Николоски се оплака пред Kathimerini: Това, което прави България, е неевропейско
©
"Това, което България прави, като налага вето на преговорите ни за присъединяване, е неоправдано. Не е в съответствие с европейските ценности. Имаме ясна цел и вярваме, че един ден ще се изравним с повечето страни в Европа“, казва Николоски.
В интервюто под заглавие "Искаме по-тясно сътрудничество“, освен за европейската перспектива на РСМ, той говори и за интерконектора за природен газ с Гърция, железопътната мрежа, споразумението с България за паневропейския Коридор 8, но също така казва, че регионът трябва да действа заедно, а не всяка страна поотделно.
Той изразява готовност за изграждане на интерконектора за природен газ с Гърция, като обяснява, че "за съжаление нашият природен газ идва изцяло от Русия" и затова, както казва, "трябва да намалим тази зависимост".
"Решението за алтернативно снабдяване на страната с газ е междусистемният газопровод Гърция-Северна Македония“, подчертава той и добавя, че "това е огромен проект, който ще означава много и за двете страни, както и за голяма част от останалите европейски страни“.
Той също така посочва, че "единственият начин за напредък е създаването на съвместни проекти, които ще сближат двете страни още повече“, но също така, че е необходима по-добра свързаност между страните от Западните Балкани, по-добра инфраструктура и комуникация за укрепване на дипломатическите отношения между страните.
В интервюто вицепремиерът на РСМ посочва важността на железопътната мрежа и жп връзките, като подчертава, че "новата високоскоростна железница е бъдещето на региона".
Той обяснява, че бързият трансфер на стоки от гръцките пристанища към Централна Европа ще донесе стабилност на целия регион и ще помогне на икономиките, особено на страните, свързани с паневропейския Коридор 10.
Той говори и за споразумението с България за продължаване на строителството на Коридор 8, което според него е важно и че заедно с Коридор 10 ще бъде "голяма полза".
"Нашите съседи обаче трябва да се посветят на развитието му. Няма смисъл ние да го строим, а нашите съседи – не“, коментира министърът и обяснява, че съществуващият план е неосъществим, но и много скъп, т.е. 560 млн. евро за 24 километра и затова посочва, че ще трябва да се направи нов план, пак да се пресметнат разходите и "България да се ангажира и да гарантира, че ще изгради своя част".
В интервюто той споменава, че се работи и по скоростен път, който ще свързва Скопие с границата с България, който се очаква да бъде готов до следващата година.