Нидерландски съд спря износа на части за самолети F-35 за Израел
©
Съдът застана на страната на правозащитните групи, които твърдят, че частите, предоставени от нидерландски склад, са допринесли за нарушаване на закона от страна на Израел в Газа.
Израел отрича да е извършвал военни престъпления.
Ръководеното от ХАМАС министерство на здравеопазването в Газа твърди, че за малко повече от четири месеца са били убити над 28 100 палестинци.
Израел започна операциите си в Газа, след като на 7 октомври около 1200 души бяха убити от ХАМАС, който също така взе 253 души за заложници.
"Безспорно е, че съществува ясен риск изнесените части за F-35 да бъдат използвани за сериозни нарушения на международното хуманитарно право", заявява Апелативният съд в Хага.
"Израел не взема предвид в достатъчна степен последиците за цивилното население, когато извършва нападенията си", допълва съдът.
Нидерландското правителство трябва да изпълни заповедта в срок от седем дни, но решениет може да бъде обжалвано пред Върховния съд.
Делото срещу Израел е заведено от няколко групи, включително нидерландския филиал на Oxfam, през декември.
Това стана, след като нидерландското правителство реши, че лицензът за износ на части за F-35 за Израел може да продължи въпреки израелската обсада на Газа.
Преди това съд от по-ниска инстанция постанови, че износът им е преди всичко политическо решение и че съдиите не трябва да се намесват, въпреки че според него е вероятно F-35 да са допринесли за нарушаване на законите на войната.
Притежаваните от САЩ части за F-35 се съхраняват в склад в Нидерландия и след това се изпращат в други държави, включително Израел.
В отделен случай миналия месец върховният съд на ООН нареди на Израел да предприеме всички мерки за предотвратяване на геноцидните действия в Газа.
Заповедта на Международния съд (МС) в Хага бе издадена, след като Южна Африка поиска от съда да нареди на Израел да спре веднага военните действия до вземането на решение дали Израел е извършил геноцид.
Израел отхвърли обвинението като "напълно неоснователно".