяха унищожиха два военнотранспортни самолета Ил-76, а други два бяха тежко повредени.

"Това беше най-драматичното доказателство за нов етап от войната: нарастващото желание на Украйна да пренесе войната на руска територия. Въздушни и морски дронове, мистериозни нови ракети и диверсионни екипи са част от инструментариума. Руските летища, противовъздушната отбрана и корабоплаването са сред целите. Украйна има много причини за разширяване на конфликта“, отбелязва телевизията.

"Победата си е победа, където и когато и да се случи" - независимо дали става въпрос за нанасяне на щети на самолети в отдалечена руска авиобаза, прекъсване на търговската авиация и корабоплаването, оказването на натиск върху жителите на граничните райони на Русия, или удари по руската ПВО в Крим.

За украинците, подложени на безкрайни атаки с дронове и ракети, доказателствата за отмъщение (макар и в много по-малък мащаб) са добре дошъл тласък за морала.

"Войната се завръща на територията на Русия – в нейните символични центрове и военни бази и това е неизбежен, естествен и абсолютно справедлив процес“, коментира президентът на Украйна Володимир Зеленски атаките срещу Русия.

Атаките далеч от сегашната фронтова линия също са доказателство, че украинската способност да демонстрира своята сила се развива. Медията отбелязва, че тази проекция умишлено разчита на украински адаптации както по отношение на технологията, така и по отношение на тактиката. Зеленски и министърът на отбраната Алексей Резников многократно са уверявали западните партньори, че техните оръжия няма да бъдат използвани срещу цели в Русия. Това ще се разглежда от Москва като акт на агресия, който ще ги превърне в страна в конфликта.

Това повтори тази седмица и съветникът на президента на Украйна - ръководителят на президентската канцелария Михайло Подоляк. "Украйна стриктно спазва задълженията да не използва оръжията на своите партньори за нанасяне на удари по територията на Русия“, увери той.

Вместо това Украйна напредва в изграждането на оръжейна индустрия, която ще осигури всичко - от 155-милиметрови артилерийски снаряди до дронове с по-голям обсег, а сега, изглежда, и нова ракета с голям обсег.

Високопоставени украински служители намекват за разработването на нова крилата ракета. Олексий Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана, публикува видео на предполаемата ракета с пояснението: "Ракетната програма на президента на Украйна в действие. Тестовете успешни, използването ефективно“.

По-късно той говори за тригодишна програма за развитие, "за да се преодолее разстоянието от хиляди километри, това е работа на големи екипи, мощна работа. Сега можем да кажем, че имаме резултат“.

Самият Зеленски направи загадъчен намек, поздравявайки Министерството на стратегическата промишленост със съобщението: "Успешното използване на нашите далекобойни оръжия: поразена е цел на 700 километра!“

Украинският център за стратегически комуникации написа в Telegram: "Руснаците, след като започнаха пълномащабна агресия, разчитаха на безнаказаност. Те смятаха, че военните действия ще бъдат локализирани в Украйна и те ще се чувстват сигурни в своя тил. Увеличаването на обхвата разрушава руската илюзия за сигурност и увеличава цената на агресията за врага“.

В центъра на тази проекция на сила е група украински дронове, както във въздуха, така и в морето. Най-новите модели имат по-дълъг обхват и по-голям полезен товар от предишните модели.

Атаката срещу авиобазата в Псков е продукт на екип за разработка, въпреки че остава неясно каква точно е тя. Ръководителят на Главното разузнавателно управление на Украйна (ГРУ) Кирило Буданов уточни, че нападението е извършено от руска територия, но отказа да разкрие какви и колко дронове са използвани за него. Може би това е опит на Буданов да посее паника и съмнение в Русия. Дроновете може да са били изстреляни от Украйна, но точното насочване на над 700 километра ще изисква стъпаловидна промяна в навигационните способности, отбелязва медията. Ударът по Псков показва, че руската противовъздушна отбрана не се е адаптирала за защита срещу многократни атаки на украински дронове.

Нанесените щети не биха сломили гръбнака на руските ВВС, но са сериозен удар. На 22 август най-малко един стратегически бомбардировач Ту-22М беше опожарен във военновъздушната база Солци-2 в Северна Русия, което бе последвано от атака срещу Псков.

Украйна също инвестира сериозно в разработването на морски дронове. Последните разработени такива носят експлозивен товар до 400 килограма – достатъчно за унищожаването на голям кораб. В началото на август един такъв дрон удари руски танкер близо до Керченския пролив, като го спря, но не го потопи. Друг удари руски кораб в пристанището на Новосибирск.

Морските дронове, използвани срещу руски военноморски и търговски кораби в Черно море, повишават морала и затрудняват руските изчисления. Някои руски военни кораби в Черно море са оборудвани с картечници на палубите си, за да предотвратят оръжия, срещу които е трудно да се защитават.

Тези атаки принуждават Русия да отдели време за разработване на контрамерки: един скорошен пример е потопяването на шлепове близо до Керченския мост към Крим, за да се предотврати нов удар от морски дронове.

Украинците също са по-фокусирани върху влошаването на руските транспортни връзки, противовъздушната отбрана и базите в Крим. Миналия месец те нанесоха ракетна атака срещу една от най-съвременните руски системи за противовъздушна отбрана - С-400 - на брега на Крим, последвана от нападение на специалните сили.

Тогава Буданов предупреди: "В момента имаме възможност да ударим всяка част от временно окупирания Крим. Можем да достигнем врага абсолютно навсякъде“.

Ударите с по-голям обсег са продължение на стратегия, която се използва успешно от миналата година за поразяване на руски логистични и командни центрове и складове за боеприпаси/гориво далеч зад фронтовите линии. Западните системи с по-голям обсег като HIMARS и Storm Shadows, които имат обхват от 250 км, бяха от решаващо значение за тези усилия в Херсон, Луганск и Запорожие.

Такива оръжия показват на руските войски, че са уязвими далеч от фронтовата линия. Високопоставен руски генерал беше убит при атака срещу команден център в окупирания Бердянск през юли, припомня CNN.

"Операциите с дронове и дори разработването на нови ракети няма да определят хода на войната. Успехът или неуспехът на украинците ще се определят от количеството територия, отвоювана от руска окупация, и способността за възпиране на по-нататъшна агресия. Тази контраофанзива е в най-добрия случай малък напредък. Но ударните операции на далечни разстояния имат своя собствена стойност“, обобщава телевизията.